Jednokotlová destilácia s deflegmátorom



Michal V - (14) - 24.34 (?)
2.12.2018 1:17

Ďakujem za odpoveď pán Šlosar. Bol som páliť jablčný kvas, asi 200 l, destilácia trvala asi hodinu a pol, odoberanie prebiehalo nasledovne: podľa liehomeru na epruvete sa liehovitosť dosť dlho držala na nejakých 80-75 (možno 70 %), od nejakých 65-60 % začala už rýchlejšie klesať. Keď bola liehovitosť niečo pod 60% na epruvete, tak sa mi pri ochutnaní zdalo že už viac škriabe, ale nevedel som či to nie je len rozdiel rôznej liehovitosti (pred ochutnaním som v poháriku samozrejme zriedil len približne), alebo je to už vplyv dokvapových zložiek. Keď bolo na epruvete niečo nad 50% tak sme na moju žiadosť prestali odoberať do celého objemu, ale odobral som ešte jeden liter samostatne (asi do 46-47% na epruvete - liehovitosť už išla prudko dole). Po následnom premeraní liehomerom malo to „jadro“ (bez posledného litra) asi 71%.

Doma som potom premeral liehomerom aj ten samostatne odchytený liter a na moje prekvapenie mal liehovitosť až 57% (hoci liehomer na epruvete počas jeho odoberania ukazoval 52-47% takže som očakával okolo 50). Preto aj usudzujem že skutočná liehovitosť pri ukončení odoberania toho „jadra“ bola nejakých 60%  hoci na epruvete už bolo vtedy len niečo nad 50 (zrejme je ten rozdiel spôsobený objemom zachyteným v meradle)

Páleník mi povedal že štandardne odoberá jablká do 40% na epruvete, hrušky do 30 a slivky aj do 20. Ja to nespochybňujem, on to svoje zariadenie určite pozná dobre. Len sa mi zdá že v tom poslednom samostatne odobratom litri (čo sa začal doberať keď na epruvete bolo niečo nad 50%) už viac cítiť nejakú pachuť – možno by som to prirovnal ku melase, alebo skoncentrovanej myšine, neviem či je to už pachuť dokvapu. Destilácia trvala do hodiny a pol a keď už začala liehovitosť rýchlejšie klesať, ťažko bolo mne bez skúseností v tej rýchlosti aj koštovať. Preto som sem dal ten dotaz na približné % od kedy treba pri tejto technológii kontrolovať senzoricky, prípadne radšej preventívne odstaviť. Aby som mal pre budúcnosť v tom jasnejšie. Dovolím si tvrdiť že kvas som mal dobrý, tekutá časť kvasu by sa v pohode dala vypiť ako jablčné víno, drť bola bez plesní s peknou jablkovou vôňou), dosť som sa s kvasom vyhral.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
Michal V - (14) - 24.34 (?), 23.11.2018 19:17, zobrazeno: 5369x

Zdravím Vás,
Zaujímali by ma Vaše skúsenosti s jednokotlovými destilačnými zariadeniami – teda tými čo sú +/- vyrábané “špecializovanými” výrobcami a s objemom kotla cca 200-300 l aké sa používajú v pestovateľských páleniciach (asi štandardne s troma rektifikačnými etážami).


Ako dlho by asi mala trvať destilácia (približne)? – teda viem že to záleží od kvasu, ale aspoň približne… povedzme tých 200-300 l “predhriateho” kvasu


A ako je to s dokvapom? – od akej liehovitosti treba kontrolovať senzoricky a do kedy približne to nechať tiecť (pri rôznych druhoch kvasu) – zhruba tak ako pri 2D alebo je to pri jednom kotli s deflegmátorom iné?


Aké sú Vaše skúsenosti s kvalitou výsledného destilátu pri tejto technológii?

Michal

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 19.119 (?), 25.11.2018 16:49

Obávám se, že vám zde nikdo neodpoví... provozovatelé pěstitelských pálenic, ty ofiko, sem nechodí - to je pod jejich úroveň. No a pan ing. Šlosar (který tvrdí, že tuto technologii zná do podrobna - viz PP Malá Ledská) pauzíruje...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Michal V - (14) - 24.34 (?), 26.11.2018 22:03

Ďakuejm za info o pánovi Šlosarovi. Pozrel som jeho webstránku, tam píše že je zástancom klasickej dvostupňovej destilácie. Nie je síce jasné či ju preferuje viac z dôvodou enegetickej efektívnosti alebo z dôvodu dosiahnuteľnej kvality ale asi teda naozaj pozná aj tú jednokotlovú technológiu a vie o tom svoje..

Michal

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 236.138 (?), 28.11.2018 21:30

S tím puzírováním to snad nebude tak zlé, dostávám hodně mailů k této problematice. Takže k Vašemu dotazu. Doba destilace je závislá na výkonnosti plynového vařáku. Nicméně je mi známo, že na zpracování 150 l kvasu je třeba 7,5 m3 plynu, přičemž 6 m3 (tedy 80%) se spotřebuje na vyhřátí k bodu varu a zbytek je na udržování varu. Opravdu této technice nefandím, protože je energeticky velmi náročná, ale to neznamená, že by se tímto způsobem nedal vyrobit kvalitní destilát. Vše záleží na zkušenostech palírníka, kdy destilaci odstaví a tím oddělí jádro od dokapových složek, které musí zůstat ve vařáku. Určitě se orientuje podle vytékající lihovitosti produktu v epruvetě a hlavně senzoricky. PŠ

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Michal V - (14) - 24.34 (?), 2.12.2018 1:17

Ďakujem za odpoveď pán Šlosar. Bol som páliť jablčný kvas, asi 200 l, destilácia trvala asi hodinu a pol, odoberanie prebiehalo nasledovne: podľa liehomeru na epruvete sa liehovitosť dosť dlho držala na nejakých 80-75 (možno 70 %), od nejakých 65-60 % začala už rýchlejšie klesať. Keď bola liehovitosť niečo pod 60% na epruvete, tak sa mi pri ochutnaní zdalo že už viac škriabe, ale nevedel som či to nie je len rozdiel rôznej liehovitosti (pred ochutnaním som v poháriku samozrejme zriedil len približne), alebo je to už vplyv dokvapových zložiek. Keď bolo na epruvete niečo nad 50% tak sme na moju žiadosť prestali odoberať do celého objemu, ale odobral som ešte jeden liter samostatne (asi do 46-47% na epruvete - liehovitosť už išla prudko dole). Po následnom premeraní liehomerom malo to „jadro“ (bez posledného litra) asi 71%.

Doma som potom premeral liehomerom aj ten samostatne odchytený liter a na moje prekvapenie mal liehovitosť až 57% (hoci liehomer na epruvete počas jeho odoberania ukazoval 52-47% takže som očakával okolo 50). Preto aj usudzujem že skutočná liehovitosť pri ukončení odoberania toho „jadra“ bola nejakých 60%  hoci na epruvete už bolo vtedy len niečo nad 50 (zrejme je ten rozdiel spôsobený objemom zachyteným v meradle)

Páleník mi povedal že štandardne odoberá jablká do 40% na epruvete, hrušky do 30 a slivky aj do 20. Ja to nespochybňujem, on to svoje zariadenie určite pozná dobre. Len sa mi zdá že v tom poslednom samostatne odobratom litri (čo sa začal doberať keď na epruvete bolo niečo nad 50%) už viac cítiť nejakú pachuť – možno by som to prirovnal ku melase, alebo skoncentrovanej myšine, neviem či je to už pachuť dokvapu. Destilácia trvala do hodiny a pol a keď už začala liehovitosť rýchlejšie klesať, ťažko bolo mne bez skúseností v tej rýchlosti aj koštovať. Preto som sem dal ten dotaz na približné % od kedy treba pri tejto technológii kontrolovať senzoricky, prípadne radšej preventívne odstaviť. Aby som mal pre budúcnosť v tom jasnejšie. Dovolím si tvrdiť že kvas som mal dobrý, tekutá časť kvasu by sa v pohode dala vypiť ako jablčné víno, drť bola bez plesní s peknou jablkovou vôňou), dosť som sa s kvasom vyhral.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika