Jaký vybrat refraktometr?



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 178.235 (?) 
9.12.2014 16:00

A udělal jste dobře.Kolísání cukernatosti směrem dolů lze zjišťovat různými měřidly a ustálená hodnota je rozhodující.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
                     
host - 125.240 (?), 9.12.2014 16:44

Měřím kvas refraktometrem i cukroměrem. Refraktometr ukazuje 13% a cukroměr 7. Tři týdny to trčí na stejné hodnotě při teplotě 19 - 20°C. Chuť šťávy je stále sladká, připomíná švestkový kompot. Poraďte co s tím, kvasit to nechce a do pálenice je ještě brzy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 21.214 (?), 9.12.2014 18:12

Pokud to nemůžete dát do tepla, vypalte to.Pálil jsem i při 14,a teklo to.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 9.12.2014 19:43

A teplota prostředí?Pokud je pod15°c, pak rychle do teplejších krajin.nebo přihřát.(ponorným topidlem).  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 125.240 (?), 11.12.2014 16:22

Teplejší místnost nemám, snad jen obývák ale když klesne teplota pod těch 20stupňů, což je ráno méně než 20 i v tom obýváku, přestane kvasit. Z přitápění přímotopem mám obavu aby nedošlo k požáru, když není nkdo doma.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 209.139 (?), 11.12.2014 16:54
Úplně od tématu refrakce vs. měření hustoměry za což se omlouvám. Jen jsem si vzpomněl na pár debat, kdy jsem měl jisté výhrady ke studeně vedeným kvasům. Např. k jejích chlazením ledem v Petkách. Že kvas je špatně tepelně vodivý a takové "opičárny" mu nijak nepomůžou... Což samozřejmě platí i o jeho ohřívání. Platí to i o případném použití nejrůznějších ponorných ohřívačů.. * Tak jsem teď zvědav co kdo napíše, na rady, co s takovým evidentně nedokvašeným studeně vedeným kvasem... Rafael.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 11.12.2014 16:56

Chuť šťávy je stále sladká, připomíná švestkový kompot

A nemůže to být tím, že kvas byl jednoduše přeslazený? Víc než 16% alkoholu kvasinky vyrobit neumějí, Pak nepomůže ani teplejší místnost, ani nové kvasinky. Jedině naředění.

Teplotu 19-20oC nepovažuji za studeně vedený kvas

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 211.32 (?), 11.12.2014 19:14
Jestli byl kvas přeslazený ví jen jeho výrobce, my o tom můžeme jen spekulovat. Stejně jako o mém tvrzení, že považuji 20°C za studené kvašení, které je při malých objemech kdy se kvas nemůže sám ve větších objemech zahřát za rizikové. Svědčí o tom i spousta dotazů a problémů tazatelů... Ať se to někomu líbí či ne, běžné kvasinky potřebují ke své práci, vyžadují, preferují pro ně vhodné prostředí a podmínky. Ale existují i kvasinky chladnomilné, např. pivní a podobné jejích kmeny kterým nízká teplota až tak moc nevadí... Ale ty je třeba namnožit a správně do kvasu aplikovat. Rafael
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 125.240 (?), 11.12.2014 19:51

Myslím, že přeslazený není. Švestky byly sbírány na konci září až začátkem října. Při sběru jsem sem tam některou změřil refraktometrem, naměřené hodnoty od 20 do 25%. Kvas je ve 120 litrový sudech, v každém sudu cca 90 litrů kvasu a 1kg cukru na rozkvašení. Asi 20. 11. se kvašení zastavilo, čili kvasilo to přibližně 6 týdnů při teplotě 18 - 19°.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 13.189 (?), 12.12.2014 19:13

Toš durancie založené začátkem října, kvasinky od BS, ještě teď když se oteplilo k 10°C (minulý týden)  tak jsem musel upouštět mírný tlak z bečky, mám to místo vodní zátky. Při dokvašování je zatáhnu sponou a pak hlídám jestli ještě kvasí, víko až do pálení už nesundávám, jen povolím mírně sponu. A do trnek ani na rozkvašení nemá smysl jakýkoliv cukr dávat. Je to zbytečné a kontraproduktivní. Cukru je v ovoci dostatek. Vyšší cukernatost spíše rychlému kvašení brání.

Zkusil bych příště použít ušlechtilé kvasinky (BS, atp), na výtěžek asi takový vliv nemají, ale je tam aspoň záruka čistého a kvalitního kvašení. Stojí 35 kaček a rehydratované jsou do hodiny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika