Jablkovy kvas



Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?)
20.11.2018 19:15

Nie som moc zástancom pridávania cukru do kvasov, keď to nie je nevyhnutné. Jablká Ste mali aj bez neho dosť sladké. Ak Vám nejde o kvantitu, ja by som ho tam nepridával.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  <  6   
                     
host - 238.190 (?), 19.11.2018 19:42

Já osobně z důvodů jednopláště řeším takto veškerý kvas včetně jablek.

Kvas naložím klasicky jako každý jiný.

Po vykvašení ze dva dny před pálením vytáhnu ze sudu tekutý podíl.

Na husté jsem si vyrobil takový trychtýř z plachetky, která byla určena do lisu, kterž lisoval grafit.Vyděl jsem osobně v akci.Každý snad ví co je to grafit v tom lise, když to přes to projelo, tak přes tu plachetku tekla voda skoro tak čistá jak z kohoutku.

Tento trychtýř pověsím za vyrobené uši do sudu 120l a naplním hustou složkou. Do toho trychtýře vleze cca.40 kg hustého, což je tak akorát co je po dokvašení ve 120l bečce. Zadělám to na těsno opět igelitem a nechám to ze dva dny vlastní vahou vykapat.Za dva dny mi v této plachetce opravdu zůstane jen hustý šlem který vyhodím.Do kotle jde vždy jen štáva. Bohužel na jednoplášti to ani jinak nejde..  

Rád si poslechnu vaše názory i kritiku. Člověk se celí život učí a nejlépe z chyb, které dělá a hlavně se dokáže zamyslet nad kritikou druhých.

DakotaFred

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 16.234 (?), 19.11.2018 20:09

Vykvašený nebo hodně nakvašený jablečný nebo hruškový kvas přecedit prakticky a efektivně nejde!

Z ryze praktických důvodů jsem lisoval hned aby se nehromadily hromady drtě. Pokud není k dispozici nějaký kontinuální lis je právě to lisování limitujícím faktorem výroby.
Nadrtit rychle větší množství není žádný problém, ale lisování už ano.
Ale jinak se doporučuje odležení příp. zpektolyzování drtě jen pár hodin, dnů určitě NE! Jenže komu by se chtělo se v té drti bez nějakého většího viditelnému výsledku ráchat 2x

Pokud jsem se kdysi držel starých francouzských postupů, tak jsem před destilací stáhnul úplně čiré víno, cider, do sklepa k uležení.
(Pomocí hadičky v které byl kus skleněné trubky a s plovoucím plovákem... Toho kalu, mrtvých kvasinek nebylo moc, žádná velká ztráta).
Ve sklepě pod bublátky to leželo někdy i rok.
Později v případě použití na líh jsem to vůbec neřešil, jen tu pevně usazenou vrstvu na dnech jsem vyhazoval.

Plastové nádoby s potravinářským atestem?  Nic lepšího neznám. Nerez je daleko dražší, daleko víc tepelně vodivý a kdo někdy přišel do styku s mytím a údržbou dřevěných kvasných kádí mi musí dát za pravdu.

O komerčních výrobcích jablečných destilátů u nás moc nevím. Nezajímal jsem se o to nijak zvlášť. Ale určitě to není, teda hlavně zajímavé a ekonomické pro žádného výrobce si pořídit lisovací linku která by byly větší, dražší a náročnější než ostatní návazné provozy.
*
Proto docela chápu když se někomu nechce lisovat a naloží si doma nadrcenou drť do množství třeba 1000l.
Jenže pak přišel nápad, výměna přivezeného ovoce hned za destilát...
Ze svého okolí moc dobře vím, dokonce se tím i někteří pochlubili, co tam vozili...
A výsledky známe, nebo znám...

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 24.34 (?), 23.11.2018 0:01
"Pomocí hadičky v které byl kus skleněné trubky a s plovoucím plovákem... Rafael, mohli by ste prosím sem dať nejakè foto tej hadičky na sťahovanie s plavákom a slenenou trubkou, aby som aj ja menej dôvtipný chlapec z nevinárskeho kraja pochopil Vopred vďaka Michal
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 228.252 (?), 20.11.2018 18:47

Dobrý večer,

dva dny zpět jsem založil na jablečný kvas (vykrájená jablka namletá na pyré). Vzhledem k tomu, že jsem nevěděl, kolik bude cukru (čekal jsem málo), tak jsem si říkal, že bych do 30 l sudu přidal cca kilo (cca 3% navrch). Dnes se mi povedlo získat mošt a má 17% (moštoměr). To mi přijde cekem dost, jablka bych nazval směs starých odrůd a pěkně lepila už při zpracování. A teď jsem navážkách.

Otázka zní, dát tam to kilo a vytlačit to cca na 20%, nebo nechat na přírodno? 

Díky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 11.206 (?), 26.5.2021 15:32

Vidím, že diskuze už je starší, ani jsem ji celou nečetl takže nevím, jestli se to tam někde neobjevuje. Refraktometr je určen na měření množství cukru v roztoku cukr-voda. Po 5 týdnech kvašení je cukr v roztoku cukr-voda-etanol nezměřitelný. Ten etanol bude výskedek zkreslovat. Na toto se používají např. ebulioskopy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 20.11.2018 19:15

Nie som moc zástancom pridávania cukru do kvasov, keď to nie je nevyhnutné. Jablká Ste mali aj bez neho dosť sladké. Ak Vám nejde o kvantitu, ja by som ho tam nepridával.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 236.138 (?), 20.11.2018 19:25

Souhlas. PŠ

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 228.252 (?), 20.11.2018 21:32

Děkuji oběma. Nechám tedy být. Ještě budu dělat dalších 30 l, aby bylo minimální pálitelné množství a a uvidím, jak to půjde dál. 

Díky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  6   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika