Hruškovice



Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?)
20.10.2018 22:08

Tak jsem ty hrušky asi nezvládlfrown! Letos se po dlouhé době urodilo i hrušek a tak jsem krom jablek zpracoval i 4 bečky hrušek.

U první z planých hrušek jsem použil kvasinky a živnou sůl a kyselinu citronovou + trochu dolil vodou s asi 0,5kg cukru. Ten jediný kvas působí použitelným dojmem a to měl na začátku asi 11 Brix. Na hoře je stále deka.

Pak přišly na řadu 3 bečky Williamska a Konference. Zde jsem taky dolil drť vodou s max. 0,5 kg cukru na bečku a naočkoval trochou prvního kvasu.Kyselinu jsem neřešil, pouze jsem do každé bečky přidal pár jablek, což se mi v minulosti osvědčilo. Nad dekou je kapalina potažená křísem, divná vůně, nakyslá chuť. Brix dnes prakticky neměřitelné. Asi jsem do toho měl navalit cukr a něco kyseliny.

Tak přemýšlím, jestli 3 bečky rovnou zlikvidovat na kompostu, asi ano, nepotřebuju v lahvi břečku. Viz fota

jablka
jablka
hrušky 1. kvas snad ok
hrušky 1. kvas snad ok
hrušky Williams+Konference
hrušky Williams+Konference
další hrušky
další hrušky
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
Milan Fiala - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (196) - 95.245 (?), 6.2.2012 15:34

Hrušku nesmiete sadit po inej hruške nakolko je tam vičerpana zem.Najlepšia na palenie u nas je Wiliamsova  maslovka krasna aroma a vinikajuca chut netvrdim že z inich Hrušiek je zla palenka.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 205.70 (?), 18.10.2011 15:07

Zatím vždycky se nám hruškovice povedla proto nás to tento rok překvapilo, po prvním pálení byla lahodná, nahořklou chut má až po druhém pálení a naředění.Hrušky byly zralé a bez stopek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 24.34 (?), 12.10.2018 0:21

dobry den,

pisete: "hrušky musí být v bezvadně zralé formě, nikoli v přezrálé"

preco nie prezrete? a co take hrusky "hnilicky" (neviem ako sa volaju cesky) - tie ked dozreju tak su vlastne "prezrete"-ale prave vtedy ked ich vnutro hnedne a zacina sa rozpadat az "roztekat" stratia trpkost a ziskaju svoju intenzivnu sladkost a chut - povedal by som ze prave vtedy su vhodne do kvasu. Raz som ochutnal popadane dive hrusky - male bobule - tie ktore mali vnitro este biele boli bez vynimky trpke a pomerne kysle, ale tie ktore uz mali duzinu hnedu (nie zhnitu!!) mali intenzivnu sladku chut a vonu - taku medovo-orieskovu - az si viem predstavit ako uzasne by to chutilo v destilate.. a prave tie prezrete-zhnilicene hnilicky maju velmi podobnu, aj ked zdaleka nie tak intenzivnu chut.

Raz som dostal flasu hruskovice - asi bola cerstva lebo dobre nechutila tak som ju ako neznalec nechal tak (vypalena niekde na lazoch na domacom riade-povazoval som ju za velmi nekvalitnu), ked som sa porezal tak som ju pouzil ako dezinfekciu... Po par rokoch ked odlezala je uzasna - v pozadi je presne ta medovo-orieskova chut (kvoli nej by sa z tym hruskovym kvasom naozaj oplatilo zabavat). Zial uz z nej mam iba zbytok, nie som znalec, ale z pohladu laika -  vela lepsich domacich paleniek som nepil...

Michal

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 12.10.2018 9:10

Hrušky samozřejmě mohou být přezrálé, aroma bude výraznější. Mnozí pěstitelé při zakládání kvasu nechávají i wiliamsky přezrát do hniličkové konzistence Je třeba si ale uvědomit, že třebaže na chuť přezrálé hrušky chutnají sladce, cukru mohou mít méně, protože v procesu zrání ho plod část "vydýchá". Subjektivně sladší chuť přezrálého ovoce je dána absencí kyselin. Rozklad škrobů na cukry v procesu zrání hraje jen malou roli.
   Kdo chce vyrábět hruškovici z moštu, ten ovšem nesmí hrušky nechat přezrát.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 178.235 (?), 18.10.2011 17:52

Něco zavařit, něco po dozrátí usušit na pracharandu.40 kg je na pálení dost málo, snad podrtit a smíchat kvas s jablky.Teď už se pálí většinou švestky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 176.36 (?), 19.10.2011 8:41

... jak se říká "dobrá rada nad zlato", ale myslím (po jednom měsíci co uběhlo od zveřejnění původního příspěvku), že ty hrušky již ztratily původní tvar, takže na zaváření a sušení se již asi nehodí... přeji hezký den.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
robo27 - (30) - 56.72 (?), 14.10.2018 10:56

Dobrý deň

mám hruškový kvas asi 4 týždne. Cukornatosť okolo 4 percentá ale neviem či to dobre meria... NA chuť je kvas už celkom kyslí a vonia pekne po hruškách. Z hora koláč vyzerá viď foto. Takže už páliť? Pri pálení sa ten vrchný koláč vyhadzuje?

Ďakujem


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 24.34 (?), 16.10.2018 23:31

Zdravím, vidím že Vám zatiaľ nikto neodpovedal a hoci ste uz pridávali dotaz do dvoch diskusií, tak skúsim odpovedať, hoci nemám skúsenosti s hruškovým kvasom. Možno to oživí diskusiu.

Ak ste nameral 4 Brix a máte kvas už štyri týždne a na chuť je kyslý, ja by som už nečakal -radšej by som obetoval nejaký ten cukor - radšej ako prísť o celý kvas alebo vypáliť nejaký smrad.  Vrch kvasu samozrejme odobrať-je to asi samozrejmosť u všetkých kvasov.

Ale skúste napísať presnejšie - či ste docukroval-ak áno tak koľko, či ste oksľoval kvas alebo nie, pridané kvasinky, enzým atď., akú teplotu máte tam kde je kvas, čím ste nameral tie 4 % cukru... snáď zareagijú znalci.

Držím palce - hruškovicu a marhuľovicu považujem za najlepšie pálenky, ale nemám sa ako dostať ku surovine. Takže veľa zdaru

Michal

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 58.190 (?), 18.10.2018 0:43

Přesně jak píše Michal z fotky a minima informací se těžko usuzuje a radí. Nejdůležitější je zda to ještě kvasí, významný únik CO2 a kvasná zátka Ti kvas ochraní, stačí přivonět a poslouchat bublání. Pokud nemáš zkušenosti, tak zapalovač nebo svíčku na vrchní hranu sudu, jakmile zhasne je ještě dostatečný unik CO2. Podle fotky (bílé skvrny), době kvašení a zbytkovému cukru doporučuju zbytečně neváhat a pálit, o to spíš pokud jsi kvas nijak neupravoval. Jen pro příklad loni jsem měl hruškový kvas v garáži cca 18 až 20 stupnu. Bez přídavku kvasinek, živné soli, kyseliny prostě nic. Dopadlo to mizerně, většina mi zoctovatěla asi po 4 až 5ti týdnechi, do te doby se mi to nikdy nestalo. To bylo poprvé a naposledy, co jsem dělal hruškový kvas bez přídavku osmoticky odolných kvasinek, živné soli a cukru. A to jsem i měřil štávu cukroměrem a měla asi 6 proc. Letos mám hrušky venku ve stínu na severní straně domu, teploty spíše nižší v noci i kolem 5 stupnu, přes den max 20, ale to se nestihne prohřát, přidal jsem živnou sůl, osmoticky odolné kvasinky co makaj super už od 8 st celsia a cukru 1 kg na 100 litrů. Už kvasí 5 týdnu, klobouk stále krásně zdravý, kvas nádherně voní i chutná. Bublají jako blázen a po přičichnutí dostanu pěknou facku. Cukr neměřím, je to zbytečné, jak bylo psáno v jiných částech diskuze, cukroměr je z důvodu ruzneho poměru alkoholu v kvasech nepřesný a refrakto. nemám. Ale smyly se dá přesně poznat konec. Se vždycky rozepíšu :-), ale to proto, že sám vím, jak pro mě byly před lety jakekoliv informace důležité. Přeju ať to dobře dopadne. Honza. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 20.10.2018 22:08

Tak jsem ty hrušky asi nezvládlfrown! Letos se po dlouhé době urodilo i hrušek a tak jsem krom jablek zpracoval i 4 bečky hrušek.

U první z planých hrušek jsem použil kvasinky a živnou sůl a kyselinu citronovou + trochu dolil vodou s asi 0,5kg cukru. Ten jediný kvas působí použitelným dojmem a to měl na začátku asi 11 Brix. Na hoře je stále deka.

Pak přišly na řadu 3 bečky Williamska a Konference. Zde jsem taky dolil drť vodou s max. 0,5 kg cukru na bečku a naočkoval trochou prvního kvasu.Kyselinu jsem neřešil, pouze jsem do každé bečky přidal pár jablek, což se mi v minulosti osvědčilo. Nad dekou je kapalina potažená křísem, divná vůně, nakyslá chuť. Brix dnes prakticky neměřitelné. Asi jsem do toho měl navalit cukr a něco kyseliny.

Tak přemýšlím, jestli 3 bečky rovnou zlikvidovat na kompostu, asi ano, nepotřebuju v lahvi břečku. Viz fota

jablka
jablka
hrušky 1. kvas snad ok
hrušky 1. kvas snad ok
hrušky Williams+Konference
hrušky Williams+Konference
další hrušky
další hrušky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika