Dřevo do destilátu



host - 65.254 (?)
7.2.2020 18:22
Dobrý den a máte nekdo zkušenost s javorovym dřevem nebo hoblinami slyšel jsem ze se to taky dělá, předem diky
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  <  6   
                     
host - 57.146 (?), 12.12.2020 14:11

Rád bych nenápadně připomněl, že rumy, stejmě tak jako giny, whisky či brandy jsou kategorie/skupiny nápojů a mohou mít vzájemně dost odlišné chuti a vůně. Z této skutečnosti vyplývá, že "rum", chápaný jako přídavek do čaje, griotky či vánočního pečiva (tedy vpodstatě široce oblíbený Tuzemák) lze vyrobit jenom použitím lihu, vody, rumové esence a kuléru. Já osobně bych se vůbec nezabýval zkoumáním, zda lze tuto kapalinu vyrobit jiným způsobem. Asi by bylo lepší, hledat mezi prodávanými rumy takový, který by vyhověl požadavkům pro komkrétní použití - pití či přidávání do něčeho. Jinou cestou může být dílem googlení, dílem vlastní pokusy s kořením, třeba přidávaným do levnějších rumů (destlátů z třtinové melasy). Je to tak jako tak jen otázka kulinářského vkusu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 65.254 (?), 7.2.2020 18:22
Dobrý den a máte nekdo zkušenost s javorovym dřevem nebo hoblinami slyšel jsem ze se to taky dělá, předem diky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 196.58 (?), 25.3.2020 14:47

Stačí si trochu zagooglit. Dřevěnými štěpky všeho druhu se to na I-netu jen hemží. Mnozí si je prý dávají i do piva. Hm. Já sám je zkouším dávat do destilátu také - český dub, asi 3 roky zrající, pak naštípaný na špalíčky. Ty zabalím do alobalu a 2 hodiny žíhám v el. troubě pří 200 st. C. No, je to zajímavé, ale zjistil jsem jednu věc: Když jsem takovéto štěpky dal do destilátu, po takových 2 - 3 dnech se výrazně oslabila jeho vůně i chuť. Pak jsem jednou tyto již vylouhované štěpky odložil do skleničky a dal jsem je znovu do dalšího, čerstvého destilátu.  Jeho výsledná chuť se výrazně zlepšila. Dospěl jsem k úvaze, že v prvním případě se ze štěpků vyloužilo něco nevhodného a tak tedy až ty vylouhované štěpky teprve měly dobrý vliv na aroma i chuť destilátu. Co o tom, dámy a pánové soudíte? A co p. kol. Šlosar?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 236.138 (?), 29.10.2020 20:04

Samé dobré postřehy. Ovšem záleží na základu destilátu a taky, do jakého, tepelně upraveného, tvrdého dřeva (např opálením) je aplikujeme. Domnívám se, že pro tyto variace se hodí pouze destilát z jablkovice, vínovice či obilných destilátů. Podle mého názoru, všechny ostatní ovocné destiláty aplikací jakéhokoliv dřeva, pecek či hrozinek spíše chuťově ztrácejí, ale nikomu nechci tento názor vnucovat.Tím opálením vzniká na povrchu tvrdého dřeva elementární uhlík, který garantuje to, že byly odstraněny lehké podíly, které způsobují zabarvení destilátu a tím je garantováno, že mu nebudou vnucovat jinou chuť, což je zásadní problém. Komponenty získané z jakýchsi i komerčně dodávaných "dřev" by měly ošetřený destilát zušlechtit, ale ono to tak často není. Je to děsná věda, a proto jsou některé, především Francouzské koňaky tak slavné. Těmi "lehkými podíly" je míněna tzv. suchá destilace, kterou se ze dřeva také kdysi získával methanol a jiné org. sloučeniny. Pokud by nebyly opalováním zničeny, způsobí nežádoucí obarvení destilátu. PŠ

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 132.90 (?), 19.12.2020 14:53

Mám vyzkoušeno, že je třeba dát žíhané štěpky napřed do tak asi 55% ního EtOH vymáčet. Tím se odstraní "lehké podíly" jak výše praví p. PS. Je třeba to ovšem vyzkoušet, protože je to opravdu "děsná věda". Ale funguje to. Jinak, já ty štěpky neopaluji, ale zabalené do alobalu žíhám 2 hodiny při 200 stupních Celsia v elektrické troubě. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 236.138 (?), 20.12.2020 19:56

Také to mám odzkoušené. Funguje to, ale kdo má čistý etanol? Ta koncentrace EtOH je správná. slosar-petr@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 132.90 (?), 21.12.2020 16:39

No, já to řeším tak, že (předestiluji) rafinuji nějaký destilát, který se nepovedl (několik dcl) a naředím jej na 55% ABV. Snad to není za hranicí zákona?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  6   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika