Dřevěný soudek na slivovici - dozrání



Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?)
3.12.2014 18:51

Možná může do soudků přijít chuťově tak špatný destilát, že na jeho "opravu" bude potřeba třetí destilace a přebití ocasů tak vražedným nástrojem jako je Dřevěný soudek.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
Michal ze Sudic - (17) - 11.208 (?), 3.12.2014 15:53, zobrazeno: 51142x

Dobrý den,

chtěl by poradit zda investovat do koupi dřevěného soudku na slivovici. Moje představa je, že by vypálenou - nezředěnou slivovici nechal dozrát v dřevěném soudku. Pozná i běžný laik, že slivovice dozrávala v dřevěném sudě? Popřípadě by byl rád za rady, jaký soudek koupit - z jakého dřeva, jak dlouho slivovici v něm nechat, zda dávat do sudu již naředěnou slivovici...

Budu rád za jakoukoliv informaci.

Děkuji

Michal

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 187.224 (?), 3.12.2014 16:26

Pokud je dobrá, je jí škoda. ješťe tak na kalvados nebo vínovici.    j.c.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 114.253 (?), 3.12.2014 16:58

Přesně tak, soudek vám ještě část vstřebá a něco odpaří, dochutí a obarví, slivovici po odvětrání do skla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Michal ze Sudic - (17) - 11.208 (?), 3.12.2014 17:08

Tondo, děkuji za odpověď. Na dochucení a obarvení jí mám nechat jak dlouho v soudku? A dát ji tam nezředěnou, nebo naředěnou? Děkuji Michal

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 114.253 (?), 3.12.2014 17:40

Já to psal jako odpo.na předchozí reakci,...že je škoda dávat dobrou slivovici do soudku.Špatnou vylepší a dobrou zjemní a dobarví.Počítejte ale s odpařením přes dřevo tak téměř 10% za rok, nenechávejte soudek v suchu, ale spíše vlhku.Soudek můžete po povrchu natřít včelím voskem.Slivovici dávejte tak o 5 procent silnější než chcete mít za pár let.Zráním se zbaví ostrosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 236.138 (?), 3.12.2014 17:52

Slivovice do soudku (jakéhokoliv) prostě nepatří. Zcela to změní její chuť a naopak jiné získá. Tento destilát patří k národnímu stříbru a neměli bychom měnit jeho charakteristickou chuť, kterou pochopitelně v kontaktu s jakýmkoliv dřevem (i naloženými peckami) prostě ztrácí. A samozřejmě se to také týká výrobku jedné nejmenované firmy, která si bláhově myslí, že udělá díru dosvěta se svojí "zlatou slivovicí". Ctěme charakteristickou chuť tohoto destilátu a važme si ji. Pravdu má přispěvatel, bohužel nenapsal své celé jméno, jen iniciály j.c., že k těmto variacím se nejlépe hodí vínovice a jablkovice (calvadosy). Dodám jen, že žádné jiné. slosar-petr@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 187.224 (?), 3.12.2014 18:01

Pane Šlosar, již jsme se v diskuzích spolu několikrát potkali a většinou jsme byli zajedno.        Jirka Čech, Brno   :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 3.12.2014 18:51

Možná může do soudků přijít chuťově tak špatný destilát, že na jeho "opravu" bude potřeba třetí destilace a přebití ocasů tak vražedným nástrojem jako je Dřevěný soudek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 18.68 (?), 3.12.2014 19:10

Pane inženýre. Téměř každý rok zakládám kvas z vlastních plodů švestek a pak si nechávám vypáit slivovici. Sám jsem před lety použil vlastní slivovici, kterou jsem nechal zrát s peckami. Mám celou řadů různých ročníků, ale když se zastavili kamarádi, a to nejsou žádní amatéři, tak si vždy vyžádali tu moji zlatou. Já dodávám, že vše, co je děláno s odpovídající péčí smysl určitě má. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 236.138 (?), 4.12.2014 22:08

Vážený pane Stanislave, leccos jsem už o Vás na Moravě slyšel, jste uznávaná kapacita a rád bych se s Vámi na nějaké degustaci destilátů, řekněme 10.1. 2015 v Mikulčicích setkal, a kdybyste byl ochoten si se mnou sednout do společné komise, byla by to pro mě čest, věřte mi to. Prostě spolu v tomto punktu nesouhlasíme a to je vše. O slivovici jsem se rozpovídal na svých web stránkách a už se k tomu nebudu vracet. slosar-petr@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika