Destilace na polské koloně, zápach výstupu, teploty?



pata - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (109) - 54.251 (?)
26.4.2017 21:11

Obávám se, že s touto sestavou nic kvalitního z ovoce nevypálíte. Kolona je konstruována na pálení čistého cukrového kvasu. Poláci, jak jsem četl na jejich fórech, cukrový kvas před pálením ještě čistí a filtruji aby výsledný produkt byl použitelný. Ale na aroma zapomeňte.
Na takové koloně jde poměrně dobře zpracovat již jednou přepálený, tedy čistý lutr.  Pokud chcete experimentovat s touto kolonou, doporučuji prvé pálené provést jen pomoci chladiče na konci kolony (nevím jestli jde odpojit a zapojit přímo na vařák). Předek a úkap ven a tento čistý lutr přehnat přes kolonu. Pokud budete hlídat správně teplotu (bod varu alkoholu musí kolísat jen v desetinách stupně na vrcholu kolony) výsledek bude mít kolem 95%. Takto silný produkt nebude mít žádný buket, protože alkohol vám otupí chuťové buňky. Musíte ho naředit a nechat alespoň rok ležet. Časem buket bude intenzívnět a budete mile překvapen kvalitou.
Neznám funkci odkalovačů, ale dle mého názoru jsou k ničemu. Osobně bych předělal tuto kolonu na Aabratek.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 86.171 (?), 30.3.2017 12:07, zobrazeno: 63062x

Dobrý den, psal jsem již na deslik, bylo mi doporučeno hodit i sem. V závalu nadšení a amatérství jsem si koupil koloni viz níže. Takže prosím nekomentujte mou začátečnickou chybu, nicméně bych z ní rád dostal nějaký rozumný výsledek. Možná je vše v pořádku, a jen hledám problém kde není, ale nezdá se mi to. Nejvíce bych ocenil někoho, kdo má s podobnou kolonou osobní zkušenosti a může mi dát nějaké rady a tipy. Děkuji :

Mám tuto kolonu, akorát se 4mi odkalovači, jinak je totožná
Zatím jsem na ni zkoušel pálit 2x resp 2 druhy mače (jablka a zavařeninový mix :)).
Mám problém s tím, že z kolony během pálení do sběrné nádobky jde dost nevonící zápach (prostě jak když se pálí na UA, nebyl jsem u žádné jiné kolony, nemůžu soudit, jestli je to normální), ovšem i třeba den po vypálení má pálenka stále ten stejný CHEMICKÝ nespecifikovaný zápach. Pálím (dle teploměru v prvním odkalovači) ze začátku na 78-79'C, a to vyloženě slabě kape hodnoty výstupu u prvního pálení jsou cca 90% alkoholu a zápach je dost silný. Když zvednu teplotu na 81-83 tak je proud výstupu podstatně silnější, zápach se trochu zmírní (ale stále je dost silný), síla padne na cca 83-85%. Nicméně i co do chuti, těžko bych rozeznal z čeho bylo vypáleno. Neměl jsem bohužel zatím možnost s nikým znalým probrat výrobní postup přímo u kolony, jestli je problém v ní, či ve mě? Zkoušel jsem i po prvních proteklých pár kapek i vylít všechny odkalovače, výsledek stejný.
Ještě poznámka, když vyliji odkalovače chvíli po chodu kolony, tak tekutina v nich je samozřejmě horká, ale je čirá s kousky minerály a s výborným aroma (takové bych si představoval u výsledku), voltáží je někde kolem 60-65% a je čirá. Ke konci procesu kdy jsou teploty vyšší, je už zakalená a zapáchá obdobně jak výsledný produkt.
Děkuji za jakékoliv poznatky, rady a připomínky.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 236.138 (?), 2.4.2017 15:31

Dobrý den, doporučuji přečíst vlákno "Odkalovač na koloně?" PŠ

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 86.171 (?), 3.4.2017 7:30

Díky, moc tam toho není, nicméně i já se přikláním k řešení odkalovače fiknout :) teď už jen najít někoho, kdo mi to udělá. TIG nemám abych to spojil zpět. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 19.119 (?), 3.4.2017 21:43

No ještě k těm odkalovačům... já bych si změřil průměr trubek co k nim vedou, pak bych si v kovomatu (nebo někde obchodě s instalatérskými potřebami) zakoupil rychlospojku na cu či ocelové trubky (je jich dost k sehnání, různého typu, dají se kombinovat i "téčkem" kam lze umístit teploměr...). Poté bych to v obloučku kuchnul, začistil pilníkem na čisto a kolonu s chladičem touto rychlosojkou stáhnul. Na shánění TIGu bych se vykašlal. Mělo by to být dostatečně tuhé na to, aby to ten chladič uneslo... popřípadě lze dodělat úchyt chladiče.

Tak ať se daří...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 86.171 (?), 4.4.2017 7:02

pokud neseženu TIGa tak budu asi takto řešit. Když jsme u toho teploměru, kde jej ideálně umístit. A vůbec jaký teploměr zvolit?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
pata - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (109) - 54.251 (?), 26.4.2017 21:11

Obávám se, že s touto sestavou nic kvalitního z ovoce nevypálíte. Kolona je konstruována na pálení čistého cukrového kvasu. Poláci, jak jsem četl na jejich fórech, cukrový kvas před pálením ještě čistí a filtruji aby výsledný produkt byl použitelný. Ale na aroma zapomeňte.
Na takové koloně jde poměrně dobře zpracovat již jednou přepálený, tedy čistý lutr.  Pokud chcete experimentovat s touto kolonou, doporučuji prvé pálené provést jen pomoci chladiče na konci kolony (nevím jestli jde odpojit a zapojit přímo na vařák). Předek a úkap ven a tento čistý lutr přehnat přes kolonu. Pokud budete hlídat správně teplotu (bod varu alkoholu musí kolísat jen v desetinách stupně na vrcholu kolony) výsledek bude mít kolem 95%. Takto silný produkt nebude mít žádný buket, protože alkohol vám otupí chuťové buňky. Musíte ho naředit a nechat alespoň rok ležet. Časem buket bude intenzívnět a budete mile překvapen kvalitou.
Neznám funkci odkalovačů, ale dle mého názoru jsou k ničemu. Osobně bych předělal tuto kolonu na Aabratek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 37.199 (?), 30.4.2018 10:17

Dobrý den. Mám kolonu aabratek, ale neměl jsem nějaký návod na obsluhu. Postupují při práci podle návodu na podobných kolonách konkrétně na fóru Deslik, aparát, MAX. Nemůžete mi popsat postup obsluhy na této koloně? Díky. R. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 169.97 (?), 27.9.2020 18:27

Dobrý den pokud už kolonu kde jsou dva odkaloače mám a nemam kdo by je odstranil mohlo by pomoct je zaizolovat nebo je to zbytečné, připadá mi ze v prvním zustavá vuně a aroma a při druhém pálení mi vnich zustala 70% kapalina která krásně voněla? děkuji za info.crying

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 165.81 (?), 28.9.2020 14:01
Take jsem nekolik let pouzival kolonu z keg sudu, která mela před chladičem odkalovač. Pote co jsem odebral úkap a začalo téci voňave jádro jsem odkalovac vypustil. A pak když jsem se blizil ke konci destilace, tak jsem ho vypustil podruhy, ochutnal a přidal do jádra. Z technickeho hlediska v odkalovači nemuze být nic jineho nez to co destiluji a jinak by to stejne skoncilo v chladiči a pálence, takze neni duvod nic vylevat. Jen v pripade ze by to smrdelo nebo nechutnalo, coz se mu nikdy nestalo. Základem vseho je KVALITNÍ kvas, perfektne zralé a zdrave ovocem, co nejrychleji po nadrcení rozkvašené.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 82.69 (?), 9.10.2020 8:54

Dobry den, doporucujem destilat dochutit syntetickou aromov. Netreba sa toho bat, synteticke aromy su uz dnes uplne inde ako pred par rokmi, ak pouzijete kvalitnu aromu ani najvacsi znalci nebudu schopni poznat rozdiel oproti pravej arome. A k tomu polskemu kotlu sa to navyse velmi hodi, totiz polski vyrobcovia s tym aj tak nejak rataju, ze vysledny produkt bude potrebne synteticky aromatizovat, aby bol pozivatelny. S priatelskym pozdravom Rafael Slojsar

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika