Vietnamské prase - odchov selatek



host - 229.11 (?)
31.3.2013 20:19

stava se to pokud nechate v blizkosti kanecka i kdyz je ve vedlejsm kotci

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 249.8 (?), 31.3.2013 15:20, zobrazeno: 28051x

Dobrý den, neporadil by mi někdo. Vzal jsem si na chov jednoho kanečka a dvě svinňky, Po domluvě s chovatelkou jsem je nechal u sebe. Sviňkám bylo asi 4 měsíce kdy je kaneček mohl obskočit. Chtěli jsme mít na začátek jara selátka to vše vyšlo, ale ani jedna sviňka se o selátka nezačla starat vždycky porodili přes noc a vždy jsem je před porodem oddělil. Topeni jsem jim tam dal ale vyhřívala se svině a na selata se "vyprdla". Mám pocit že si k nim ani nelehla. Nevíte kde jsem udělal chybu?

Děkuji za rady.

Tom

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 211.38 (?), 31.3.2013 18:56

Zatím jsem se z takovým přístupem svině nesetkal, vždy selata svině ihned po porodu kojí, což je z hlediska odchovu velice důležité (přísun mleziva),které vybaví žaludek selete pro další život.

Nikdy jsem neodděloval selata od svině, chce to ale dostatek místa, aby je nezalehla.Topení je důležité po dobu cca týdne, nežli se selata aklimatizují.Pokud je ale takové počasí jako v současnosti, raději (topím),vysoká vlhkost a zima jsou špatným kamarádem.

Je mi divné, že se Vám to přihodilo u obou sviní.

Kdyby jste byl u porodu, viděl by jste, že svině u porodu leží a narozená selata se derou k strukům a hned pijí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 229.11 (?), 31.3.2013 20:19

stava se to pokud nechate v blizkosti kanecka i kdyz je ve vedlejsm kotci

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 211.38 (?), 31.3.2013 21:05

Zajímavé, všechny svině rodily s kancem ve vedlejší ohradě a žádná selata nenechala, je to pro mne nová informace.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 211.38 (?), 31.3.2013 21:22

Ještě jeden problém při odchovu, odstav,tedy samostatnost ve výkrmu.Stalo se mi v jednom vrhu, že selata přechod od matky nezvládla.Svině už ztratila mléko, ale selata dosud nebyla schopna samostatně žrát.Má s tímto někdo zkušenost?Zajímá mne prevence (čím krmit a jak postupovat).

Děkuji všem...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 249.8 (?), 31.3.2013 22:18

Díky za informaci. Myslel jsem si že by to mohlo tím mladým věkem a prvorodičstvím. Ale takto jsem to měl já, jak píšete.  Kanec s tou druhou sviňkou byli hned vedle oddělené prkenou stěnou. Radíte tedy dát je nejlépe do jiné místnosti? A vždy je nutno odělit svini od ostatních před porodem i když budou na velké zahradě (pastvě) s boudou?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 229.11 (?), 1.4.2013 12:38

pokud budou v ohrade tak je tam riziko male ale kdyz jsou hned vedle se v kotci na malem prostoru tak se nekdy stane ze se o selata nestara nevim cim to je asi nema ten potrebny klid choval jsem vetnamce dost dlouhou dobu a nemel jsem problemy ale kanecka jsem mel v dalsim kotci vzdalenem asi 5 m sestra je mela jako Vy a ten problem se ji opakoval nekolikrat nez dala na moji radu a dostatecne je oddelila nerikam ze se to stane vzdy ale riziko je dost velke to plati i u bilych prasat dalsi zasada je ze kdyz se prevadeji k porodu do jineho kotce tak to neudelat na posledni chvili ale s predstihem aby se svinka stacila zabydlet a nerodia v pro ni cizim prostredi

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 233.149 (?), 2.5.2013 13:35

Dobrý den.

Prosím o radu.Jsem celkem zmatená, mám ovečky a chtěla jsem i prasátka 2,tak koukám a jsou vietnamský a čínský, můžete mi někdo poradit jaké prasátko si požídit, které míň ryje, může být venku, ale i v kotci,

jaký je mezi nima rozdíl.

Děkuji 

frantisekbusta@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 229.11 (?), 2.5.2013 18:08

kazde prasatko ryje to je jeho prirozenost samozrejmne da se tomu zabranit povrchem vybehu ale nelibi se mi to proc mu nedoprat v tom jeho kratkem zivote aspon trochu ryti i kdyz mam vetnamskeho kanecka tento rok se doziva 23 let a take ma ve vybehu kousek ktery si muze preryvat cinske se dorustaji vetsi vahy a maji vetsi tendenci k sadelnateni radeji bych volil vetnamce uz z toho duvodu je je mnohem snadnejsi sehnat selatka nepribuzne linie a i cena je priznivejsi

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika