Špičák ořešáku přestal růst



pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 230.99 (?)
17.5.2018 18:53

Je nutno zaštípnout o 2 listy, nestačí pouze odstranit plody? Mám malý stromek s několika výhony, každý se zakončil plody, ale nijak moc dlouhé nejsou. Chtěl bych je přinutit k dalšímu růstu, ale když je všechny zkrátím o 2 listy, moc z výhonů nezůstane...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.233 (?), 14.5.2018 16:36

Ano, první kvetení často bývá skryté, protože jsou jen samičí květy a jehnědy (samostatné samčí) květy na rostlině nejsou.

Mě se to stalo letos u 30% stromků ve školce. Prodloužení terminálu má 5 listů a na konečku "kvítek" To co Vás těší je pro mne pohroma.  Potřebuji vytáhnout kmínek do 2 metrů a ono v 80 cm nad zemí základ oříšku. Takže držte mi palce, zkrátím to o 2 listy a budu doufat, že se brzo nejvyšší pupen vyvine v apikální a do podzima vyraší alespoň o 30-50 cm.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 78.177 (?), 14.5.2018 18:40

Standofone, co by se stalo, kdybyste začl používat v celém rozsahu svých příspěvků, rodný jazyk. Nejsme na symposiu botaniků, či jiných vědátorů, jsme přeci jen na zahradě, ne někde im Garten, nebo in the garden, nebo in hortum. Zkuste nepsat oben, top, ale pěkně česky vrcholový.
 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.233 (?), 14.5.2018 21:28

Jednak ten pupen mezi čípkem a listem nebude nikdy vrcholovým a druhak ten termín je volen zejména k vystižení fytohormonálního stavu.

Pokud mým příspěvkům nerozumíte, buď je nečtěte a nebo si zaplaťte tlumočníka.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
robo27 - (30) - 68.181 (?), 14.5.2018 23:59

Mám mars tretím rokom, sadil som asi 50cm prútik. Dnes má cca 1,5m, korunu chcem ďalej potiahnúť ale všimol som si že na tom vrchole sú 2 orechy a teraz neviem čo stým, predpokladám že keď tam sú orechy tak sa to nebude predlžovať...

Viete poradiť ako sa toto rieši?

ďakujem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.233 (?), 15.5.2018 12:16

Jak píši o kousek výše (nad příspěvky anonymofonního kecala) v příspěvku z 14.5.2018 16:36, tak já to řeším tím, že ve snaze, aby prodlužoval ještě letos a nevytvářel plodonosný obrost, tak příslušný výhon zkrátím o 2 listy zaštípnutím uprostřed internodia. U těch školkovanců, kde je nížepoložený konkurenční výhon vegetativním (bez plodů), tak stromek sesadím naostro na tento výhon. Současně dostala po dešti celá školka listovou výživu postřikem 4% močovinou a za měsíc dostanou ještě dávku komplexní (Wuxal Super).

Současně je potřeba neodstraňovat předčasně boční obrost, ale pouze redukovat pinzírováním.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 230.99 (?), 17.5.2018 18:53

Je nutno zaštípnout o 2 listy, nestačí pouze odstranit plody? Mám malý stromek s několika výhony, každý se zakončil plody, ale nijak moc dlouhé nejsou. Chtěl bych je přinutit k dalšímu růstu, ale když je všechny zkrátím o 2 listy, moc z výhonů nezůstane...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 225.161 (?), 19.5.2018 13:24

Na těch výhonech, které jsou jen jako pomocná asimilační plocha můžete odstranit jen plody anebo i je ponechat. Ale u výhonu, který má být vrcholovým prodloužením je potřeba zvrátit plodonosnou formu na juvenilní. Já osobně nechci riskovat, že po odstranění jen plodů dojde pouze k vyzrání letorostu a v srpnu-září diferenciaci horních dvou pupenů na formu prodlužující plodonoš. Při odstranění dvou horních listů odstraním i ty poprny, které by měly dispozici býti plodonosným obrostem a urychlím vyzrání nejvyššího ponechaného pupenu tak, aby se probudil a pokračoval v růstu ještě letos. Protože pak v době diferenciace základů samičích květů bude ještě v růstu a tak budou všechny jeho pupeny juvenilně vegetatvní..

Tedy já osobně objetuji 27 cm na to, aby mi do podzima výhon prodloužil o dalších 50 cm a v následujícím roce o cca 0,7 m, čímž bych se dostal do úrovně pro založení korunky.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
dolin79 - (6) - 176.31 (?), 20.5.2018 1:12
Rovněž využiju vlákno, problém obdobný - zasadil jsem letos začátkem dubna Špičák Seifersdorfského, normálně koupený v zahradnictví, ověšený štítky a certifikáty, u položky podnože je napsáno: sem. Pravidelně zalévám, v současném suchu 1x týdně, i jsem ho trochu pohnojil. Listy narašily na více místech včetně vrcholu krátce po zasazení, ale pak se jejich růst zarazil a nepokračuje. Všechny ořešáky co kde po příbuzenstvo a na procházkách vidím, mají již listy dávno založené, jsou odkvetlé a jsou na nich i malé ořechy. Ke stromku jsem dnes ještě zakopal drenážní trubku až ke kořenům, prosypal ji kameny, abych mohl ev. zalévat rovnou do hloubky až ke kořenům. Napadá vás ještě něco, co bych měl dělat? Mám se o stromek obávat? Děkuji za odpovědi.
Celkový pohled
Celkový pohled
Detail
Detail
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 157.239 (?), 20.5.2018 6:22

Moc na něj kvaltujete, aby jste ho tím neuštval...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 252.106 (?), 21.5.2018 16:45
Také využiji toto vlákno k otázce. Myslíte že se tento Mars ještě nějak zachrání, nebo je po něm? Horní pupen nemá žádný a větve jen z jedne strany, z druhé strany větvičky uschly. Děkuji za jakoukoliv radu.
Ořešák, větve jež jedné strany
Ořešák, větve jež jedné strany
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika