Špičák ořešáku přestal růst



konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 240.228 (?)
13.5.2018 22:40

Ořešák Mars jsme zasadili někdy před 10lety, ne jako špičák, ale už stromek. Trvalo x let, než vůbec měl nějaký přírůstek, prakticky stagnoval. letos jsme si s mužem říkali, že už je to vcelku pěkný stromek a mohl by i konečně zarodit. Vloni květy zmrznuly, letos mrazíky nepřišly, tak by byla šance jenže nic, ořech nekvetl. Říkala jsem, že když jdu ráno se psem a koukám na zeleň, tak sousedům už ořechy dávno kvetly. Včera jde muž, vyhlížet ty květy s tím, že už asi sotva a přijde úsměv od ucha k uchu: tomu nebudeš věřit, ale tam ne, že nejsou květy... tam už jsou celkem velké oříšky!!!laugh Tak snad... snad konečně ochutnáme i naše ořechyyes

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
            
host - 186.2 (?), 4.9.2017 9:25

Oky, dam mu jeste sanci. I kdyz si nejsem jisty, jestli na tech dvou zivych pahylkach se vubec vytvoril nejaky pupen, ze ktereho by napresrok zase vyrazil. Ale treba vyrazi jeste z kmene, dam mu tedy mednatou koupel, na zimu prihrnu a dej se vule bozi.  Preci jen, stal pres 400 Kc, tak se mu dat sanci asi vyplati :).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.213 (?), 4.9.2017 10:02

Ano, právě pro možnost rašení z paty kmínku je nutné chránit potenciální adventivní pupeny před vymrznutím. Nahrnutí ale proveďte až po prvních mrazech (ty prosincové nebývají silné) někdy mezi mikulášem a vánocemi. Těsně před nahrnutím můžete koupel mědí zopakovat.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 252.217 (?), 27.9.2017 12:03

Dobrý den, na podzim 2015 jsem si nechala zaslat ořešák Mars na podnoži černý ořešák. Přišel mi jen proutek. Na Vaši radu prodejce jsem ho nechala na jaře 2016 narašit a nechala jsem vrcholový pupen a tři výhony. Během roku vrcholový pupen, aniž by proutek porostl, uschl a upadl. Tři větvička narašily a vytvořily listy, přírůstek byl minimální. Letos nevyrašili 2 větvičky, které zčernaly. Stromek se mi rozdvojil a z očka třetí větvičky rovněž vyrazil výhon. Jsem z toho ořechu celkem nešťastná, přírůstky má sice pěkné, ale má nízký kmínek /původního proutku/ a nevím, jak ho mám tvarovat.  Můžete mi poradit, co s ním?
Děkuji za Váš čas.

Alena


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.239 (?), 27.9.2017 12:35

Žádná hrůza, není daleko od ideálu. Ponechejte tu svislou část. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.213 (?), 27.9.2017 23:11

No Alenko, nejhorší období máte (Vy a Mars) za sebou, stromek už řádně prokořenil a teď nastane 5-6 let nejbujnějšího růstu. Listí odpovídá "královskému" tkže je jisté, že to není nějaký výmladek z podnože. Obecně Mars má tendenci větve dávat do převisu, takže se vyplatí zapěstovat co nejvyšší kmínek. Na jaře, až bude jisté že se obě větve probudily, tak tu dolní vřízněte/vystřihněte hned u kmínku (na větevní kroužek). Všechny boční výhony zaštípněte za pátým-šestým listem. Použijí se jako přídavná asimilační plocha a na jaře následujícího roku se vystřihnou jako nynější "záložní" bočák (je dobře, že jste jej nechala, ale nemusela jste ho nechat tolik = 6 listů stačilo).

Jinak u mne jsem korunku zakládal (v roce 2001) v rozvětvení 2,1 m vysoko a letos jsem musel to spodní patro vyvětvit, protože konce větví ležely na zemi. Další patro o 0,3 m výše (tj cca 2,4 m kmen) nyní spadá cca 1,4 m nad terén a budu muset maličko upravovat převisy (v červnu) tak, abych mohl pod stromem pohodlně sekat trávu.. Pokud tedy plánujete pod stromem Mars posezení, klidně kmínek vyžeňte do výšky 2,6 m a nebude to špatně.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 252.217 (?), 29.9.2017 16:00

Dobrý den, děkuji za odpověď. Jenom mi není jasné,
1. do jaké výšky mám nechat růst středový terminál, než ho zastřihnu nebo jestli se nebudu zastřihovat vůbec,
2. boční výhon ustřihnout těsně u kmínku?
3. když budu odstraňovat po celé délce budoucího kmínku výhony, v jaké výšce se bude zapěstuje korunka a jak. se bude tvarovat.

Jsem úplný laik a tak to potřebuji dost podrobně.
Děkuji za Váš čas

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 112.233 (?), 30.9.2017 20:59

Pokud není poškozený vrcholový pupen, tak není potřeba řezat/stříhat. To platí i v následujících letech. Nebojte, tady není rčení "kdo nic nedělá, nic nezkazí, Kdo nic nezkazí je pochválen" vtípkem ale pravdivou realitou. Tedy i pokud odstraníte boční výhon až v červnu roku 2019, tak to může být stále "na pochvalu".

Boční výhony pod úrovní založení koruny se odstraňují v červnu těsně u kmínku. Optimální je tak těsně, jak se tomu říká "na větevní kroužek", ale u loňských letorostů není chybou ani ponechání malé patky (1 cm nebo 1/2 průměru odstraňovaaného výhonu).

Ořešák typu Mars není vhodné tvarovat ani jinak usměrňovat, pouze se odstraňují větve překážející (tedy i ta níže než požadovasná úroveň koruny) poškozené či zahušťující (konkurenční). Obecně ale je vždy na jakýkoliv zásah času dost = pokud u 4leté větve zjistíte, že si konkuruje s jinou 4letou větví, klidně můžete rok uvažovat/rozhodovat, které dáte přednost a pok jednu z nich v červnu odstraníte. Zkušení klidně počkají i roky dva na ten, kdy na jaře mráz omezí úrodu a tudíž řez není na úkor plodnosti v dlouhodobém horizontu.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 1.38 (?), 1.10.2017 22:37

Dobrý den,

chtěl bych si koupit stromek ořešáku Mars a zajímalo by mě, když máte Mars již několik let (píšete, že jste korunku zakládal roce 2001) jakou máte u Marsu úroda. U cca 20 letého stromu bych čekal 20 kg suchých ořechů, ale nevím jestli nejsem velký optimista.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.223 (?), 2.10.2017 20:25

Letos je to trochu slabší. Ač někteří letos nemají letos nic, tak na tomto konkrétním bylo/je sklizeno cca 7 kg.  Loni jsem to nevážil se skořápkami, ale čistých zdravých jader bylo tuším 8 kg (takže nelouskaných zhruba dvojnásobek).

Porovnám-li to s odrůdou Sychrov = loni málo, letos nic, a odrůdou Novoněstský Baron = loni 20 kusů a letos 15 kusů, tak s Marsem jsem vcelku spokojen. Odrůdu "Zezulkův lahodný" letos nemohu hodnotit = přijeli kočovníci tmavší pleti mluvící více jazyky (maďarsky, slovensky, rumunsky a romsky) a po jejich rozprávce ve stínu stromku nezbyly na trávě a v koruně žádné plody k zhodnocení.

SfK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 240.228 (?), 13.5.2018 22:40

Ořešák Mars jsme zasadili někdy před 10lety, ne jako špičák, ale už stromek. Trvalo x let, než vůbec měl nějaký přírůstek, prakticky stagnoval. letos jsme si s mužem říkali, že už je to vcelku pěkný stromek a mohl by i konečně zarodit. Vloni květy zmrznuly, letos mrazíky nepřišly, tak by byla šance jenže nic, ořech nekvetl. Říkala jsem, že když jdu ráno se psem a koukám na zeleň, tak sousedům už ořechy dávno kvetly. Včera jde muž, vyhlížet ty květy s tím, že už asi sotva a přijde úsměv od ucha k uchu: tomu nebudeš věřit, ale tam ne, že nejsou květy... tam už jsou celkem velké oříšky!!!laugh Tak snad... snad konečně ochutnáme i naše ořechyyes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika