Rozmnožení lísky



host - 206.35 (?)
17.9.2014 22:15

Mám cca 7 odrůd lísky kolem pozemku a v podstatě všechny jsem získal řízkováním (  550 m.n.m., jílová půda), úspěšnost řízkování je cca 70 %.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 12.9.2014 14:12

Zřejmě jste sbíral oříšky v trsu s rubinou - punčoškou. Turecká líska vyvine skořápku s punčoškou i v případě, že je v trsu jen jeden plod opylený a ostatní jsou hluché. Ten opylený v době zralosti vypadne z punčošky a neopylené v punčošce zůstanou. Je potřeba sbírat jen ty plody, co vypadly z punčošky. Musíte však být rychlejší než veverky a krkavcovití. Krkavcovití umí oříšek louskat tak, že vědí "tam kde je ta hrubá plocha" se dá proklovnout zobákem. Zobák zaklovnutý dovnitř pak při dalším klovnutí působí jako klín/sekyra a oříšek se tedy v podání krkavcovitých nelouská tlakem ale roztrhnutím (krkavcovití jsou straky, kavky, vrány,..).

Výtěžnost semen je poměr mezi váhou skořápky a váhou jádra. Ta je cca 30%. Pokud myslíte poměr opylených a prázdných skořápek, pak je to různé podle lokality a podmínek na opylení v daném roce. Teoreticky může být od 10% do 82%. Turecká líska nebývá červivá, respektive ještě méně než Hallský.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 24.141 (?), 12.9.2014 14:25

Ano mate pravdu zbierali sme cele trsy, nabuduce skusime hladat jednotlive oriesky.Dakujempekne za vasu radu.

afer

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 12.9.2014 14:33

Vrány a kavky, pokud chtějí vyzkoušet jestli v rubině spadlé do měkké trávy není ještě nějaký plný oříšek, tak jej vynesou do výšky cca 5-8 m a pustí na tvrdou/pevnou zem (chodník, silnici). Pokud ani po tomto pokusu oříšek z punčošky nevypadne, dále se tím nezabývají. Tyto "přebrané" chuchvalce jsou pak na 99% hluché.

Jo dejte pro srovnání vědět, kolik oříšků při sběru vypadlých bylo prázdných.

10 z 10ti
10 z 10ti
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 118.179 (?), 12.9.2014 20:58

Dnes sme sa boli pozriet pod turecku liesku, ale uz sme tam nasli iba zaschnute zvysky, uz na pohlad bolo vidiet ze budu jalove a samozrejme asi 20 orieskov a vsetky prazdne. Ono aj ten strom je uz napoly preschnuty a jeho dni su uz asi spocitane.Pri preklade clanku o tureckej lieske /Google/,som z toho vyrozumel, ze turecka lieska ma plne jadra iba raz za 2-3 roky a oriesky sa musia hned stratifikovat alebo vysievat, pretoze inac v jari nevyklicia.Ten Google preklad bol otrasny, takze som na pochybach ako to vlastne s orieskami tureckej liesky je. Obecne o tureckej lieske je toho na nete velmi malo a stale su to tie iste dookola sa opakujuce skromne udaje.

afer

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 12.9.2014 21:33

Moje zkušenost říká, že v okolních městech mají turecké lísky plody pravidelně každý rok, někdy méně, jindy více ale ty padající na počátku sklizně vždy plné a klíčivé. Po sklizni je nechám klasicky 14-28 dní proschnout a až poté je dám do mokré rašeliny stratifikovat. Nevýhodou je malá hmotnost oříšku a nízký výnosový poměr jádro/skořápka.

Ještě mne napadá, je ten Váš strom sám nebo je v okruhu do 500 m stromů více.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 64.66 (?), 13.9.2014 16:05

Pokial viem tak je to jediny strom v celom nasom mestecku.Bol vysadeny spolu s inymi drevinami v 50-60 rokoch na skolskom pozemku.Zaujimalo by ma este aka je u Vas uspesnost v percentach vyklicenych semenacikov v pomere ku posadenym, samozrejme priblizne. Teda kolko ste posadili a kolko Vam vyrastlo. Tiez som zvedavy, co so semenacikmi robite dalej, predpokladam ze ich stepite, teda ako, kedy a tiez percentualna uspesnost.Pestujete semenace v pode alebo v nadobach, otazok by bolo este vela ale tieto su najhlavnejsie. Mozno som s tymi otazkami trocha drzy, ale kto sa nepyta, nic sa nedozvie. S pozdravom

afer

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 13.9.2014 21:42

Tak to bude u Vás opylením. V lokalitách které zám a část jsem jich jmenoval jsou stromy minimákně 2 (ale převážně 8 a víc).

Letos jsem vyséval cca 100 semen normálně do 1 m dlouhého řádku a po vyklíčení vyjednotil na 15 nejsilnějších rostlin pravidelně od sebe. Počítám že když se mi rouby ujmou minimálně na 30%, tak budu mít potřebných 5 lísek. Jen nevím jak to bude s odrůdovou skladbou... Potřebuji 3 kroucené, 2 červenolisté a 2 žlutolisté (R-82). Na jarní výsev mám nyní připraveno cca. 250 oříšků, ale budu muset je dát do delšího řádku, abych jich tolik nevyhazoval při jednocení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 206.35 (?), 17.9.2014 22:15

Mám cca 7 odrůd lísky kolem pozemku a v podstatě všechny jsem získal řízkováním (  550 m.n.m., jílová půda), úspěšnost řízkování je cca 70 %.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 18.9.2014 0:41

Ještě prozraďte, jaký termín a typ řízků jste používal. Bylinné, dřevité, polodřevité... Pokud to dobře chápu, tak jste píchal řízky přímo na trvalé stanoviště a odpadly tak ztráty přesazováním. Na stanoviště pro jeden keř jste dal 4 řízky a když se ujaly 3, měl jste hned od počátku bohatší větvení či širší keř,...

Zkuste i vyjmenovat odrůdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.234 (?), 16.10.2014 19:35

jak přesně provádíte stratifikaci. v čem, teplota,jak dlouho.výsev celých oříšku nebo jen jádra.jsem laik, začínám.děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika