Jak na mladou lísku



pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 135.107 (?) 
30.1.2016 17:07, zobrazeno: 7773x

Zasadil jsem před 2 roky 2 lísky - Hallskou a Webbovu, pěstuji jako keře. Pomalu se zvětšují a rostou nové výhony ze země. Chci se jen zeptat, zda je v pořádku je takto nechat růst a až po pár letech při větším zahuštění je postupně prořezávat? Jde mi o to, jestli tyto odrůdy jsou jako odrůdy pěstovány celé, nebo se provádí roubování na nějakou podnož obecné lísky, a nové výhony z kořenů by nemusely být Hallská a Webbova, ale odrůda podnože?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1577) - 166.4 (?), 30.1.2016 17:20

Keřová líska je pravokořenná, stromek je roubován na lísku tureckou. Pravidla řezu máte v příloze.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 135.107 (?), 30.1.2016 18:19

Tak teď jsem zmatený. Podle toho vašeho návodu mám tedy nechat jen 5 výhonů a těm každoročně zakracovat větve? V mládí jsme lísku pěstovali v podstatě bez zásahu, jen se občas vystříhaly příliš husté výhony. A úroda byla. Takže teď nevím...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1577) - 166.4 (?), 30.1.2016 18:30

V návodu, který jsem Vám poslal, se nepíše nic o tom, že se mají větve zakracovat KAŽDOROČNĚ.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 135.107 (?), 30.1.2016 18:53

Takže nechat 5 základních větví, na ně už nešáhnout, a ostatní výhony odstraňovat? Už teď, 2 roky po výsadbě? (nyní má tak do 10 výhonů). A když vše odstraním a nechám jen těch 5 výhonů, mám je tedy zakrátit na 6 oček, ano?

Protože v ostatních návodech, co se mi podařilo dohledat, se píše buď o občasném odstraňování výhonů, aby nebyla moc hustá, nebo o zakracování větví...

Např.: "Nejvhodnější dobou k provedení tvarovacího řezu u lísky je březen. Tento řez slouží k udržení kompaktního růstu a zamezení nekontrolovaného bujení. Sestříhejte přitom konce některých větví. Tyto větve, rozmístěné po celém keři, zkraťte o cca 15 cm. V případě velké lísky lze větve zkrátit o 30 až 50 cm."

Nebo: "Pro keře platí, že by se od 4.roku po výsadbě měly udržovat v patřičné velikosti průklestem, to znamená nechávat jen 4-5 hlavních větví na kterých se tvoří postranní plodný obrost. Ten se zkracuje od června do července na 4 - 6 oček."

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 30.1.2016 19:00

Ne, teď cca 4-6 let nemusíte na lísky ani šáhnout. Jedinou vyjímkou bude, že pokud potřebujete keřů více (například pro nahrazení tůjí). tak výhony z kořenů oddělíte jako odkopky a přesadíte na nové stanoviště.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 135.107 (?), 30.1.2016 19:10

Děkuji za obsáhlé vysvětlení, teď je to snad jasné. Pak se to ale vylučuje s návodem ponechat 5 hlavních větví, protože by podle vás měly do 10 let přestat být použitelné a muselo by se začínat znovu z nových výhonů. Výhodnější mi přijde udržovat rozumný počet různě starých výhonů, aby se postupně obměňovaly a nahrazovaly ty staré.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 30.1.2016 20:07

Ano. malý řídký keř může mít větve/výhony z pařezu obrok... tedy např. 2+4+6+8+10 let a o rok nato 2×1+3+5+9 let ...

nebo nopak

rozložitý starý Hallský 3×1+2×2+3+2×4+5+2×6+2×7+8 (=14 výhonů).

Těch cca 4-7 hlavních větví je takový "zlatý střed".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 30.1.2016 18:56

Já Vám to trochu zjednodušším.

Protože jste v předchozích letech neudělal nic, tak už to zpětně dělat nemusíte. Pokud jste kupoval sazenici kontejnerovanou, možná už byla zastřihnuta tak jak je zmíněno v článku. Teď na ni nemusíte 6 let šáhnout.

Konec zjednodušení a následuje vysvětlení, jak to funguje.

K řezu asi takto. Na mladých výhonech se tvoří především květy samčí (jehnědy) a na starých výhonech převažují postupně květy samičí (tedy základ oříšků). Líska řez nepotřebuje, ale pokud říznete správně, zlepšíte si opylovací poměry a tím i pravidelnost plodných roků. Pruty mladší 2 let se vyřezávají kvůli konkurenci, aby těch plodných větví bylo přiměřeně. Jakmile je prut starší než 2 roky, má jehnědy a od 4 roku i nese oříšky. Když je přestárlý tak, že větev je taková "celá zbabčelá" (tmavě černá a bez přiměřeného množství jehněd), tak se celá u země vyřízne a její místo zaujmou výhony mladší (tedy ty ponechané dvouleté). Maličko to připomíná pravidla řezu červeného ribízu, ale místo 5leté obměny je obmněna cca 8 letá (tj vyřezávají se 8 leté větve). Není však chybou jeden či dva zimní řezy vynechat a řezat pak 8-10 leté větve. Nejlepší doba k řezu je od nalévání jehněd do začátku prášení pylu, protože v té době nejlépe vidíte, které přestárlé větve již nemají dostatek jehněd (a napřesrok by už mohly být "sterilní").

S.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika