Pěstování orchideí



host - 147.174 (?)
29.7.2009 11:18

Děkuji Všem (zvláště paní Věrce2) za rady, jsem úplný začátečník, pro mě každá rada dobrá. Zdravím Zdenca

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 128.44 (?), 29.7.2009 8:40

Jen doplním, že substrát z obchodu je nevhodný k pěstování v podstatě čehokoliv. A smíchat borovou kůru s polystyrenem snad svede každý. Neřeším ovšem dostupnost borové kůry, polystyrenu je všude dost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 147.174 (?), 29.7.2009 11:18

Děkuji Všem (zvláště paní Věrce2) za rady, jsem úplný začátečník, pro mě každá rada dobrá. Zdravím Zdenca

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Věrka2 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 218.216 (?), 29.7.2009 19:41

Vůbec není zač, já sama jsem byla ráda, když se se mnou někdo podělil o zkušenosti.

Jen to paní Zdeno neberte jako univerzální návod. Například tu zálivku si musíte upravit podle svých podmínek. Za obecné považujte jen to, že phalaenopsisu spíš ublížite vodou, než vyschnutím.

Jak mě správně doplnil Karlos, pokud budete přesazovat, nekupujte si substrát v supermarketech. Sice se tam poslední dobou objevil nový německý, ale ani ten (ještě je k dostání český od Agra) není pro phaly vhodný. Koupila jsem ho a mám v něm zasazenou jen jednu cambrii, té to, jak se zdá, nevadí. Pokud nevíte, kde sehnat borovou kůru, pak já jsem ji letos prvně koupila na výstavě Lukscheiterů, mají i internetový obchod, dá se tam objednat. A zase, přesně jak píše Karlos, pro phaly jsou ideální větší kousky kůry, aby byl substrát hodně vzdušný.

Přeji hodně úspěchů

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 147.174 (?), 30.7.2009 12:26

Díky, já ji mám novou,  snad ji nějakou dobu nebudu muset přesazovat  (doufám, že mi přežije a na přesazení taky dojde).Ještě bych se Vás paní Věrko zeptala na to zalití,  napsala jste, že až květináč nebude orosený, tak zalít. Orosený ho mám, tak tři - čtyři dny, potom je kůra suchá, ale kořeny jsou zelené, takže vodu asi májí. Zdá se mi, že po třech dnech je asi brzy na další zálivku, nemám počkat až kořeny trochu vyschnou, abych jí nepřelila. Zdravím a přeji také hodně úspěchů. Zdenca

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 186.98 (?), 30.7.2009 13:53

Znovu bych si dovolil doplnit, že ani substráty které už jso květnících zakoupených kytek nejsou moc vhodné pro dlouhodobější kultivaci. Tuhle jsem u příbuzných viděl dva phaly. Sesychaly, jinak v dost dobrých podmínkách. Velká okna na sever, přímo na parapetu. prý proč nejdou? Koukám na substrát a vidim zasolený, jemnozrnný, čistá kůra pomalu se už rozkládající. kytky přišly o kořeny a ztrácely vodu, pochopitelně. Polystyren je esteticky rušivý prvek, svítí už zdálky a nevypadá hezky, nicméně parapetářská praxe mě naučila, že jeho použití se vyplatí. Cca 30% do kůrového substrátu, a žádná jemná drť, ale kousky stejně velké jako je kůra. Upraví se vysychání a zálivka je pak bez rizik. Dáte větší kusy na dno, a to asi do výšky 1/4 a pak směs kůry, polystyrenu a třeba i dřev uhlí, které je ale lepší nechat stát ve vodě několik týdnů, nebo převařit.  Do horní třetiny můžete přidat hrubý vláknitý prosev z kvalitní rašeliny, třeba agro, nebo i trošku rašeliníku, ale jen lehounce prosypat... Má opravdu pozitivní účinky na růst nových kořenů, také s rašelinou zřejmě upravují pH a maj pufrační schopnost. Bukový list ač doporučovaný v literatuře, se mi moc neosvědčil, spíš bych ho dal terestritům. Nebo jen slabý přídavek epifytům, do horní třetiny...

Pokud jde o kůru, tak musím říci, ano, hrubá je lepší. Jde o velikost kytky, semenáček bude asi chtít jemnější, ale dospělá rostlina, pokud je sázená do hrubozrnného, parádně zakoření, a nemusí se 3 roky přesazovat. Já jsem škodná, a v lese loupu kůru přímo z velkých borovic. Pokud to člověk dělá opatrně, škodu nenadělá, a za dva roky nikdo nic nepozná, do živého nejdete a stačí vám toho trocha, navíc pokud je v blízkosti nějaká pila, jistě se dá domluvit.. Sekyrkou pak na špalíku rozsekávám na kousky spíše krychlového tvaru, prach a drobný odpad jde pryč.

Karlos.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 147.174 (?), 30.7.2009 14:42

Karlosi, díky za popis. A tu kůru z lesa nepřevaříte, myslím, že se v ní schovávají všelijaké breberky. A co můčovací kůra, ta by nešla použít. Zdravím Zdenca

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 186.98 (?), 30.7.2009 14:55

Kůra na mulč je naprosto nevhodná, brzy se rozkládá a obsahuje i dříví, jemné kousky, plátky kůry z relativně mladých smrků a všelijaký bordel. Pravý opak toho co jsem vysvětloval. Kůra by měla vypadat takto:  http://www.abecedazahrady.cz/files/6516.jpg

Kousky, mezi nimiž je velký prostor pro vzduch. Substrát by měl rychle vysychat, nejlépe do druhého dne. V květníku vám kytka nebude trpět suchem, toho se nebojte.

Většinou kůru převařím,...to ano.

Karlos.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Věrka2 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 218.216 (?), 30.7.2009 19:22

Dokonce si myslím, že mulčovací kůra je napuštěna nějakými herbicidy, ale možná se pletu. Každopádně bych to rozhodně nezkoušela (i když, přiznámse, že mě to taky napadlo)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 147.174 (?), 31.7.2009 12:29

Díky za obrázek té kůry. Tak hrubou ji ta má orchidej nemá. Počkám až odkvete a jak se jí bude dařit.  Když to nebude dobrý, tak se poptám a jinak vyrazím do lesa, ale pšššt.  Zdravím Zdenca

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Věrka2 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 218.216 (?), 31.7.2009 13:48

Nemusíte nutně loupat ze stromů, někdy se dá krásně nasbírat po zemi. Jen radím vybírat pevné větší kousky, doma to vždycky můžete nasekat na menší. Kůru můžete buď vyvařit nebo prohnat teplem v troubě nebo v mikrovlnce. Každopádně se tím krásně zničí potencionální škůdci, které byste si z lesa mohla zavléci domů

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika