Fotosynteza a zakon zachovani hmoty + energie



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
               
host - 143.248 (?) 
23.6.2013 14:52

Co je pár desítek kg minerálů oproti 1000kg organické hmoty? Na jaké ploše vyroste 1000kg trávy? Na Vaší zahrádce? Těch pár desítek kg minerálů bude spotřebováno na tak velké ploše / za tolik let, že za jeden lidský život by nebylo možné pozorovat úbytek půdy, i kdyby půdy nepřibývalo z jiných důvodů. Naopak změna složení půdy bude pozorovatelná. Představa zakladatele tématu o úbytku půdy je naivní a je zářným příkladem toho, jak to dopadá, když teoretik začne uvažovat na základě několika málo faktů a sebevědomně dospěje k závěru během několika minut.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
               
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 24.6.2013 5:42

To jsem nikde netvrdil. VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
mhi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (194) - 62.154 (?), 24.6.2013 14:41

Spatne jsem formuloval otazku, nevim totiz jak organickou hmotu lepe uchopit (chemicky).

Dekuji za odpovedi, chapu to tedy tak, ze na 1t susiny se slozi desitky kg N P K Mg a dalsich, ktere se vezmou z pudy (ty uz se tam nevrati pokud kompost pouziji jinde) a zbytek je z CO2, tedy organicke uhlikate slouceniny ("org. hmota") se ze zeme uz nijak neodebiraji.

V praxi: pokud budu sypat travniku zobrani ve forme NPK hnojiva (+stopove prvky),  tak tento bude spokojeny a teren se mi ani za 30 let nebude snizovat.

Polozil jsem takovou obskurni otazku,  protoze mne zarazilo mnozstvi kompostu, ktere nas travnik "vyrobil" za 3 roky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 4.7 (?), 24.6.2013 15:03

kompost je hlavne organika a vela kompostu vzniklo aj na mieste kde travnik rastie. Odumieranim a obnovovanim nadzemnych aj podzemnych casti. Je pravda, ze hmoty by pribudalo viac, ak by ste mali mulcovaciu kosacku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mhi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (194) - 62.154 (?), 24.6.2013 15:36

Jeste bych mel otazku, jako zahradnicky laik (ktery se vystehoval "za Prahu" a necekane k bydleni tak vyziskal i zahradku ;-)) jsem vubec netusil jak delat kompost. Koupil jsem takove ty krabicove plastove kompostery a zacal do nich sypat pouze travnik. Co z toho vzniklo asi nemusim popisovat: tehdy jsem nevedel vubec jak to delat. Kazdopadne jsem si o tom neco precetl a jakmile jsme zacali pridavat i zbytky z kuchyne a na zahrade pomalu zacina vznikat i jiny biologicky odpad, tak kompost "ozil" a misto hniti skutecne tli.

Otazka zni: jaka je minimalni realna doba, za kterou v plastovem komposteru (nejlevnejsi typ) zcela zetli kombinace zahradniho a kuchynskeho organickeho odpadu (s prevazujici slozkou posekane travy a na podzim i listi) bez pridani jakekoliv urychlujici chemie tak, aby sel rovnou dat k rostlinam?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.2 (?), 24.6.2013 16:19

Kompostéry nijak proces neurychlí, naopak zpomalí. Slouží jen jako prvek estetiky, aby to na sterilní satelitní zahrádce vypadalo krásně. Jak dlouho to trvá nevím. Na hromadě, když jej dvakrát za rok přehodíte, je za rok a půl použitelný. Ještě je třeba přidávat krapet zeminy, bez ní to není ono.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 105.132 (?), 24.6.2013 16:20

Ak je tam len posekana trava a robi sa to sikovne, tak je to niekolko mesiacov az pol roka. Ak je tam aj nieco ine, ale nie drevite, tak 1 rok. S posekanym drevom aj niekolko rokov. Trava sikovne: hodit malu vrstvu na volne miesto nechat preschnut. Uschnutu travu zmiesat s cerstvou posekanou travou a s trochou zeminy alebo stareho kompostu a zmizne za par mesiacov. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vjk - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (539) - 215.11 (?), 24.6.2013 19:13

Pokud to berete takto, tak se vám terén bude zvyšovat - běžná hnojiva na trávník obsahují poměrně dost balastních látek, které nebudou rostlinami spotřebovány. VJK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 23.6.2013 10:41

hmota ze zeme - zde pujde asi zejm. o organicke castecky + mineraly a vodu...rostliny ze země žádné organické částečky neberou, berou jen anorganické látky, te je po vašem ty minerály.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 23.6.2013 10:49

Vegetace zemský povrch neužírá, nýbrž navyšuje. Ostatně historické zkameněliny nacházíme pod zemí nikoli v oblacích.
    Ploché kameny, sloužící jako chodník v trávníku se postupně zanořují, takže  jsem  je už   2x musel vykopat a podsypat

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika