Zemní vruty pro kotvení plotů



Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 7.210 (?)
3.9.2009 16:26

Při betonování patek je  "dlouhé"  jen čekání na vytvrdnutí betonu. Jinak je ale betonová patka bezkonkurenční, co se týká statického i dynamického zatížení.

Zemní vruty jsou kompromis, chápu jejich použití například při vytváření dočasných lehkých staveb například na veletrzích, při sportovních, či kulturních akcích. na zahradě, ale (alespoň pro mne) vítězí klasická pozinkvaná patka, kotvená v betonu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
         
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 7.210 (?), 3.9.2009 16:26

Při betonování patek je  "dlouhé"  jen čekání na vytvrdnutí betonu. Jinak je ale betonová patka bezkonkurenční, co se týká statického i dynamického zatížení.

Zemní vruty jsou kompromis, chápu jejich použití například při vytváření dočasných lehkých staveb například na veletrzích, při sportovních, či kulturních akcích. na zahradě, ale (alespoň pro mne) vítězí klasická pozinkvaná patka, kotvená v betonu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 216.165 (?), 11.3.2011 14:37

..ale když nemáte na místě elektřinu, je taková zavrtávací patka ideální, ne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 3.9.2009 17:01

Nevím, jak velkou úsporu času vruty představují. Když jsem stavěl pergolu, představovalo vyvrtání děr a zabetonování patek v celkovém čase stavby vcelku nevýznamný zlomek. Navíc bylo možno patku umístit naprosto přesně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 176.40 (?), 15.12.2009 9:25

Moc pěkné.Pohodlné, ale nic nového.Už aby byl na trhu nějaký dový dodavatel těchto zemních vrutů.Dodavatel Krinner těží zejména z toho, že je na domácím trhu patrně jediný a tomu také odpovídají jeho ceny.Jsou přímo katastrofální.Za kus trubky s navřenou spirálovou pásnicí chtít i 5000 kč je zlodějna.Přeji všem hezký den.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (802) - 38.17 (?), 25.1.2010 18:19

Cena 5000 kč je děs. Skutečná výrobní cena je zlomek prodejní. Vezměte si pro srovnání, materiál, pracnost, technologickou náročnost a poté prodejní cenu třeba bicyklu. Prodejce si z nás dělá blázny. Štěstí, že se bez něho obejdeme.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 4.78 (?), 26.1.2010 13:56

To by pak patky byly dražší než celý standardní plot ze svařovaného, pozinkovaného a poplastovaného pletiva, včetně sloupků-:-))

Nebo, že by byly vruty vyrobené z nějaké zajímavé zbrojní nerezové oceli?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 92.44 (?), 26.1.2010 16:09

Souhlas s kritickými názory výše, zemní vrut bych maximálně pořídil na ukotvení sučáku na prádlo (i tam bych ještě pochyboval...). Na ploty a pergoly bych jistě volil klasickou betonovou patku. Nejen, že je to ekonomičtější, ale jistě taky stabilnější řešení. Má skepce k zemním vrutům vychází z toho, že už na škole nás učili, že základové pásy (případně betonové patky) musí být co se svislosti základu týče dokonalé. Betonové otřepy (např. prokopané základové pásy nešikovným bagristou ) dávají šanci mrazu, který v jílovitém podloží dokáže věci. A nemůžu si pomoct, vrut (díky šneku po obvodu) musí mráz po čase uvolnit. 
Třeba se pletu, podle mě až čas ukáže, jak to s těmi vruty doopravdy je.
Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 176.101 (?), 26.1.2010 19:00

původně se tu měl probírat plot a skončilo to výkřikem do tmy že jeden vrut stojí 5000Kč, tento výplod je naprostý nesmysl, zadejte si do vyhledavače "zemní vruty"  prodejce je někde v Litoměřicích a pěkně si to prohlídněte, proklikáte se do e-scopu a zjistíte že obyčejný na plot stoji kolem tří stovek a v akci i levněji, osobně jsem nakoupil vruty po cca 500 Kč a postavil pěkné přístřešky na dřevo, za 15 minut 6 vrutů v zemi i s měřením a můžu stavět, tedy pár dní sedět u piva oproti ostatním kteří ještě budou kopat krumpáčem a betonovat

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 92.44 (?), 26.1.2010 19:54

Aby to jen nedopadlo tak, že okolo Vás budou sedět chlapi u piva a Vy budete stavět kůlnu novou. Starou Vám možná odnese poryv větru .  Ne, to Vám samozřejme nepřeji, jen jsem v určitých věcech trochu ortodoxní.
Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 4.78 (?), 27.1.2010 0:12

Budiž, :-)), možná došlo k mýlce, pro stavbu pergoly nepotřebujem základy jako na Maginotovu linii. Chcípácký zemní vrut (75-90mm x 800-1000mm) stojí i s DPH okolo 600-1000 Kč.  Skutečně dobře zatížitelný pak 3600 -7000 Kč vč DPH  (140 x 1000-1800)

Jistě, krátký, chcípácký jde zavrtat do země člověkem s dobrou fyzičkou za krátkou dobu, za 2,5minuty i s měřením na jednu patku by to ale dokázal jen Stachanovec, nebo Superman (americká verze Stachanovce).Ale akceptujme tento fantastický čas (já jsem lempl, jen pečlivé opakované měření by mi zabralo jistě více času), přes to není použití zavrtání zemního vrutu o příliš rychlejší než vyvrtání díry pro patku ručním zemním vrtákem. Nějak jsem už roky nepotkal zoufalce, který by otvory pro patky kopal krumpáčem. Samozřejmě máte pravdu, že odpadá betonování a prodleva s čekáním na vytvrdnutí betonu.

Vlastní časový souhrn práce ale vrut nijak významně neušetří. Na patkách je nevýhodou pouze to, že můžete začít stavět po vytuhnutí betonu, pracujete -li konzervativní cestou.

Profesionálové kupodivu ve snaze o dokonale rovné linie pracují s patkou tak, že ji podloží částečně zasunutou do otvoru vyvrtaného v zemi, vytvoří základní nosný skelet konstrukce, tu vyheverují do roviny a patky zalijí betonem, použije -li se rychle tuhnoucí beton, je možné pokračovat za 24 hodin.

Patka je samozřejmě instatní řešení, nemusíte kupovat cement, míchat beton (i když na několik patek jej namícháte v jednom kolečku a betonu je zapotřebí jen pár desítek litrů, lze tedy koupit i rychletuhnoucí směsi a pokračovat druhý den), přesto je patka řešením, které je limitované zatížitelností a odolností na namáhání, její profil v zemi nabízí proti vybetonované díře o průměru i jen 15-20 cm podstatně menší profil. Je tedy pouze na rozhodnutí, zda chci stavět například pergolu bez kompromisů, nebo zda mi kompromisy nevadí. Zcela pomíjím finanční úsporu při použití betonovaných patek, uvažuji pouze o zatížitelnosti a přesnosti avizovaných levných patek .

Pokud ale použijeme ty, které mají velký průměr a zatížitelnost srovnatelnou s patkou, jejich instalace nebude rozhodně rychlejší než vyrtání díry pro klasickou patku, a cena bude velmi vysoká.

Na zemních vrutech je úžasné, že jsou pro určité aplikace alternativou (dočasné konstrukce), alespoň pro mne ale nejsou ve standardních aplikacích přesvědčivé poměrem cena/výkon. Nezmiňuji  cenu vybavení pro zavrtání kvalitních vrutů jde od zhruba pětitisíc za nejednodušší ruční mechanismus po mnohonásobné částky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika