Seříznutí kosiště - ano, nebo ne?



host - 144.5 (?)
31.8.2013 21:26
No pokud tu a tam sekáte anglický trávníček u své chatičky, tak máte jistě pravdu. Zřejmě jste nikdy nesekal vzrostlou louku, ostřici nebo pole obilí. A moc rád bych vás viděl, jak vysvětlujete vesničanovi na vysočině či jiném kamenitém kraji, že je jen jeho chyba že má na poli kamínky :-) Škoda, že jste si nedal ani tu základní práci, abyste si přečetl příspěvky na které reagujete. Zjistil byste, že nikdo nepíše o vedení kosy 5cm nad zemí. Hřbet kosy se táhne po zemi (či lehounce nad ní-ona vám ta tráva nedovolí přimáčknout kosu na zem) a ostří je asi 1cm nad zemí. Co se týká krtinců, tak bohužel nemohu sloužit zkušenostmi ale zato mám pár zážitků s loukou zoranou černou zvěří a se zemními mravenci. Ale předpokládám, že i to je dle vaší filozofie vina majitele. Docela rád bych vám poradil abyste se někdy podíval na nějakého zkušeného sekáče-farmáře nebo přímo na dědýsy o kosí na závodech třeba ve Volarech. Jistě by vám ukázali naživo a poradili lépe než tato diskuze, kterou ani pořádně nečtete.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
host - 144.6 (?), 29.8.2013 21:24
Nevím jestli si nepletete pojmy nebo vám špatně rozumím. Kosa se samozřejmě vede po zemi hřbetem či patou-tedy tou zaoblenou kovovou hrano, která je naproti ostří. Protože je kosiště šikmé (z rukou k zemi a protože je kosa do oblouku a nikoli rovná jako nůž, je i špiška kosy zvednuta od země. Rozhodně nehrozí zabodnutí (samozřejmě-tu a tam vám může ujet ruka). Tedy pokud si nelehnete s kosištěm vodorovně na trávník nebo nepřetočíte zápěstím kosiště tak, aby směřovala kosa čpicí dolů-což je poněkud namáhavé (mluvím o klasickém kosišti s dvěma "pákami". Taky to neznamená, že vláčíte kosu položenou na zemi-je lehce nad zemí, klouže po trávě (tím hřbete-pokud si rozumíme co je to hřbet..). Ostří není (nemělo by být) v rovině se zemí ale o trochu víš -jak to bylo v tom anglickém linku v příspěvku pana 96.2... To sežezávání se dělá, pokud vám nesedí délka kosiště nebo máte nějakou neobvykle vyosenou kosu-ale předpokládám, že jde o výjimku-tedy pokud nechodíte s kosou na závody sekáčů a neladíte ji
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 212.177 (?), 30.8.2013 20:17
Pojmy si určitě nepletu. Rozumíte tomu opravdu špatně. Pak to vypadá takto: „Dál můžete na netu vidět videa, kde sekáč celou dobu předvádí jak tahá brousek po kose, pak se mu před kosou plete pes a pak nic neusekne a jenom žvechtá nejakou trávu.Ptát se můžete na všechno, to je přednost internetu.Třeba i na to, jestli máte te čudlík ulomit, nebo pro něj udělat jamku.Asi tam na něco je.“. Kupte si kosu a konfekční kosiště, skuplujte to, najměte si kus louky, nebo zatravněného pozemku a zkuste kosit podle toho co jste napsal, zvláště lehce nad zemí.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 96.2 (?), 30.8.2013 20:43

:-) No bať. Dělám to od svých 5-ti let, jak mě to učil můj dědeček na zahradě nedaleko jedné krásné středočeské obce.  K tomu 2x ročně na velké louce v jižních čechách, kam jezdíme na tábor. Každý rok počítám tak kolem 25ha. A teď už mi pomáhají mé 3děti, kterým jsem musel kosiště zkrátit. Ale možná máte jemný golfový trávník a můžete tahat ostří přímo po zemi. Já ho ho musím mít zvednuté. Vám i té ubohé louce se omlouvám za ta léta, co jsem to dělal špatně. Oba jste museli trpět.. :-)

To tom "čudlíku" asi patřilo někomu jinému. Tak příjemné kosení a čerstvou rosu přeji.  :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 146.6 (?), 30.8.2013 21:07
Kosa je natolik starý nástroj, který se léta vyvíjel, každý kraj má své odlišnosti, zvyklosti, jiné tvary kosišť. Někdo má páky, jiný nahoře jen holý klacek, další drží přečnívající kosiště v ohbí paže-tak ať si spánembohem každý seká a nastavuje kosu jak je mu příjemné. Ale pro pána co "vodí kosu po zemi spodní hranou čepele"-hlava mi nebere jak to dělá, že s trávou nechytá i kamínky a hlínu. Navíc je čepel vypouklá a prohnutá-vždyť by se vám zažezávala do země. Ostří musí být přeci nad zemí, pokud jej taháte přímo po zemi tak vám příliš ostrá nevydrží. Vždyť po prvním seknutí přijdete o ostří.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 91.30 (?), 31.8.2013 20:59

Právě, protože je tak starý, tak je „vymakaný“. Co to je „spodní hrana čepele“? Jak vodit kosu perfektně 5cm nad zemí? Mohl by jste to přiblížit, abychom byli chytřejší. Kamínky a jiné věci na svém pozemku nemám, protože je v zájmu sekáče, aby měl pozemek čistý. Jestli vy máte nějaké předměty na svém pozemku, je to jen vaše chyba, nikoho jiného. Kosa je zahnutá právě z toho důvodu, aby se mohla vodit po zemi. Když zmenšíte úhel mezi kosiskem a zemí pod jistou mez, tak provádíte orbu.Proto je také čepel kosy příčně prohlá, vypouklá dolů. Osobně s ostrostí kosy nemám žádné problémy, umím naklepat a k obtahování používám více různých brousků. Kosa je vytvarovaná tak, že se ostří prakticky nedostane do styku se zemí. Jedině snad, že byste s ní rozhraboval krtince.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 144.5 (?), 31.8.2013 21:26
No pokud tu a tam sekáte anglický trávníček u své chatičky, tak máte jistě pravdu. Zřejmě jste nikdy nesekal vzrostlou louku, ostřici nebo pole obilí. A moc rád bych vás viděl, jak vysvětlujete vesničanovi na vysočině či jiném kamenitém kraji, že je jen jeho chyba že má na poli kamínky :-) Škoda, že jste si nedal ani tu základní práci, abyste si přečetl příspěvky na které reagujete. Zjistil byste, že nikdo nepíše o vedení kosy 5cm nad zemí. Hřbet kosy se táhne po zemi (či lehounce nad ní-ona vám ta tráva nedovolí přimáčknout kosu na zem) a ostří je asi 1cm nad zemí. Co se týká krtinců, tak bohužel nemohu sloužit zkušenostmi ale zato mám pár zážitků s loukou zoranou černou zvěří a se zemními mravenci. Ale předpokládám, že i to je dle vaší filozofie vina majitele. Docela rád bych vám poradil abyste se někdy podíval na nějakého zkušeného sekáče-farmáře nebo přímo na dědýsy o kosí na závodech třeba ve Volarech. Jistě by vám ukázali naživo a poradili lépe než tato diskuze, kterou ani pořádně nečtete.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 254.43 (?), 31.8.2013 23:09

Těch pět cenťáků obrazně protože má pořád někdo starosti, že si otupí kosu. S farmářem to kapánek přeháníte, protože, když se rozhlížím kolem, tak se někde na kopci obehnaném elohr pase pár koní a vidím ty hektary, které nikdo nekosí. Uznávám, že je pár nadšenců-sekáčů co pořádají závody, ale je to spíše jen bílá vrána v černém moři. Tady se rozpoutávají vášně, které nic nevyřeší. Neznám farmáře co by pro svůj dobytek připravoval krmení vlastníma rukama kosou a nedej Bože, prováděl žně jako v nějakém románě z doby před sto a více lety. Tu kosu dnes už nepoužívají ani chovatelé drobného zvířectva, protože bez motoru to jednoduše nejde. Je to také slyšet, neni charakteristického ťukání, které by se linulo vesnicí, protože je nahradil řev vyžínačů, křoviňáků, sekaček a trtraktorů. A jsou tak nezodpovědní, že tato zařzení používají velmi časně ráno a je jim úplně jedno jestli je pátek, nebo svátek. Tady se mekotá o něčem o čem mnozí nemají ani páru, kladou debilní otázky a machrují něčím, co v žádném případě neni jejich vlastní zkušenost a dále jsou tu tací co se snaží za každou cenu někoho vytočit. Mimo předposlední věty jsou to jenom pohádky a vata, aby bylo o čem kecat a předvádět se.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 146.9 (?), 1.9.2013 9:06
No je to buď pro nadšence nebo sportovce, případně malého chataře co nemá elektřinu a nechce si kupovat benzínový stroj. Ale na Slovenských horách potkáte sekáče poměrně běžně. Před pár týdny jsem se vrátil z putování po Rumunských kopcích-a tam je to opravdu sekáčů ráj. Samozřejmě efektivita je pro farmáře důležitější a s kombajnem a traktorem se to nedá rovnat.JInak nevím, čemu konkrétně říkáte "machrování a pohádky"-tak se k tomu nebudu vyjadřovat. Zvlášť pokud jsou vaše některé informace (jako těch 5cm) jen obrazné. Těžko se v tom pak vyznat...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 144.3 (?), 1.9.2013 11:21
Až tam budetet mít cestu zkuste se někdy podívat na travnaté louky Slovenského Rudohoří nebo jižní části Fatry. A jako perličku-před 5 lety mě vezla stopem skupina sekáčů, kteří prý brigádničit do Německa. I u nás se ručně kosí podmáčené louky v chráněných oblastech, kam těžší techniku nepustí. Zkuste se někdy podívat na akce hnutí brontosaurus-ty jsou do toho fandové..
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 176.91 (?), 1.9.2013 7:05

Výše jsem četl toto-Ale pro pána co "vodí kosu po zemi spodní hranou čepele"-hlava mi nebere jak to dělá, že s trávou nechytá i kamínky a hlínu. Navíc je čepel vypouklá a prohnutá-vždyť by se vám zažezávala do země. Ostří musí být přeci nad zemí.

Proč by měl s trávou chytat kamínky?Proč by jí měl tupit?Při seříznutém kosiští je ostří kosy např.2cm nad zemí a při neseříznutém třeba 3-4cm Táhnout kosu po zemi tedy neznamená táhnout ostří po zemi.Je to jako s tím kosištěm.Ať si s pánem bohem tahne kosu každý jak chce.Po zemi, kousek nad ní, po kamenech a po krtincích když je tam má. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika