Obyčejný rýč vs. Fiskars



host - 215.98 (?)
25.10.2012 20:26

Tak jsem si pořídil rýč Fiskars - konkrétně variantu Ergonomic - rovný (131440) a musím říct, že jsem udělal dobře. Varianta bez teleskopického nastavování mi příjde lepší z důvodu možného viviklání. Ač měřím téměř dva metry, tento rýč mi naprosto padne a i při dlouhodobějším rytí mě nebolí záda. Zprvu jsem měl pochybnosti o přílišném "zalomení" násady oproti čepeli. Je nutno dodat, že zprvu to chce trochu cviku při sešlápnutí rýče i obracení půdy, protože "to zkrátka jinak jede pod zem a jinak padá" než z klasického rovného rýče.. Ale po chvilce laborování je po problému. Pravidelně obdělávanou půdu ryje výborně, ovšem nikdy neobdělávaný úhor ryje excelentně. Měl jsem velké obavy, které se však s prvními obrácenými hroudami rozplynuly. Oceňuji poctivé přivaření listu k celokovové násadě - věřím, že tohle jen tak nezlomím (jako už dva předešlé rýče). Na rýč se ani vlhká zem nelepí a pokud ano, tak stačí botou lehce nečistoty stáhnout a rýč je čistý. Poradí si i s menšími kořeny, velké jsem s ním nesekal (a ani to nemám v úmyslu, od toho jsou jiná nářadí). Celkově velká spokojenost, rytí je nyní o moc snažší, s menší námahou a skoro se na něj do příště těším.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  31,  32,  33,  34,  35  >   
                     
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 74.186 (?), 31.1.2012 22:58
Hlavně pro p. Jiřího, ale i pro ostatní zájemce, vkládám oskenovanou dvoustránku. Josef.
P.S. Před Vánocemi vložil příspěvek do tématu "Co je to sachovák". Zaregistroval jste to, pane Jiří? (Očekával jsem, že by Vás to mohlo zajímat.)
ruční nářadí, rýče, rytí apod.
ruční nářadí, rýče, rytí apod.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 175.210 (?), 1.2.2012 7:27

Pane Josefe, ano, a děkuji. Přesto se i v této knížečce pravděpodobně vyskytují chyby. Myslím si, že na pravé stránce ve čtrnáctém řádku zdola, je pěkná bota. Jinak bych uvítal, kdyby se v této knížečce vyskytovaly údaje o řezných úhlech včetně jejich popisů a Vy to tady zveřejnil. Ještě jednou děkuji.

           Jiří

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 49.39 (?), 1.2.2012 12:56

Ano, máte pravdu p. Jiří. Vypadla jim tam desetinná tečka ve druhém údaji, tedy nikoli 200 a, ale správně 2,00 ary. Však to již předchozí majitel knihy (jímž byl nejspíše můj pradědeček?) tužkou do textu doplnil - i na skenu je to slabě vidět.

Dám ještě hádanku. kdy myslíte, že ta knížka byla vydána? Tipujte.

Josešf.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6492) - 70.100 (?), 1.2.2012 14:04

1910-20

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 1.2.2012 14:17

Jestli mě zrak neklame, vedle nadpisu vidím letopočet 1887

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.16 (?), 1.2.2012 19:06

Nenapsal ji J.B. Lambl?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 175.210 (?), 1.2.2012 19:19

Pane Josefe, netroufám si odhadnout rok vydání, ale je určitě mnohem starší než já. Podle tužkou psané poznámky konec předminulého století.  Akorát mne mrzí, že jste s tím vyrukoval až teď. Mnozí by došli k poznání a určitě by zde ubylo hodně blábolů. Měl bych ještě prosbu. Jestli je v té publikaci, něco o plečkách, prosím dejte to sem. Ještě jednou vřelé díky.

           Jiří

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 9.139 (?), 1.2.2012 20:54
  • Když jsem se ptal na rok vydání, bohužel jsem si nevšiml oné poznámky, na kterou upozornil Michal, takže to byla moc lehká otázka. Prof. Lambl toto dílko nenapsal, ale je vydáno v jeho Bibliotéce polního hospodářství. Přikládám ještě oskenovaný úvodní dvě stránky z knihy (přesněji snad frontispis a hlavní titul?).
  • A pane Jiří, jak jste si z mých příspěvků jistě všiml, já také patřím k těm, kdo nejraději dělají s rýčem Fiskars a jiný, pokud to není z nějakého důvodu nutné, téměř do ruky nevezmu.
  • Při nákupu posledního rýče F. se mi přihodilo, že jsem nic netuše zakoupil rýč "více podlomený" než jsem byl zvyklý a až v tomto týdnu jsem se zde dozvěděl, že existují rýče F. s úhlem 26 stupňů a 13 stupňů. S tou "26" se mi nedělá tak dobře, jako s onou "13". Na již dříve zmíněné přehazování kompostu ale třeba bude dobrý.

Josef.

titulní strana knihy
titulní strana knihy
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 124.71 (?), 11.2.2012 13:31

V poslední době se tu objevilo několik příspěvků na téma rychlost rytí. Ani já nemám představu, za jak dlouho bych třeba poryl třeba ten jeden ar. Samozřejmě závisí na mnoha okolnostech, typu půdy, její kamenitosti, vlhkosti, zdatnosti "ryče" (tedy toho, kdo ryje), důkladnosti rytí atd. Pokusil jsem se někde sehnat výkonové normy, ale moc jsem neuspěl. Jediné, co jsem sehnal, jsou údaje z rozpočtářského stavebního programu RTS Stavitel+. Jsou zde především údaje o finančních aspektech rytí - mzdové náklady, odvody, zisk... Sloupec označený Nh udává kolik času je potřebné pro zrytí 1 m2 půdy dané kvality a svažitosti.

Josef.

P.S. Časen se mi snad zadaří naskenovat celou knížečku Nauka o zdělávání země a postupně ji sem budu vkládat, aby měl každý zájemce možnost se s ní (jako historickým dokumentem) seznámit. Momentálně ji nemám u sebe


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 215.98 (?), 25.10.2012 20:26

Tak jsem si pořídil rýč Fiskars - konkrétně variantu Ergonomic - rovný (131440) a musím říct, že jsem udělal dobře. Varianta bez teleskopického nastavování mi příjde lepší z důvodu možného viviklání. Ač měřím téměř dva metry, tento rýč mi naprosto padne a i při dlouhodobějším rytí mě nebolí záda. Zprvu jsem měl pochybnosti o přílišném "zalomení" násady oproti čepeli. Je nutno dodat, že zprvu to chce trochu cviku při sešlápnutí rýče i obracení půdy, protože "to zkrátka jinak jede pod zem a jinak padá" než z klasického rovného rýče.. Ale po chvilce laborování je po problému. Pravidelně obdělávanou půdu ryje výborně, ovšem nikdy neobdělávaný úhor ryje excelentně. Měl jsem velké obavy, které se však s prvními obrácenými hroudami rozplynuly. Oceňuji poctivé přivaření listu k celokovové násadě - věřím, že tohle jen tak nezlomím (jako už dva předešlé rýče). Na rýč se ani vlhká zem nelepí a pokud ano, tak stačí botou lehce nečistoty stáhnout a rýč je čistý. Poradí si i s menšími kořeny, velké jsem s ním nesekal (a ani to nemám v úmyslu, od toho jsou jiná nářadí). Celkově velká spokojenost, rytí je nyní o moc snažší, s menší námahou a skoro se na něj do příště těším.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  31,  32,  33,  34,  35  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika