kosa



Zdeněk Dukát - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (70) - 62.215 (?)
24.1.2008 18:01

Já jsem za hluboké totality koupil "ruskou" kosu. 70 cm. Tehdy jsem klepání moc nehověl. Dal jse ji naklepat jednomu rolníkovi. Ten ji nejdříve na ručním pískovcovém brusu musel zbrousit. Kosa se nesmí brousit na brusce. Vyhřála by se. Předloni jsem koupil kosu od fy Procházka. Ta byla dělaná z plechovek od olejovek. Tomu výrobci bych uložil za trest, živit se doživotně sekáním trávy na seno. Každý si musí "rozbít hu.., aby si dal pozor. Tu ruskou kosu mám dodnes. Na koupi kosy nešetřte. Začátečníkům doporučuji kupovat kosy kratší. Snáž pochopí problematiku sekání.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Zdeněk Dukát - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (70) - 62.215 (?), 24.1.2008 18:01

Já jsem za hluboké totality koupil "ruskou" kosu. 70 cm. Tehdy jsem klepání moc nehověl. Dal jse ji naklepat jednomu rolníkovi. Ten ji nejdříve na ručním pískovcovém brusu musel zbrousit. Kosa se nesmí brousit na brusce. Vyhřála by se. Předloni jsem koupil kosu od fy Procházka. Ta byla dělaná z plechovek od olejovek. Tomu výrobci bych uložil za trest, živit se doživotně sekáním trávy na seno. Každý si musí "rozbít hu.., aby si dal pozor. Tu ruskou kosu mám dodnes. Na koupi kosy nešetřte. Začátečníkům doporučuji kupovat kosy kratší. Snáž pochopí problematiku sekání.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 219.2 (?), 13.7.2013 22:47

Máte pravdu, já mám zkušenosti s ruskou kosou moc dobré.používám ji do lesa a neměnila bych.lehounká 45cm a dlouho vydrží ostří.kéž bych jěště takovou sehnala.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.167 (?), 24.1.2008 7:53

Kosa se dává ho hnojiště za účelem "cementování" povrchové vrstvy kovu, ne proto aby zrezivěla.

Přípravek k naklepávání kos jsem používal, práce s ním je opravdu vrchol jednoduchosti. Když jsem přípravek ztratil, musel jsem se naučit naklepávat bez něj - je to těžší ale lepší.

Naklepávání kosy je přesně ten druh práce, kdy se člověk musí sklonit před časem, tady nejde nic urychlit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 24.1.2008 16:25

Můžete, prosím, podrobněji vysvětlit to cementování kovu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.167 (?), 9.4.2008 7:38

"cementování" oceli znamená nauhličování povrchové vrstvy oceli, čímž dojde ke zvýšení tvrdosti této vrstvy. Souběžně dochází k sycení povrchové vrstvy kosy dusíkem, což má na tvrdost oceli také kladný vliv.

Tyto procesy se v praxi provádí při zvýšené teplotě (několik hodin) a potom následuje finální tepelné zpracování oceli. To sice v případě kosy v hnojišti odpadá, ale zase jsou zde delší časy (půl roku), takže efekt je většinou opravdu měřitelný.

Problém je v tom, že materiál kosy musí mít vhodné chem. složení, jinak tyto procesy nefungují. Zjednodušeně řečeno, efekt je tím menší, čím je kosa tvrdší a křehčí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 204.202 (?), 20.8.2008 3:30

Nevim nevim zda ma ocel po nacementovani nejakou vyssi tvrdost. Tu ziska az po kaleni.  (Jen postreh byvaleho studenta strojni prumky :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 128.44 (?), 22.6.2009 17:55

Nezapomeňte, že se kosa neklepáním tváří za studena a tam může být vliv nauhličené vrstvy znát. Osobně tomu taky moc nevěřím, ale dusík rozhodně v hnoji je. To by pak ale bylo nitridování a to se při tváření neuplatní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 89.235 (?), 29.6.2008 20:59

Chtěl bych jenom doplnit, že to udělátko na naklepávání kos je stále k dostání.Mám ho a je to lepší než amatér bez zkušenosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sengge - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (281) - 114.115 (?), 29.6.2008 22:15

Naklepávač kos se dá opravdu koupit pořád v železářství, je přesně k zatlučení do špalku, jak kdosi psal výše. Kupovala jsem ho loni na podzim, naklepávala s ním nové srpy a i když jsem to dělala poprvé v životě, tak mi to kamarád - zkušený sekáč - pochválil ;-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 255.44 (?), 22.7.2013 20:24

Kosy a noze se nedavaly do hnoje kvuli ztenseni, ale kvuli zlepseni ocele. Za rok zakopane v hnoji se napustily dusikem a uhlikem. Takze po roce ocel byla ocelovejsi. Kvalita materialu se zlepsila.A jinak. Strojky na kuti kos se delaly z tlacneho loziska, kdy se jeden tlacny krouzek obratil rovnou plochou ke kulickam. Sam jsem zadny nemel, ale videl jsem je u znamych a pracovaly vyborne. Ja jsem vzdycky pouzival jenom kladivko.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika