pH



host - 137.8 (?) 
7.5.2008 13:55, zobrazeno: 10164x

Vážení dotazuji se: Slyšela jsem, že kůra je lehce zásaditá a tudíž vylepšuje kyselou půdů, tedy odkyseluje (narozdíl např. od jehličí). Je to pravda? Jestli ano, do jaké míry se tak děje?

ď. F.T.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 7.5.2008 22:24

Na tuto otázku Vám těžko někdo spolehlivě odpoví.  Pokud máte problém s kyselou půdou,  můžete její kyselost částečně neutralizovat tím, že jí obohatíte o vápník. Pokud má půda hodnotu pH menší než pět,  pak je kyselá.  Já bych se raději přiklonila k pěstování takových rostlin a dřevin, kterým tato půda vyhovuje.  V kyselé půdě se daří například rododendronům, azalkám, hortenziím, nebo vřesům, kapradinám a různým kultivarům jehličnanů.   Zdravím - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 7.5.2008 22:47

Půda s pH pod 5 je poměrně dost kyselá. Ne každý je ochoten na zahradě pěstovat pouze azalky rododendrony borůvky a jehličnany.
   Mírně kyselou půdu snesou krom okrasných i mnohé ovocné dřeviny, jabloně, slivoně a většina drobného ovoce - rybízy, maliny jahody a další. Pravidelná kultivace, provzdušňování, vápnění, obohacování humusem a jinými přirozenými půdními pufry kyselost pozvolna zmírňují.
   Nevím do jaké míry je kůra zásaditá, ale na výraznější vliv na zmírnění kyselosti bych nesázel. Navíc zapravená kůra ochuzuje půdu o dusík.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Josef Svojanovský - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (80) - 255.238 (?), 7.5.2008 23:10

Pokud se týká mých zkušeností s kůrou, tak jak říká p.Vyskočil, tak ochuzuje půdu o dusík a je proto nutné zpočátku dodávat ke keřům či rostlinám hnojivo bohaté na dusík.To je také jeden z důvodu, proč dochází někdy až k úhynu rostliny kolem které je kůra.Samozřejmě, že pokud tam mám rostliny, které spíše si v kyselé půdě libují, tak není nutno tak markantně zpočátku hnojit.Hnojení by mělo být po třech týdnech po dobu tří měsíců.Kůra spíše kyselost půdy zvyšuje, což se projevuje tím, že ve styku s trávníkem začne po čase do trávníku prorůstat mech.Opětovně stačí víc pohnojit trávník a mech se ztratí.Taky se tam víc daří sedmikráskám a ty se pak pomalu rozrůstají do trávy a vytváří bohatá kola.Za poslední rok co používám štěpkovač, tak se snažím nahrazovat kůru štěpky a situace se zdá lepší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 103.251 (?), 13.5.2008 9:16

Jsem laik. Domnival jsem se ze kdyz kolem stromů nasypu kůru tak jim pomůžu. Z predchozich reakci spise vyplyva ze jsem udelal chybu. 

Mám mladé ovocné stromky s obsypem cca 20 cm vysokým a cca 1m průměr (tresen, merunka, švestka), okrasné stromky a keře (javor, bříza, tis, apod.)

Mám kůru odstranit, nebo ponechat?

Popř. čím mám přihnojit?

Děkuji

Lubomír Vogl

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 13.5.2008 10:14

Pokud kůra není zapravena do půdy, její rozklad je výrazně pomalejší a odebírání dusíku půdě minimální - omezeno jen na povrchovou vrstvičku. Převáží tak, dle mého, kladný vliv mulčování - udržení vlhka a potlačení plevelů. Proto bych kůru neodstraňoval.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika