Vyplatí se bruska na retězy motorových pil?



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 54.33 (?) 
1.1.2008 19:26

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 106.2 (?), 1.1.2008 19:36

Výrobcovia reťazí odporúčajú počas životnosti reťaze, túto aspoň 3x strojne brúsiť.

Preto myslím neriešme či áno alebo nie. Ak máme možnosť držať sa doporučenia výrobcu. On vie prečo to robí.

Z vlastnej skúsenosti: Dlhú dobu som nemal brúsku a brúsil som iba pilníkom, teraz pred dvomi mesiacmi som kúpil Gude 2500 a mal som to urobiť už dávno. Ak nepočítam brúsenie reťazí kamarátom a ostanem len pri mojich vlastných aj tak sa mi do roka zaplatí v predlížení životnosti starších reťazí, ktoré majú po šetrnom strojnom brúsení lepší vykon a paradoxne s nimi môžem spracovať viac hmoty ako keby som brúsil iba pilníkom. A to si brúsku ešte dám aj do nákladov.

Všetkým ktorí zavrhujú brúsku odporúčam dať si staršie reťaze šetrne prebrúsiť brúskou a potom nech hodnotia či spravili svojej reťazi dobre alebo nie.

ARB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiříček - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (463) - 211.38 (?), 2.1.2008 0:49

Tak se nám ty názory tak pěkně sešli, že nezbude jinak, nežli udělat závěrečné resumé. Staří lesáci (lidé, kteří se živí těžbou dřeva), jsou zvyklí používat k broušení pilníky. Dříve brusek bylo jak šafránu, tak dnes funguje takzvaná (síla zvyku). Tito lidé mají už cvik a praktickou zkušenost s broušením bez použití brusky, tak proč jim to brát. Jiná situace je však mezi amatéry, kteří mají pilu v ruce třeba 2krát do měsíce. Nežli získají cit pro broušení pilníkem, mohou utéct roky a v prošlém čase se lze i slušně potrápit. Ač se to zdá velice jednoduché nabrousit řetěz, výsledek není vždy slavný. Přesvědčil jsem se mnohokrát, když jsem kráčel za řevem pily, těch co brousit (zaručeně uměli). Při pohledu na jejich řetěz a lištu jse mi chtělo mnohokráte plakat. Tupý řetěz broušený nesprávným průměrem pilníku, vylámané zuby a další delikatesy mluvily za vše. Proto se mi nedivte, že upřednostňuji brusky, které nabrousí bez velkého úsilí řetěz tak, že je zub jako zub. Když pak tento řetěz při práci pouze pilníkem (obtáhnete), aby jste narovnali otřep ostří, nemáte co řešit. Pokud si pak uložíte do paměti jak má nabroušený řetěz vypadat, pochopíte i radu výrobce o nejméně třech strojních přebroušení. Jednoduše řečeno, je daleko účelnější pouze obtáhnout ostří, které má správný tvar, jak mordovat pilníkem zuby, které mají k ideálnímu tvaru daleko. Rozhodnutí je tedy na vás, zdali půjdete životem tou jednodušší cestou, nebo zdali budete šetřit i kdyby vás to mělo stát mailant. Do nového roku přeji všem mnoho úspěchů s pilou a ostrým řetězem.

J. K.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 176.18 (?), 2.1.2008 8:45

Jiří Kohoutek - xxx.xxx.211.38 (10), 2.1.2008 0:49

vas ostatny prispevoj je celkom mudry, suhlasim s nim, az na tu vec, kde pisete, ze vyrobca odporuca... mozno som len nemal to stastie, ale ja som sa nikde nestretol s tym, ze vyrobca 2x za zivotnost retaze odporuca ju brusit na bruske... tym nechcem povedat, ze nemate pravdu, len ja som sa s tym nestretol...

viete ako to v dnesnej dobe chodi, kazdemu ide o biznis a brusku treba kupit, tak aj vyrobca odporuca :)

co sa tyka tych zle nabrusenych retazi, tak to je asi individualne, ja som zase ese nevidel zle nabrusenu retaz pilnikom, asi skutocne zalezi od toho, kto to brusi a ake ma skusenosti s tym...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 4.173 (?), 13.3.2008 21:16

Urcite se vyplati.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 151.203 (?), 13.3.2008 21:36

Kvalitní bruska ano, ale to co prodávají v marketech asi těžko. kdysi jsem si jí chtěl koupit, ale na dorazech je tolik vůle, že pilník a kvalitní vodítko.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 128.254 (?), 14.3.2008 15:35

Připojím i já svůj názor. Jak již bylo uvedeno, dřive se brousilo jenom ručně (pilníkem) a tak se to každý kdo to potřeboval naučil a nedělalo mu to žádný problém. Dnes je na trhu mnoho různých brusek  od 1000 do 11000 Kč a tak si může každý vybrat jakou chce.(nezatracoval bych Einhel za litr, měl jsem možnost jí vyzkoušet a byl jsem docela mile překvapen) Do lesa je třeba jít vybaven, ke každé liště alespoň 2 náhradní řetězy a samozřejmě ruční broušení. Při sebemenším náznaku otupení okamžitě přelíznout, je to mnohem rychlejší než hned měnit řetěz, samozřejmě když se chytne třeba hřebík, kamínek nebo zarostlá kulka, tak je rychlejší řetěz vyměnit. Doma potom vyčistit pilu (nejlépe stlačeným vzduchem) dobrosit řetězy, pokud je třeba více ubrat tak bruskou, otočit lištu, doplnit kanystry a pak máte volno. Můj názor je takový, že řetěz nabroušený pilníkem řeže rychleji protože se ubraná pilima lépe před zubem roluje.Standa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 11.107 (?), 14.3.2008 16:06

Brusku kterou nezatracujete a jí podobné jsou oravdu skok do předu v kvalitě. Dříve však nebylo nic než POR 250 a jí podobné  taky to muselo stačit i když se různě honily různé vůle. Já mám obě jak POR tak sice ne Einhel ale z globusu Asgatec, takže vím oč jde. Obtahování pilníkem v lese plus pár náhradních žetězů je jasná volba, tady se není o čem bavit. Jenomže a protože jsem kopito a tím pilníkem časem jednu stranu i některý zub probrousím, tak bruska za tisícovku mi to srovná a já se mohu dál učit brousit pilníkem. Takže na brusce neostřím každé otupení jen napravuji svoji nešikovnost a za ty peníze mě ta bruska stojí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiříček - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (463) - 211.38 (?), 14.3.2008 16:16

Tuto pravdu si měla uvědomit většina pisatelů a nebylo co řešit!!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
J.S. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3388) - 103.201 (?), 14.3.2008 19:39

Tady je správný názor, že pilník vytvoří lepší rádius zubu, než zejména levná bruska. To je známé i o soutěžních dřevorubcích, že mají broušené řetězy takto v konečné fázi. Ovšem zde se řeší stav, zda je bruskou nabroušený řetěz dobře, a zda se bruska vyplatí. U většiny příležitostních uživatelů se vyplatí z pohledu kvality nabroušení řetězu jednoznačně. S ohledem i na to , že většina, včetně dříve mě začínajících uživatelů pily při pokusech správně nabrousit  řetěz, pár řetězů pokazí, navíc to dobře neřeže, což v době záběhu motoru a řezné soupravy není dobré. Další okolnost je ta, že po koupi pily se hodně řeže a toto je velká nepříjemnost, když je chuť do práce, a ono to neřeže. Pilník s vodítkem si koupí téměř každý a neznamená to, že jej nesmí použít. Mě bruska vyhovuje a hlavně s ohledem na cenu obyčejné, ale solidní brusky,  je to hlavně pro méně zkušené velká výhoda. Vždy je lepší varianta mít s sebou v lese rezervní řetěz, než jej ostřit v lese na pile. Jsou svěrky pro zaražení do špalku, nebo zkušenost obsluhy nahradí tyto pomůcky, ale to je již výsledek praxe. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika