Pochlubte se svými výsledky roubování



host - 213.129 (?)
12.6.2009 22:17

Jsou to příliš od sebe vzdálené druhy.Naroubovat to půjde, ale nesroste. Obecně lze říct že roubovat s úspěchem lze pouze v rámci stejného druhu.Jsou i vyjímky ale meruňka na třešeň faktmezi ně nepatří.

s pozdravem J. Pavlíček

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
         
pajja - (24) - 168.167 (?), 27.5.2009 10:25

Včera jsem procházel naroubované stromky a jeden roub mi doslova vyrazil dech. Za posledních několik dní zesílil tak, že ho páska znatelně zaškrcuje. Neměl jsem u sebe foťák, ale dnes to zkusím vyfotit.

Mám foto z 18/5... tehdy nebyl ani náznak nějakého zařezávání pásky. Je neuvěřitelné, co dokáže stromek udělat za osm dnů. Jen se bojím, aby nedošlo k vylomení roubu.

No, tak fotku jsem udělal, ale včerejší bouřka udělala své, roub je vylomený.  Ještě štěstí, že jsem na tomto stromku měl rouby dva, takže to není žádná tragedie.

Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 122.179 (?), 1.6.2009 19:34

Ablaktace.Pojem, který v praxi využívám tehdy, když se všechny rouby při přeroubování- např.švestek- neujmou.Pokud je neujatý roub ve vyšší poloze než jiný -ujatý-pak právě v tuto dobu přikájím nový výhon ujatého roubu na obrost (staré odrůdy)pod neujatým roubem.Nečekám s opravou na příští rok.Během jednoho roku někdy docílím přeroubování celé koruny. Doporučuji všem.Vrstevníkům v mém věku obzvlášť.Mému roubovacímu noži je teď právě 50 let...   AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Juraj Kafka - (15) - 46.80 (?), 7.5.2009 18:46

Tak trochu zbaběle se chlubím jen jádrovinami. Na peckoviny jsem si ještě netroufl a nebyl ani letos nějak čas.)

Na 1. snímku asi 6tiletý srůst jabloní roubovaných za kůru.  Rouby byly s dvouletého plodného dřeva a první co bylo tak kvetly. Na první pokus to snad nevypadá špatně, teď ještě zbude odříznout ten slabší roub. Roubovaná odrůda ´Řechtáč soudkovitý´ na podložku neznámého jména.

2. snímek abych se měl čím "pochlubit" tak taky jeden odstrašující příklad. O to hloupější, že jsem jej prováděl o rok později než předtím. Chyb bylo hned několik. První je ta, že přeroubovávaná větev měla zahnědlé dřevo ve svém středu, druhá chyba byla tzv. kulacení řezné rány pahýlu a třetím hříchem byly příliš hluboko za kůru zasazené rouby, takže se rouby nemohli podílet na zavalení řezné rány a konečně čtvrtá moje lajdáckost zavázaní černou lepicí páskou:-) A přesto to srostlo, ale výsledek je po asi 4 letech takový, že je lepší odrůdu odříznout a naroubovat  uplně jinam. Jinak se jednalo o starou odrůdu neznámého jména, na kerou jsem "šoupnul" ´Gold Bohemii´.

3. snímek je veselejší - na tentýž strom jako u druhého snímku jsem loni v srpnu načipoval starou odrůdu ze Slovenska pod názvem ´Jahodka´. Jelikož dole u paty kmene začal vyrážet mladý a zdravý výhon, tak jsem ho takhle využil. Posuďte sami.

4.5. snímek je anglická kopulace podnož Hloh jednosemenný a na něm okrasný hloh s většími oranžově svítícími plody, jsou jedlé. Podnožová část velmi dlouho podrůstá a tak jsem ji vylamoval na čisto neustále a nic to roubu nevadilo.Je to staré asi 4 roky.

6.7.foto -  na tutéž podnož tedy Crateagus monogyna jsem dal i pokusně ušlechtilou kdouloň, roubováno plátováním bez sedélka. Je to staré 2 roky.

8. Asijská hrušeň ´Chojuro´roubovaná za kůru do koruny ´Lucasovy´. Asi 3 roky staré. Plodí to jak zběsilé a ani stopa po rzi hrušňové. Jen ti sršáni!

Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
hlohy
hlohy
5.hlohy
5.hlohy
6. kdouloň
6. kdouloň
7.kdouloň
7.kdouloň
8. Asijská hrušeň
8. Asijská hrušeň
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Juraj Kafka - (15) - 46.80 (?), 7.5.2009 19:34

Další pokus a už jsem o tom psal v jiné rubrice byl mišpule na jeřábu obecném kopulací. Srůst pěkný, ale slabší růst naroubované části. Je to staré asi 4 roky.

2. celkový pohled

3. mišpule na hlohu roubovaná za kůru (jizvy na kůře bohužel udělalo srnčí)

4. celkový pohled - růst je mnohem silnější oproti variantě na jeřábu. Dokonce to pokvete. Staré také 4 roky. Bohužel mi to neustále okusovaly buď kozy nebo srnčí zvěř, takže je to neforemný stromek.

Toť asi vše...

mišpule/jeřáb
mišpule/jeřáb
2.mišpule/jeřáb
2.mišpule/jeřáb
3.mišpule/hloh
3.mišpule/hloh
4. mišpule/hloh
4. mišpule/hloh
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 97.158 (?), 7.5.2009 21:54

Mám s mišpulí stejné výsedky. Na jeřábu zatím moc neroste a listy jsou do červena, na hlohu roste lépe.

HONZA

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 46.80 (?), 9.5.2009 8:56

pak mám ještě jeden případ kopulace s kdouloní na hlohu, a rostlo to pěkně dokonce by bývaly byly květy, ale vylomilo se to. když jsem to prohlížel nebylo to dostatečně srostlé. Nechal jsem to ovšem nezkrácené a to zřejmě tomu vylomení jen pomohlo. Ono i u té mišpule je to místo srůstu hodně znát. Zřejmě to bude podobné "šméčko" jako meruňka na myrobalánu(taky po určitém čase se vylomí v roubu). A nebo budu muset změnit kvalitu práce, udělat co nejdelší řezy. I v případě roubování za kůru.

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jerrydecampo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (161) - 213.129 (?), 30.5.2009 16:15

Tak jsem taky konečně něco nafotil...

Leskora na semenáči kultůrní odrůdy
Leskora na semenáči kultůrní odrůdy
Favoritta morettini na prunus spinose
Favoritta morettini na prunus spinose
Dicolor na hlohu
Dicolor na hlohu
3vestky na myrobalánech(očkovanci a opravy jsou roubov.)
3vestky na myrobalánech(očkovanci a opravy jsou roubov.)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 82.170 (?), 11.6.2009 22:57

Pěkná práce, krásně vám robovanci odrůstají.

Honza.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 125.72 (?), 12.6.2009 7:56

měl bych dotaz, zda se dá naroubovat(naočkovat) meruňka na podnož třešeň a jestli ano, tak jaké by měla vlastnosti. Zkoušel to někdo?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 213.129 (?), 12.6.2009 22:17

Jsou to příliš od sebe vzdálené druhy.Naroubovat to půjde, ale nesroste. Obecně lze říct že roubovat s úspěchem lze pouze v rámci stejného druhu.Jsou i vyjímky ale meruňka na třešeň faktmezi ně nepatří.

s pozdravem J. Pavlíček

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika