Vrúbľovanie - marhule



host - 234.157 (?)
12.2.2020 8:40
Teoreticke znalosti mam, vruble som odobral v decembri a stepit budem cca zaciatkom marca tyzden pred splnom, ale doteraz som skusal len razstep a za koru, ta kopulacia mi pride tazsia, spravit dve rovnake dlhe hladke rezy v 45 stupnovom uhle, a k tomu v korune, hlavne ked sa to robi len raz za cas a nie je cvik
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4   
deerslayer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (489) - 157.114 (?), 25.3.2009 18:50, zobrazeno: 17255x

Prosím o radu. Dnes som kúpil stromček marhule Pincot, mala by byť skorá, mrazuvzdorná. Ešte nepučí. Môžem ešte použiť prebytočné výhonky a navrúbľovať ich buď na myrobalán alebo Veľkopavlovickú? Kopulácia, anglická kopulácia, plátkovanie?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 64.231 (?), 25.3.2009 20:44

Proč ne. Za pokus to stojí. Dnes jsem taky dvě narouboval. Mám odložené rouby, ale na stromě jsem našel nenapučenou zbytečnou větvičku. Tak jsem ji použil (střední část - ne vrchol). Když se nechytnou, půjdou přeočkovat. Mám pocit, že vždy kritizuji techniku, kterou moc neovládám. Tak zkuste způsob, který Vám sedí. Možná je to jedno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 234.181 (?), 10.2.2020 13:20
Zdravím, chcem sa spytat kolko ociek nechat na marhulovom vrubli ked planujem zaciatkom marca vrublovat kopulaciou na slivkovy semenac a aj kopulaciou do koruny inej marhule? Vruble marezane v decembri. A nemohol by som pouzit v oboch vrublovanie do razstepu pri rovnakej hrubke podpnika aj vrubla, kedze nemam natrenovany kopulacny rez
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Efs - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (93) - 104.254 (?), 10.2.2020 20:54

Dvě jsou tak akorát, kdyby se jeden výhon či pupen třeba vylomil. (Včil je přesnější mluvit o pupenech.) Když to chytne, stačí i jeden, když ne, více stejně nepomůže. Do rozštěpu se roubuje dobře. Mám vyzkoušeno. Zvlášť, když jsou větvičky slabší. Dělá se to pohodlněji a chytá to dobře. Držím palce.

Hezký den

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 10.2.2020 22:42

Rozštěp ujímá dobře, ale poranění podnože je o dost větší než u kopulace. Proto bych ho použil jen tam, kde není dost silný jednoletý výhon na podnoži a musíme roubovat do starého dřeva (mně se rozštěp ujímá líp než kozí nožka). Jinak stačí natrénovat si pár kopulačních řezů nanečisto.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 11.2.2020 4:02

Taky dávám přednost kopulaci. Ale když nemám u sebe své nože (při cestování letadlem), používám někdy metodu "hranatého sedélka". Řez je velmi rychlý a nenáročný, ujímání dobré. Ale i to vyžaduje určitý cvik.

Hranaté sedélko
Hranaté sedélko
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 234.160 (?), 11.2.2020 8:48
Zaujimavy sposob, urcite to vyskusam, zacnem rezat najskor razstep a potom zboku.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 116.18 (?), 11.2.2020 22:37

Kopulační řez lehce natrénujete na vrbě. Podnože pro meruňky se roubují zřídkakdy.Většinou se očkuje! Úspěch roubování je závislý na nenarašných, včas nařezaných a dobře uchovaných roubech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.157 (?), 12.2.2020 8:40
Teoreticke znalosti mam, vruble som odobral v decembri a stepit budem cca zaciatkom marca tyzden pred splnom, ale doteraz som skusal len razstep a za koru, ta kopulacia mi pride tazsia, spravit dve rovnake dlhe hladke rezy v 45 stupnovom uhle, a k tomu v korune, hlavne ked sa to robi len raz za cas a nie je cvik
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.103 (?), 12.2.2020 10:42

45° úhel je příliš. To pak roub spojený páskou na podnoži nebude držet. asi 10° úhel je přijatelný. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika