Vrúbľovanie - marhule



host - 234.160 (?)
11.2.2020 8:48
Zaujimavy sposob, urcite to vyskusam, zacnem rezat najskor razstep a potom zboku.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4   
deerslayer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (489) - 157.114 (?), 25.3.2009 18:50, zobrazeno: 17362x

Prosím o radu. Dnes som kúpil stromček marhule Pincot, mala by byť skorá, mrazuvzdorná. Ešte nepučí. Môžem ešte použiť prebytočné výhonky a navrúbľovať ich buď na myrobalán alebo Veľkopavlovickú? Kopulácia, anglická kopulácia, plátkovanie?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 64.231 (?), 25.3.2009 20:44

Proč ne. Za pokus to stojí. Dnes jsem taky dvě narouboval. Mám odložené rouby, ale na stromě jsem našel nenapučenou zbytečnou větvičku. Tak jsem ji použil (střední část - ne vrchol). Když se nechytnou, půjdou přeočkovat. Mám pocit, že vždy kritizuji techniku, kterou moc neovládám. Tak zkuste způsob, který Vám sedí. Možná je to jedno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 234.181 (?), 10.2.2020 13:20
Zdravím, chcem sa spytat kolko ociek nechat na marhulovom vrubli ked planujem zaciatkom marca vrublovat kopulaciou na slivkovy semenac a aj kopulaciou do koruny inej marhule? Vruble marezane v decembri. A nemohol by som pouzit v oboch vrublovanie do razstepu pri rovnakej hrubke podpnika aj vrubla, kedze nemam natrenovany kopulacny rez
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Efs - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (95) - 104.254 (?), 10.2.2020 20:54

Dvě jsou tak akorát, kdyby se jeden výhon či pupen třeba vylomil. (Včil je přesnější mluvit o pupenech.) Když to chytne, stačí i jeden, když ne, více stejně nepomůže. Do rozštěpu se roubuje dobře. Mám vyzkoušeno. Zvlášť, když jsou větvičky slabší. Dělá se to pohodlněji a chytá to dobře. Držím palce.

Hezký den

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 10.2.2020 22:42

Rozštěp ujímá dobře, ale poranění podnože je o dost větší než u kopulace. Proto bych ho použil jen tam, kde není dost silný jednoletý výhon na podnoži a musíme roubovat do starého dřeva (mně se rozštěp ujímá líp než kozí nožka). Jinak stačí natrénovat si pár kopulačních řezů nanečisto.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 11.2.2020 4:02

Taky dávám přednost kopulaci. Ale když nemám u sebe své nože (při cestování letadlem), používám někdy metodu "hranatého sedélka". Řez je velmi rychlý a nenáročný, ujímání dobré. Ale i to vyžaduje určitý cvik.

Hranaté sedélko
Hranaté sedélko
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 234.160 (?), 11.2.2020 8:48
Zaujimavy sposob, urcite to vyskusam, zacnem rezat najskor razstep a potom zboku.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 116.18 (?), 11.2.2020 22:37

Kopulační řez lehce natrénujete na vrbě. Podnože pro meruňky se roubují zřídkakdy.Většinou se očkuje! Úspěch roubování je závislý na nenarašných, včas nařezaných a dobře uchovaných roubech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.157 (?), 12.2.2020 8:40
Teoreticke znalosti mam, vruble som odobral v decembri a stepit budem cca zaciatkom marca tyzden pred splnom, ale doteraz som skusal len razstep a za koru, ta kopulacia mi pride tazsia, spravit dve rovnake dlhe hladke rezy v 45 stupnovom uhle, a k tomu v korune, hlavne ked sa to robi len raz za cas a nie je cvik
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.103 (?), 12.2.2020 10:42

45° úhel je příliš. To pak roub spojený páskou na podnoži nebude držet. asi 10° úhel je přijatelný. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika