Veharda



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 50.166 (?) 
4.7.2008 10:06, zobrazeno: 54428x

Vážení kolegové zahrádkáři,

rád bych vás požádal o radu. Příští rok plánuji vysadit na zahradě meruňku plodící středně pozdně až pozdně. Velmi mě svými vlastnostni zaujala odrůda Veharda, u které je garantována dobrá odolnost proti mrazu i dobré chuťové vlastnosti. To je přesně to, co potřebuji. Jen si nevím rady s termínem dozrávání plodů. V jedné literatuře jsem našel údaj, že dozrává 5-7 dní před Velkopavlovickou, v druhé dva dny po ní. Další informace se mi nepodařilo sehnat, proto bych vás požádal o upřesnění tohoto údaje. Pokud by někdo měl další zkušenosti s touto odrůdou, prosím podělte se o ně.

Děkuji, P. Jurák

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
hauser - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (383) - 113.121 (?), 4.7.2008 21:56

Vžený pane Jurák,

mezi několika odrůdami mám i Vehardu, zraje zhruba 5 dní před Velkopavlovickou, někdy i zároveň, je to dáno rokem a rozdíl 5ti dní u meruněk nijak nevnímám. Co se týče mrazuvzdornosti v květu, je popisovaná jako vyšší s postupným kvetením, takže některé květy mrazu uniknou. V praxi to znamená že pokud přijde mráz, tak místo 20 kg mám sotva na knedlíky, nebo nic. Mnozí se mnou nebudou souhlasit, ale z letitých zkušeností se na mrazuodolnější meruňky v květu moc nespoléhám.. Snad rozdíl 1-2 stupňů ano, ale pokud jsou -3-4st, tak jsou si všechny odrůdy rovny. Vehardu považuji za velmi kvalitní odrůdu, vznikla křížením odrůd Julskij a Maďarské, chuťově se blíží k odrůdám Sabinovská, Maďarská. Vřele doporučuji.           Zdravím

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 50.166 (?), 8.7.2008 13:28

Vážený pane Hauser,

mnohokrát děkuji za Vaše cenné poznatky o této odrůdě. Pokud Vehardu seženu (jsem z Pardubic), určitě vysadím. Jen se ještě optám, nemáte nějaké informace o dalších slovenských odrůdách z Veselé (Velbora, Vemina, Vegama apod.) Pokud byste měl i nějaký odkaz, kde bych tyto informace mohl nalézt, byl bych vděčný.

Zdravím a děkuji, P. Jurák.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 44.181 (?), 13.7.2008 12:26

Dobrý deň.

Skúste sa pozrieť na tieto stránky:

http://www.klivia.com/ovo-marhule.htm

http://www.zahradnecentrum.szm.sk/marhule.htm#barbora

S pozdravom. Marián

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 41.143 (?), 9.7.2014 15:13

Veharda je už zralá (Bergeron bude tak za 8-10 dní). 10 plodů mělo hmotnost 526 g. Co se týče chuti, je sladkokyselá s mírným aroma, ale převažuje mdlá chuť.  Čekal jsem teda lepší chuť než tohle. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 41.143 (?), 9.7.2014 15:14
Foto 1
Veharda
Veharda
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 41.143 (?), 9.7.2014 15:16

Foto 2

Veharda
Veharda
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 192.41 (?), 9.7.2014 21:32

Mojej obsypanej Vehrade sa vylomila jedna tretina objemu stromu pri silnej burke, ach kolka skoda, min. 50kg nanic..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 41.143 (?), 9.7.2014 21:41

I u nás byl včera moc silný nárazový vítr. Odneslo to Ontário, ulomilo větev. Pane P.Z jak je to s chutí Vehardy u Vás. Taky jste zaznamenal tu mdlou chuť.

Veharda
Veharda
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 192.41 (?), 9.7.2014 22:08

Nie pominule roky bola chut podla mna vyborna aj ked nemam s cim velmi porovnat. No ta mdla chut moze byt bud spôsobena pocasim pocas dozrievania alebo ma este napada lokalitou, takze neviem preco sa to u vas vyskytlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika