Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Meruňky > Úroda meruněk 2019

Úroda meruněk 2019

morvai (74) - xxx.xxx.166.60 (?)
12.6.2019 22:55

Vplyvom veľkého tepla by mali byť prvé plody odrody Tsunami čoskoro dozreté, dnes vyzerali takto.

Obrázky:

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty

Úroda meruněk 2019

host - xxx.xxx.57.210 (?)
13.5.2019 12:41, počet návštěv: 8339
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Dobrý den, je to asi dost předčasné téma, ale podle násady plodů (pokud nepřijde krupobití, nebo další pohromy jako minulý rok), vypadá budoucí úroda meruněk hodně slibně.) Na zahradě mám 9 stromků stáří 3-7 let podnože většinou st. julien nebo zelená renklóďa, 1 ks myrobalán. Odrůdy leskora, pincot, harcot, maďarská, hargrand, kompakta, bergeron, veecot a goldrich. SM - Hlučíbsko 210 m n.m JV-JZ. 

Přikládám nějaké fotky, ale neberte to prosím jako chlubení, v předešlých letech, kdy jsem chtěl pěstovat absolutně BIO bez jakéhokoliv postřiku se mi podařila pouze jedna úroda, pouze z jediného stromu. Tlak monilie a následné strupovitosti, byl u nás minulý rok enormní. Zachránil jsem asi 1/10 úrody. Vyhodil jsem cca 100 kg znehodniocených plodů.

Letos jsem poprvé provedl postřik před květem (talentem), následně po odkvětu (kumulus) a až pomine současné deštivé počasí, chystám se ještě na 3 postřik proti strupovitosti. Bydlíme kousek od Ostravy a meruňku má na zahradě hodně lidí, ale troufám si říct že 95% stromů je spálených monilí. Zahradu s domem máme přístupnou ze dvou cest, takže kolem nás projde dost lidí a častokrát se ptají co s těmi stroy obalenými plody dělám.

Bohužel musím konstatovat, že bez alespoň základní chemie to nejde. Na Jižní Moravě stromy stříkají mnohem častěji, je to jejich byznys. Takže to shrnu, pokud chcete mít ovoce a neshrabovat na podzim jen listí, základní postřiky musíte udělat.

Pokud se tady najde ěkdo z okolí Hlučínska rád vyměnéím nějaké rady.

Martin  

Obrázky:
Kompakta
Kompakta
Připojit reakci   

Úroda meruněk 2019

13.5.2019 12:44
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Další fotka

Obrázky:
Harcot
Harcot
Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

13.5.2019 12:46

A poslední

Obrázky:
Maďarská
Maďarská
Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

Laco430k (40) - xxx.xxx.84.3 (?)
13.5.2019 13:00

Souhlasím. Více let se mi potvrzuje, že i na nepříznivých stanovištích, pokud ovšem není zahrada v mrazové kotlině(tam pomoci není)  a pokud jarní mrazíky jsou jen běžné (nejsou nižší než mínus 2-3 stupně a netrvají dlouho, zejména jsou jen v první polovině doby kvetení), tak šance na úrodu je vždycky slušná. A tak tomu u nás zpravidla i je.

Za větší problém považuji, když v době kvetení trvá příliš dlouho chladné a deštivé počasí (třeba 14 dní a více je deštivo a teploty ani jednou za 2-3 dny se na pár hodin nedostanou výrazně nad 12 stupňů - nelítají včely atd.) U meruněk mi za posledních 15 let utkvěly v paměti 3 nemeruňkové roky, z toho jeden díky mrazu a dva díky těmto jarním "plutám". 

Zmiňuji se o tom proto, že zatímco meruňky budou (možná hojně), ostatní ovoce, které nyní kvete, sice určitě bude (od jabloní po švestky), ale nijak velká úroda to nebude - doufejme že současná účinná probírka květů přispěje aspoň k větším plodům.

Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

Marek-TT (487) - xxx.xxx.20.52 (?)
13.5.2019 13:44

Minulý rok bol hojný, tento rok bude možno slabší, uvidíme. Osobne nemám rád extrémne roky, keď je úroda tak obrovská, že pod ťarchou plodov láme celé konáre. Radšej nech je ovocia tak akurát, aby sa to zvládlo pojesť/spracovať a aby aj stromy ostali nepoškodené. Tradične najväčšia úroda marhulí bude na starom strome Veľkopavlovickej (foto v plnom kvete koluje niekde na fóre), typujem okolo 200 kg. Chvalabohu, monília a jarné mrazíky sa mi zatiaľ vyhýbajú, tak mám o problém menej.

Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

host - xxx.xxx.142.7 (?)
13.5.2019 13:59
Zeptal bych se - mám 2.5 leté stromky, které mají nasazeno stejným způsobem. Samozřejmě udělám probírku, ale - můžu je nechat normálně zaplodit, s ohledem na to, aby normálně dál nezakrněle rostly a tvořily správně korunu? Aby je to v růstu negativně nepoznamenalo.
Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

host - xxx.xxx.102.1 (?)
13.5.2019 14:22

S tím nemohu souhlasit.

Mám zahradu na znojemsku.

Asi 15 stromů meruněk od 5 až více než 50 let.

Zásadně meruňky bez chemie. Mám všechno vysokokmen.

To samé moji sousedé.

Za desetí tu platí pravidlo 4:4:2.

4x velká úroda, 4x průměr, 2x zádná (vše spálí mráz).

Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

Laco430k (40) - xxx.xxx.84.3 (?)
13.5.2019 15:37

Zapomněl jsem možná poznamenat, že těch posledních 15 let mám jen

1-2 velké stromy (ted VP, dříve VP a Maďarskou) a jednoho trpaslíka Kjoto na WAxWA),  k tomu přibyl malý Goldrich (vloni plodil poprvé) a letos přibyla Radka a opět Maďarská (ty pochopitelně ještě neplodí). Zahrada je na kopci 430 mnm - kopec. VP je sice vystavena jižním větrům, ale z jedné strany dobře chráněná zdí). (O 1 km dál ve vesnici je mrazová kotlina,

kdy při inverzi je rozdíl 3-5 stupňů a to není nic, co bych komukoliv přál). Chemii používám jen sporadicky, 1x postřik na kadeřavost broskvoní, některý rok i postřik meruňky na moniliozu apod (vloni ani kapka ničehož nic, ani na brambory, ani na stromy).

Určitě v produkčních oblastech a při větším počtu stromů budou zkušenosti hodně odlišné od mých.

Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

Mimmo (1796) - xxx.xxx.91.93 (?)
13.5.2019 17:03

Je to tak. V meruňkových oblastech se daří meruňkám i bez výrazné péče. V ostatních oblastech je ta péče nutná. Já se převážně vyskytuji velmi jižně. Je tu velmi teplo a za týden začnu obírat Tsunami. Ale meruňky tady bez ošetřování málokdo vypěstuje. Stačí silný déšť a následné silné ochlazení a monilia řádí stejně jako kadeřavost a jiné houbové nemoci. A to nemluvím o parazitech (kněžice apod.).

Obrázky:
Plod Tsunami
Plod Tsunami
Větvička Tsunami
Větvička Tsunami
Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

Jiří 1968 (1305) - xxx.xxx.244.121 (?)
13.5.2019 18:11

Ještě jsou před náma dvě chladné noci a těch škodlivých činitelů je taky dost (hmyzáci, moniliová hniloba, silné poryvy větru v bouřkách, kroupy atd.).Takže hodnotit úrodu meruněk je zatím troufalé, ale pokud nám bude přáno zbude po třech letech i na meruňkovici.

Obrázky:
Luizet
Luizet
Rubista
Rubista
Hungarian Best
Hungarian Best
VP
VP
Rubissia
Rubissia
Fuego
Fuego
Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

Daník (791) - xxx.xxx.39.88 (?)
13.5.2019 22:00

k Martin:

Mám v Ostravě Ledanu a Bergeron 8 let a bez úrody na Ledaně jsem zatím nebyl. Pravda, v mrazivých letech jsem v noci dělal ohníček a i když veškerá jablka pomrzla, Ledana dala příjemných 15kg plodů (standardně mívá určitě 50 kg). Ochrana proti jarní monilii je nezbytná, v okolí je mrtvých meruněk až příliš (před a po květu, Horizon, Talent, Zato nebo Signum), později proti strupovitosti nebo monilii plodů už jen bio - Vitisan, síra. Kněžice jsou v posledních letech také problém, zlikvidují nakousnutím klidně polovinu zralých plodů. Ledanu mohu jen doporučit, zdá se odolná mrazu, chutná, odolná, plodná, navíc raná - zraje v době, kdy je na stromovém ovoci malá konkurence.

Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

Laco430k (40) - xxx.xxx.90.48 (?)
13.5.2019 22:58

Letos jsem kvůli vnoučatům pořídil Radku, aby bylo něco ranějšího než VP, Goldrich nebo Kjoto. Ledana mě nenapadla. Má někdo praktické srovnání Radka vs. Ledana (nejsem v mrazové kotlině ani v produkční oblasti)? V čem je nějaký významný rozdíl? Z popisu odrůd mi vychází příznivě hlavně ta odolnost vůči mrazu(ačkoliv jsem někde četl že kvete ve stejnou dobu jako VP).

Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

host - xxx.xxx.81.143 (?)
13.5.2019 22:13

Jediný postřik který dělám pravidelně pokud je to potřeba je proti mrazu do květu, protože jsem v kotlině. Největší problém jsou u nás při zrání včely. Stromy jsou tak obalené, že se k nim nedá ve dne ani přiblížit, natož trhat. To samé u hrušek a broskvoní a nektarinek. Pak jdou kolikrát i na švestky nebo první jablka... S merunkami to zatím vypadá dobře zato švestky v jednom sadu téměř vůbec nemám a ve druhém bude úroda průměrná. kroměřížsko.

Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

host - xxx.xxx.32.42 (?)
14.5.2019 10:16

Letos je u mě násada plodů obrovská nic podobnýho jsem ještě neviděl, už se i lámou větve, musím dělat probírku vůbec to není snadné když stromy jsou vysoké i přes 7 metrů.

Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

host - xxx.xxx.112.187 (?)
14.5.2019 10:32

Zeptám se - mám 2.5 leté stromky, které mají nasazeno velmi nadprůměrně. Samozřejmě udělám probírku, ale - můžu je nechat normálně zaplodit, s ohledem na to, aby normálně dál nezakrněle rostly a tvořily správně korunu? Jde mi o to, aby to stromky v růstu negativně nepoznamenalo.

Obrázky:

Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

host - xxx.xxx.39.2 (?)
14.5.2019 21:59

Říká se, sázím stromky pro potomky. 

A Vy sklízíte hned 2 rok.
U mě takto vypadají 6ti leté stromky. Jakou máte podnož?

Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

Petr z H (462) - xxx.xxx.173.253 (?)
14.5.2019 22:08

Tak zrovna ten na fotce (velkopavlovická) má jen 1.5 roku po výsadbě. Je na myrobalánu. Ostatní jsou různé, jsou 2.5 roku po výsadbě, na myrobalánech, zelených ringlích či semenáčích, ale nasazeno mají podobně.

Nenechte se zmýlit, jde o malý stromek. Je to foceno zblízka. Plody jsou ještě malé - srovnejte s velikostí listů.

Takže - nechat zaplodit či se vším pryč?

Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

host - xxx.xxx.102.1 (?)
14.5.2019 22:20

Tak u mě vypadá 5letý stromek.

Jak to děláte?

Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

host - xxx.xxx.102.1 (?)
14.5.2019 22:40

totálně přeplozený stromek. taky by to mohla být úroda poslední...

nechal bych (u 3 leté meruňky) maximálně 1 plod na deset listů.

to znamená ve vašem případě 90% dolů.

Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

15.5.2019 7:25

Dobrý den, je pochopitelné, že Vás vidina úrody láká, ale u tak mladého stromku je plodů opravdu hodně. Strom bude celý rok stagnovat.  Souhlasím s již zmíněným a 90% bych dal pryč. Až se zlepší počasí doporučuji odstranit všechny slabé větvě, které jsou pod hlavníma kosterníma (ovoce, které by na nich v budoucnu bylo, nebude moc dobré kvality). Také bych odstranil kosterní větev (troják) na pravé straně, která jde dovnitř koruny.

zakl. Martin

Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

host - xxx.xxx.32.84 (?)
15.5.2019 7:53

Nechal bych tam jen 2 plody na zkoušku.

Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

vyslouzil (17091) - xxx.xxx.92.38 (?)
15.5.2019 8:28

Nadměrná úroda dočasně zbrzdí růst stromku (a mladý by měl především růst), plody v nadměrném počtu taky nebudou tak kvalitní. Ale že by úroda stromek zahubila nebo nevratně poškodila, je nesmysl (vyjma polámáním větví).
   Stává se, že nemocný strom krátce před zánikem nadprůměrně zaplodí. Je to přirozená reakce rostliny předat své geny. Pěstitel pak příčinu odumření stromu svede právě na nadúrodu.

Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

host - xxx.xxx.212.49 (?)
15.5.2019 12:15

142.7. ->

Přírustky by měly být v polovině června nad 50cm aby se dal provést shittův řez - tedy zakrácení pro lepší rozvětvení. Jestli stromku věříte že to zvládne, nechte úrodu celou. Jaká je podnož, zaléváte, hnojíte?

Že má meruňka ani ne 3 roky bych neřešil, podle fotky roste bujně. wink MH

Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

15.5.2019 12:21

Chybička - mělo být 112.187 MH

Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

Petr z Pardubic (6582) - xxx.xxx.70.240 (?)
15.5.2019 13:33

Ale kde Vám to zmrzlo? Včera ukazovali pomrzlé jabloňové sady na Rokycansku.

Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

host - xxx.xxx.157.239 (?)
15.5.2019 12:28

Buď má 142.7 dva pětileté stromky, nebo měly nadstandartní věk už před zasazením na nynějším stanovišti+dobré podmínky a péči... U meruněk žádnou probírku nikdy nedělám, žádné zababčení-narozdíl od jabloní jsem nikdy nezaznamenal...

Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

Petr z H (462) - xxx.xxx.173.253 (?)
15.5.2019 19:44

Ne, vážně to klame, je to foceno zblízka! Tento je zasazený 1.5 roku, ostatní 2.5 roku, nejsou nijak velké. Zalívám je (vydatně je proliju), jen když je velké sucho (vloni přelom červenec/srpen), letos v dubnu. Hnojené jsou přiměřeně na podzim. Sázené ve výšce 430 mnm, ale jde o velmi suché a teplé místo na JZ svahu kopce. Podnože myrobalány, semenáče, zelené ringle.
No nic, provedl jsem razantní probírku, cca 75% dolů, pod každým zůstala hromada plodů. Přesto jich zůstalo ještě poměrně dost. Nové výhony rostou zatím pěkně, mají tak 25 cm, takže to tak asi už nechám.

Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

host - xxx.xxx.150.12 (?)
15.5.2019 10:05

Zase je potřeba si uvědomit, že jde o meruňku, u které mohou klidně příští dva roky všechny plody pomrznout (pokud pán nebydlí v Praze) a bude pak litovat, že to vloni/předloni všechno otrhal a ani neochutnal... Čili za mě probrat ano, ale zase nijak drasticky, příroda to jiný rok probere sama.

Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

Dzordzik (20) - xxx.xxx.255.40 (?)
15.5.2019 9:26

Ahoj, s tím tvrzením že bez chemie to nejde nemůžu souhlasit. Mám na zahradě 3 stromky meruněk, co to je za odrůdy netuším, protože tam všechny už byly když jsem zahradu koupil. Jedna má odhadem 15-20 let, druhá tak 10 a třetí rok, nově zasazená. Každý rok máme pravidelně větší úrodu než dokážeme sníst nebo zavařit, hromada toho shnije na zemi. Nikdy jsem nestříkala ni stříkat nebudu a s nemocemi nemám problém, nikdy. Ono je to dost možná hodně o poloze a především půdě a odrůdě. Bohužel s odrůdami nemůžou sloužit. Jinak jsme na hodně lílovitém svahu JZ 220mnm. Daří se tady i vínu, ale to stříkat naopak musím. Pokud by si někdo chtěl odebrat rouby, není problém se domluvit, jsem ze Zdounek na Kroměřížsku.

Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

host - xxx.xxx.107.18 (?)
15.5.2019 11:10

Mám 2 merunky - Goldrich, Sundrop - přečkali mráz během květu cca 1/3- 1/2 pryč - celkem pěkná probírka, bohužel minulý týden mráz -2 téměř kompletně zničil malé plůdky, tímto pro mne končí merunková sezona,

hned vedle merunek mám 2 broskve - Sunheaven a Redheaven - stejně jako minulý rok se opakuje situace kdy to merunky nevydží a broskve jsou celkem ok (ztráty 1/2)

-tedy broskve jsou odolnější na mráz? Myslel jsem že to je spíš naopak.

Nebo to může vypovídat o nejakém deficitu nejakého prvnky pro merunky?

PavelJC.

Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

15.5.2019 11:49

Přesně tak, meruňky se začínají sypat od -1°C, broskve až u cca -2,5 °C. MH

Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

Daník (791) - xxx.xxx.186.2 (?)
15.5.2019 12:08

Je to zřejmé už z Vašeho příspěvku - JZ svah na Kroměřížsku není totéž jako Hlučínsko či Ostravsko v uzavřené zástavbě, kde je moře infikovaných stromů. Některé neošetřované stromy odcházejí v okolí už 2 roky po výsadbě...

Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

host - xxx.xxx.168.103 (?)
23.5.2019 10:00

Úroda bude. Karola v ČB. Walter

Obrázky:

Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

7.6.2019 18:21

Vybarvují první meruňky.

Obrázky:
Thyrinthos
Thyrinthos
Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

8.6.2019 20:53

Počkám si na svoje, i když jsem v obchodě viděl ty nazelenalé Wondrer Coty a Ninfy. 

Obrázky:
Tsunami
Tsunami
Spring Blush
Spring Blush
Thyrinthos
Thyrinthos
Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

8.6.2019 20:59

Pomali začínajú dozrievať plody marhuľky Tsunami.Minulí rok som prvý plod jedol 30.mája, teraz to bude o dva týždne neskôr.Ako bonus pridávam jahôdku Karmen ktorej plody postupne dozrievajú v črepníku o šírke 45  cm.

Obrázky:

Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

host - xxx.xxx.242.34 (?)
12.6.2019 7:20

Martine, jsem z ludgeřovic,. Mám starší meruňku asi velkopavlovickou, žádnou nemoc nikdy neměla, na jaře plná květů, pak plná plodů, ale když dorostouasi do 2-3 cm tak padají. Zůstane jen pár velkýách asi 6-7 cm velkých plodů. Proč padajíM?

Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

12.6.2019 17:08

Thyrinthos před dozráním. 

Obrázky:
Thyrinthos
Thyrinthos
Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

12.6.2019 17:48

Všiml jsem si, že mi plně dozrála Aurora. Má kulaté plody odpovídající správnému popisu, ale nejsou kyselkavé. Mají normální meruňkovou chuť, spíše sladkou. Nejsem však expert na specifikaci chutí. Pokud jde o tu občas zmiňovanou kyselkavou chuť, možná je to jen otázka zeměpisné šířky. Pokusím se proto pro srovnání odlišit Goldrich, který mi poprvé na Balkáně dozraje asi tak za týden, od toho, který pěstuji na sever od 48. rovnoběžky. Tam je skutečně kyselkavý a sladkým se stane až opadává.

Obrázky:
Aurora
Aurora
Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

12.6.2019 21:40

Pane Mimmo a jak to teda máte s Leskorou, když vám právě dozrála Aurora. Já jsem čekal odstup mezi nimi minimálně 10 dní, asi jsem měl pořídit ranější Tsunami namísto Aurory, nebo tu Thyrintos od pana Petra z P, akorát ji nikde v nabídce nevidím. smiley

Tento týden jsou teploty v ČR kolem 30 stupňů, velmi rané odrůdy by se mohli předvést jestli stojí chuťově za to.

Májuvky třešně končí, teď mám do Leskory minimálně 3 týdny pauzu, to je dlouho. laugh.  MH

Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

12.6.2019 22:55

Vplyvom veľkého tepla by mali byť prvé plody odrody Tsunami čoskoro dozreté, dnes vyzerali takto.

Obrázky:

Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

Mikeš13 (1847) - xxx.xxx.143.166 (?)
13.6.2019 9:36

Vloni touto dobou jsem už měl plody Tsunami sklizené. Letos to ještě nějakou dobu potrvá.

Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

Mimmo (1796) - xxx.xxx.253.60 (?)
13.6.2019 7:50
Leskora bude v sobotu. Další Leskora není plně na slunci a bude příští týden.
Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

host - xxx.xxx.157.239 (?)
12.6.2019 22:51

Na vině může být slehlá zemina a nedostatek vápníku. SPCH

Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

13.6.2019 19:43

První domácí šťavnaté meruňky jsou tady. Vysoce si cením ranosti této odrůdy, i když není prakticky vůbec odolná proti mrazu v květu. Thyrinthos byla jediná meruňka poškozená letošním mrazem, který ale provedl perfektní probírku. 

Obrázky:
Thyrinthos
Thyrinthos
Thyrinthos
Thyrinthos
Thyrinthos
Thyrinthos
Thyrinthos
Thyrinthos
Thyrinthos
Thyrinthos
Thyrinthos
Thyrinthos
Thyrinthos
Thyrinthos
Thyrinthos
Thyrinthos
Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

Marek-TT (487) - xxx.xxx.235.1 (?)
13.6.2019 20:55

Ako je na tom Thyrintos chuťovo? Obzerám sa po nejakej veľmi skorej odrode, lebo najskôr u mňa dozrieva Orangered (na obrázku). Poškodením mrazom sa neobávam.

Obrázky:

Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

13.6.2019 20:56

Pane Petře tak jste asi sklidil první plody v ČR to tak vypadá. yes Jaká je chuť, mají vůbec nějakou když se jedná o velmi ranou odrůdu? cheeky A co Tsunami, je pozdější než Tyrinthos nebo ve srovnání s Aurorou jak je to u vás? Dík MH

Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

host - xxx.xxx.17.187 (?)
13.6.2019 22:32
V Bratislave dozrela Tsunami.
Obrázky:

Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

13.6.2019 22:34
Na Morave dozrela v sade Pricia chuťovka.
Obrázky:

Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

13.6.2019 22:36
Bol som u Milana Trnavsko dozrela mu tam Španielska novinka Rambo.
Obrázky:

Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

14.6.2019 16:31
Bratislava dozrela Tsunami.
Obrázky:

Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

katoo (284) - xxx.xxx.167.81 (?)
14.6.2019 20:17
Moc hezké, u nás na severu moravy zatím vše zelené, nedokážu ani odhadnout kdy dozrají. Mam odrůdy Leskora, Bergeval a Goldrich (na fotce).
Obrázky:
Goldrich
Goldrich
Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

host - xxx.xxx.234.248 (?)
14.6.2019 21:50

Prosím o radu, kde se dá koupit v ČR odrůda meruňky Pricia. Jirka

Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

14.6.2019 22:25

Legálně nikde.Jedná se o licenční odrůdu, pro její prodej platí přísné pravidla.Nejblíž se dá sehnat u Schreibera v rakouském Poysdorfu.Při koupi tam musíte vyplnit formulář v jaké lokalitě jí budete pěstovat, nesmíte její rouby poskytnout k dalšímu množení atd.

Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

Petr z Pardubic (6582) - xxx.xxx.82.192 (?)
15.6.2019 9:53

Thyrinthos je asi vůbec nejlepší záměna z těch všech, co tady mám. Právě pro svoji extrémní ranost. Sice není ani trochu odolná proti mrazu v květu, ale jinak je to vitální bezproblémová odrůda. Netrpí prozatím žádnými houbovými ani jinými chorobami jako třeba Aurora nebo Tsunami. V letošním roce má i příjemnou chuť. Je to zajímavá raritní sorta, jejíž plody si jako první meruňky jistě vychutnáte. yes

Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

15.6.2019 10:41

Pane Petře to je skvělé, že uzrála ještě před Tsunami. smiley Ještě je otázka mrazuodolnosti v zimě. Tyrinthos bych přesto zkusil, v nabídce ji ale nikde nevidím. MH

Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

15.6.2019 10:55

Připojuju se ke gratulaci yes Petře, nic tak raného tady nemám (Mayacotka letos ještě nenasadila na květ).Příští víkend by měly dozrát první meruně "čebreného" Fuega.

Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

host - xxx.xxx.234.67 (?)
15.6.2019 17:17

Zdravím pan Petr, aké máte skúsenosti s odrodami Harcot a Harogem v odolnosti na moníliový úžeh a moníliovú hnilobu plodov?    Michal

Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

16.6.2019 12:27

Tsunami má přesně 7 plodů, které praskají ve švu. Mám druhý stromek, protože první byla záměna. Tsunami každý rok po vyrašení jakoby skomírá, nakonec se probere a roste. Když pominu, že Harcot a Harogem v zahraničí už nikoho nezaujmajú, tak jsou to podle mě měruňky s plody velmi solidní kvality, dobře aromatické (Tomáš Jan) chuti. Postačuje běžné ošetření proti moniliovému úžehu. Odolnost proti mrazu v květu je průměrná. Co se týče Thyrinthosu tak počítejte s tím, že ten Vám na jaře zmrzne v květu a to spolehlivě. Pokud jde o původ, napište do Kruhu u Jilemnice a zeptejte se jich, co posílali za odrůdu místo Rubisty. Myslím, že se nedozvíte nic, maximálně, že za všechny záměny může dodavatel z ciziny. 

Obrázky:
Tsunami
Tsunami
Thyrinthos
Thyrinthos
Thyrinthos
Thyrinthos
Spring Blush
Spring Blush
Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

mino BA (89) - xxx.xxx.203.79 (?)
16.6.2019 21:38

Tsunami z dnešnej oberačky. Veľmi príjemné ovocie..     mino BA

Obrázky:
Tsunami
Tsunami
Tsunami
Tsunami
Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

17.6.2019 8:50

Taky že jsem se nedozvěděl.frown

Nevíme o tom že by Rubista nebyla Rubista, v nabídce momentálně není, aktualizace v září, tolik po telefonu. Takže by to byl akorát další zajíc v pytli.

Ještě mám naději v Lumigreen, že by Tyrinthos mohla být v nabídce na podzim, ovšem jestli se o Tyrinthos skutečně jedná laugh

A odkud vy víte, že máte namísto Rubisty právě Tyrinthos pane Petře?

Ještě se zeptám jestli neposíláte v srpnu očka. Na výměnu, budu letos očkovat broskve na myrobalán i semenáči (na podzim) i meruňky, jabloně, hrušky - posílám poštou. MH

Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

Mikeš13 (1847) - xxx.xxx.57.5 (?)
17.6.2019 12:11

Plody Tsunami jsem už chtěl o víkendu obrat, ale ještě je pár dní nechám. Letos úrodu zničily mrazy - zůstalo 6 plodů. Jarní přírůstky oproti minulým letům byly minimální, ale teď v červnu přirůstá docela pěkně. Každopádně chuťově povedená odrůda.

Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

17.6.2019 17:17

Petře, připojuji se ke gratulacím k raným meruňkám. V ČR je má málokdo a jsou moc hezké.

Musím se přiznat, že chuť se nepozná podle výřezu z první meruňky. Sklidil jsem plody ze dvou stromků Aurory a chuť je skutečně zhruba taková, jak jsi říkal. Příjemně kyselkavá pod slupkou. Moje balkánské meruňky dozrávaly v pořadí Tsunami, Aurora, Leskora, Orangered a vybarvuje se Goldrich. Tyto mladé stromky s pár kg plodů spíše jen potěší a starosti nedělají. Horší budou pozdnější meruňky, které se začínají vybarvovat. Mám dva přeplozené stromy. Podepřel jsem větve tak, aby se nevylomily z kmene. Menším zlomeninám se asi nevyhnu. Tyto poněkud strupovité plody už nesním ani nerozdám. Asi je nahážu do sudu a někomu věnuji i se sudem. Pálenku moc nepiju. Má však výhodu delší skladovatelnosti. Na Vysočině mám rozumné množství zelených meruněk, bohužel osekaných kroupami. Uvidíme, jak budou vypadat po dozrání.

Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

TomNR (267) - xxx.xxx.177.207 (?)
17.6.2019 9:04

spring blush, mnamka  cheeky

prve plody tento rok 10.6., v 2018 boli o dva tyzdne skor / uz koncom maja

Tomas, Nitra

Obrázky:

Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

host - xxx.xxx.234.30 (?)
18.6.2019 12:17

Ako je to s odolnosťou týchto skorých odrôd marhúl ako sú Tsunami alebo Spring Blush na chrastavitosť-strupovitost? Je potrebné ich postrekovať alebo touto chorobou netrpia? 

Připojit reakci

Úroda meruněk 2019

Marek 2 (2) - xxx.xxx.39.189 (?)
18.6.2019 13:53
Pincot už se začíná vybavovat.
Obrázky:

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Úroda meruněk 2019 6618.6.20198340
Apribang 617.6.2019512
Meruňka - děravé listy 1415.6.20194510
Meruňka - škůdce 314.6.2019320
Dá se pomoci této nemocné meruňce? 313.6.2019494
Štěpování a co potom? 189.6.20192647
Chřadnoucí meruňka 178.6.20193080
Aurora148.6.20194505
Moniliový úžeh peckovin 2019857.6.201916677
"Falešná" Rubista 126.6.20192179
Podnož pro meruňku704.6.201950632
Roubování meruněk1683.6.2019152653
Neznama nemoc 92.6.2019895
Postrek v cervnu42.6.2019544
Existuje odolnější meruňka? MS kraj4131.5.201945270
Poradíte, prosím, co nám ničí meruňku? 431.5.2019707
Bergeval - vysadbovy rez 1230.5.2019956
Ako orezat Marhulu 830.5.20191056
Namrznutí meruňky? 224.5.2019506
Nové výhonky 321.5.2019527
Snowcot, CM-1-32 620.5.2019423
Prvé marhulky dozreli 1217.5.20191484
Meruňkotřešeň Aprikyra2315.5.20196004
Choroba meruňky - prosím o radu 1014.5.20191670
Mšice na meruňce213.5.2019497
Pahylek po kosterni vetvi 213.5.2019313
Orangered8511.5.201947958
Meruňka s pozdním dozráváním611.5.20191216
Mráz - malé plůdky meruněk18711.5.2019125481
Ninfa 99.5.20193850
Co je to za housenky a cim zlikvidovat? 37.5.2019502
Identifikacia chorob 17.5.2019382
Napadena merunka 167.5.20192121
Nelson 56.5.2019558
Aprireve 15.5.2019245
Apridelice 15.5.2019213
Apricandy 25.5.2019274
Strupovitost peckovin (Venturia carpophila) 493.5.201940253
Opět monilioza u meruněk630.4.2019995
Bílá meruňka Šalach Ananasnyj 2630.4.201912114
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Čmelíci6:33
Chov pstruhov19.6.2019
Čmelíci19.6.2019
Chov pstruhov19.6.2019
Chov pstruhov18.6.2019
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2019
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů