Roubování meruněk



host - 168.81 (?)
25.12.2015 20:40

Dobrý den.
     Také bych potřeboval poradit. Chci si naroubovat meruňku. Semenáč ze sousední vsi. Poloha cca 450 m/m. Podnože „mám“ tyto: maloplodý myrobalán síly ukazováku až palce na místě vyklíčení, myrobalán s většími plody přesazovaný, ale bez péče, takže velmi hanebný, síly ukazováku a semenáč místní malé modré ryngle cca ⌀ 5 cm (nepřesazovala by se). Žádnou podnož na roubování kopulací brzy na jaře nemám a nechci čekat.
     Pročetl jsem pečlivě celé vlákno diskuze. Mrkve bylo hodně. Roubování za kůru (přeroubování silnější podnože) není u meruňky doporučováno. Ze dne 24.3.2014 jsou ale fotografie úspěšného roubování pana Petera z Pováží. Zdá se mi, že rouboval do rozštěpu. Meruňku jsem nikdy nerouboval. Proto prosím o radu jak za úvodních podmínek co nejlépe postupovat (čas a způsob). JG

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 25.12.2015 10:29

Roub by měl mít minimálně jedno očko listové. Protože máte plodonosný obrost, máte tam mnoho oček květních.

Je otázkou, jestli neodebrat rouby jiné. Potřebujete rouby, které mají jen po jednom očku a delší internodia. Koukněte se na původním stromě, jestli tam nejsou vlci uprostřed koruny. Pokud nejsou, zvažte nakolik máte právo provést zmlazovací řez na daném stromě a jestli máte čas na odběr roubů až z výhonů vyrašených po zmlazení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 155.97 (?), 25.12.2015 11:53

Standa problem je v tom, ze ten divy strom je uz stary, nevytvara vlky a ma vyhony len take, ako som poslal na fotke. Strom rastie divo, takze urobit hlbsi rez by som mohol skusit. Len sa mi nechce cakat rok. Je otazne, ako by strom zmladil aj po hlbsom reze. Bol by problem, kedy som vylomil zo stepov kvetne puciky a nechal len stredne rastove? Predpokladam, ze ked su vedla seba tri puciky, dva su kvetne a stredny rasovy. Snad je to tak, ako pri broskyni.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 25.12.2015 12:59

Neřešte to, nic nevylamujte a roubujte. Důležitější, než délka roubu, počet oček je síla roubu a jeho svěžest (nezaschlý, nenarašený). Obvykle při květním pupenu je i vegetativní, někdy vyraší z lůžka odpadlého kvítku spící očko.
    Samozřejmě seřezat strom pro odběr silných roubů v příštím roce (v případě neujmutí) můžete taky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 155.97 (?), 25.12.2015 14:55

Tak jo, dakujem vam za rady.

Jaro

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 25.12.2015 20:40

Rouby jsou skutečně v pořádku. Není to stejné jako u broskvoní. Z viditelných i dosud neviditelných pupenů vždycky nakonec nějaký výhon vyrazí (až po květech). Zdravá meruňková větvička nikdy neobsahuje jen květy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.81 (?), 25.12.2015 20:40

Dobrý den.
     Také bych potřeboval poradit. Chci si naroubovat meruňku. Semenáč ze sousední vsi. Poloha cca 450 m/m. Podnože „mám“ tyto: maloplodý myrobalán síly ukazováku až palce na místě vyklíčení, myrobalán s většími plody přesazovaný, ale bez péče, takže velmi hanebný, síly ukazováku a semenáč místní malé modré ryngle cca ⌀ 5 cm (nepřesazovala by se). Žádnou podnož na roubování kopulací brzy na jaře nemám a nechci čekat.
     Pročetl jsem pečlivě celé vlákno diskuze. Mrkve bylo hodně. Roubování za kůru (přeroubování silnější podnože) není u meruňky doporučováno. Ze dne 24.3.2014 jsou ale fotografie úspěšného roubování pana Petera z Pováží. Zdá se mi, že rouboval do rozštěpu. Meruňku jsem nikdy nerouboval. Proto prosím o radu jak za úvodních podmínek co nejlépe postupovat (čas a způsob). JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 25.12.2015 21:18

Plátkováním to můžete zkusit hned zítra u všech tří ve výšce tak 50-60 cm. U těch tenčích mohou být klidně kopulační řezy i na podnožích s tím, že se roub připojí jen k jedné straně (řez na řez). Pokud rouby převážete fólií nebo sáčkem z mikroténu (je to vhodné), nemusíte ani používat vosk. U roubu nechte tak 5 oček. V případě neujmutí roubujte koncem února za teplého počasí znovu o 10 - 20 cm níže. Sedélkování je stejně dobré, ale je trochu náročnější. U rozštěpu silných podnoží mívám horší výsledky.

Jednodušší a stejně úspěšné je u těch dvou tenčích podnoží očkování (chip budding), ale Vy chcete roubovat. U té mizerné podnože bych možná volil její vyrytí do vhodné nádoby, mírné zakrácení a narašení v teple. Po 2-3 týdnech je pak štěpování úplná tutovka.

Nevím, proč si neopatříte kvalitnější roub - semenáč meruňky je obvykle mnohem méně kvalitní než bežné odrůdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.81 (?), 26.12.2015 11:12

Tedy, to je rychlost. Myrobalány drobnoplodé 2-3 mám na zahradě, ale uvažoval jsem roubovat vhodné semenáčky v myrobalánovém křoví po zaniklé švestkové aleji. Je jich hodně. Pak přesazení. Ty s většími plody mi ožral venku zajíc, pak jsem je přesadil a lepší použil pod ryngle a zbylo cca 10 chudáků. Drobnoplodé ale vzrůstné mladé ryngle mám ve dvou skupinkách na zahradě. Zahradu nemám dlouho. Nechtěl bych je, jen tak vykácet ani přesazovat, ale použít na místě jako podnože a vykácet potom podle výsledků roubování (i pro švestky). Již plodí a myslím si, že bych tak ušetřil čas do plodnosti roubovanců. Proto moc nechci ani očkovat (roubovat) slabou podnož.
     V mém okolí, západní výběžek Znojemska, se meruňky nepěstují. Poslední dobou se tu ale v zástavbě meruňkové stromky vysazují. Letos jsem v okolí viděl jen dvě pěkně zaplozené meruňky. Jeden vysazený, už vzrostlejší, mladý strom s červenými plody, které dozrály naráz a semenáč o který se zajímám. Je starší, takže místní podmínky desítky let snáší, říkají o něm  „je slitá každý rok“, ovoce je velké, chutná mi a dozrává postupně. Z odrůd mám zasazený Bergeron a Leskoru. Tak chci s nimi ještě vyzkoušet semenáč.
     Studená veranda a roubovat myrobalán v kbelíku. To mě nenapadlo. To by možná šlo i za tu kůru. „Takže o velikosti kbelíku“. Meruňkové rouby se tedy nedaří do mízy uchovat. Ale u třešní to „s odřenýma ušima“ jde. U plátkování i sedélkování mi připadá, že podnož silná cca 2,5 cm už bude k roubu moc tlustá. Tedy tlustá kůra podnože a slabá kůra roubu a trefit se kambiem. Proto jsem sedélkový roub u jabloně a švestky raději zastrkoval za kůru. Ale to už je zase za mízy. Mikrotén používám u třešní (u švestek). Je to výborná pomůcka. Ten rozštěp na fotkách pana Petera mě láká, protože sílu podnože odhaduji na 3 cm. A myrobalán ledacos vydrží.
    A co odběr roubů? Jsou vánoce, +10 stupňů a za poledne na slunci mi větve připadají teplé. Je správný čas?
    Děkuji za všecky inspirativní rady. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
deerslayer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (489) - 84.120 (?), 26.12.2015 22:28

Hm, ešte sme nemali zimu a hlásia, že s Novým rokom prídu mrazy -15. Tak neviem, či by som teraz vrúbľoval. 

Tie vrúble na foto z r.2014 mi bohužiaľ aj v r.2014 v lete vyschli. Ostané pokusy s marhuľou do rázštepu hrubšieho konára dopadli ešte horšie. Najlepšie výsledky mám s kopuláciou.

Pán Mimmo... ako si v únoru môžete byť istý, či sa vrúbeľ chytil a či nie? To je otázka, nie irónia či kritika... ja som fakt amatér...

Ale zrejme ešte pred nástupom tých silných mrazov odoberiem vrúble z materských stromov, tento chcem len do slivkových podnoží dať marhule a do planej čerešne višňu.

A k tým mladým odkopkom- obávam sa, že v okolí materského stromu nájdete viac výrastkov z koreňového sytému, než mladých stromčekov z kôstky. Takto som sa sklamal, keď som na mladé čerešne v okolí starej navrúbľoval višne. Kým som ich nechal namieste, v poriadku. keď som ich minulý rok presádzal, zistil som, že sú vyživované cez koreň hrúbky cca 5-6cm z materského stromu na vzdialenosť cca 8m. Z toho koreňa samozrejme vyrážali a vetvili sa ďalšie, takže som dúfal, že to presadenie stromčeky výšky cca 50cm (vrúbľoval som rok predtým celkom pri zemi) prežijú, ale v tých strašných horúčavách vyschli, aj keď som ich intenzícne polieval, ale nechodím na záhradu každý deň. No, bol to pokus, amatérsky, ktorý nevyšiel...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 27.12.2015 1:16

Já se na zítra chystám roubovat šeříky na ligustrum a očkovat růže. Hlášený příchod mrazů nevadí, hlavně že nyní je rozmrzlo a mohu si vybrat podnože z půdy a pak štěpovat v ruce. No a zpracované štěpy nepůjdou do záhonu, ale do sklepa ...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika