Podnož pro meruňku



host - 234.148 (?)
19.3.2018 12:39

přerůstá do dřeva,

Čo myslíte pod týmto pojmom?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7   
                     
host - 234.55 (?), 16.3.2018 18:34

Zdravím pestovateľov, mám na vás dve otázky

Na ktorej podnoži rastú stromy bujejšie. Na St. Julien alebo na Zelenej ringlote?

Ktorá podnož je najmenej odolná na sucho a ktorá najviac odoláva suchu? St. Julien, Wavit alebo Zelená ringlota?

Som vo veľmi suchej oblasti bez možnosti závlahy. Viem že myrobalán je vhodná podnož do suchých oblastí ale stromy sú moc vysoké a preto sa zle ošetrujú a oberajú.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 16.3.2018 18:50

Jestli Vám stromy narostou moc vysoké, tak to s tím suchem až tak hrozné nebude.Meruňky navíc odolávají suchu dobře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (292) - 5.75 (?), 17.3.2018 9:01

Já mám zakoupené meruňky Betinka a Ariana na Montclaru, mám z toho ale trochu obavu, uvádí se že tato podnož je vhodná do suchých až kamenitých půd a je citlivá na přemokření.Broskev Symphonie mi na této podnoži odešla.Tak se budu snažit dost rychle přeroubovat tyto odrůdy na Wagenheimovou, na této podnoži mi meruňky rostou klidně.Možná ještě St. Julien by byla pro mou oblast a půdu vhodná.Slivoně na St.Julien rostou přijatelně, nepřerůstají do dřeva jako na semenném myrobalánu.Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 7.69 (?), 18.3.2018 16:48

Dobrý den, pan Kamil Hasman v dřívějších příspěvcích označuje podnož pro meruňku jako St. Julien A.  Je nějaký rozdíl mezi St. Julien a St. Julien A? Koupila jsem meruňku a švestku na St. Julienu a u obou je podnož označená stejně, pouze St. Julien.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (292) - 5.145 (?), 18.3.2018 20:49

Jedná se o tu samou a stejnou podnož, vegetativně množenou Saint Julien A, ve zkratce označovanou St. Julien.Je to jedna z nejrozšířenějších podnoží pro slivoně a meruňky ve střední Evropě. Existuje ještě podnož Saint Julien 2, ta se ale u nás tuším nemnoží, možná jen ve výzkumu.Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 7.69 (?), 19.3.2018 8:15

Děkuji za odpověď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 205.204 (?), 19.3.2018 8:52

Montclar je selekcia broskyňového semenáča, takže aj keď sa píše, že znáša aj vyššie hodnoty PH, volil by som ju bez obáv len do pôd vhodných pre broskyňové podpníky = ľahké, priepustné pôdy v teplej oblasti. Vraj na západe sa na Montclar vo veľkom marhule štepia, ale to podľa mňa skôr kvôli tomu, že neexistuje marhuľový podník menšieho/stredného vzrastu, teda je to skôr východisko z núdze. Mám info o tom, že montclar má s mnohými odrodami marhúľ zlú afinitu a naštepená odroda sa vylamuje už v škôlke, preto sa robí ešte medzištepenie nejakou ušľachtilou broskyňou. Preštepením na slivkový podpník nič nepokazíte, aspoň budete mať zálohu. Ak ale máte dosť miesta, volil by som radšej st.julien, prípadne aj myrobalán. V ideálnom prípade by som ešte spravil medzištepenie slivkovým medzikmeňom v dĺžke aspoň 1,2 m.

Trnavsko 145 mnm

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mart - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (292) - 5.204 (?), 19.3.2018 10:01

Semenný myrobalán u mne roste hodně bujně, přerůstá do dřeva, tomu se už budu vyhýbat, navíc mi vadí ty výmladky.Zkusit chci typ MY-KO-A, ale i ten opatrně, tyto podnože rostou ve školce dost bujně.Všichni autoři(Krška, Blažek, Tomáš Jan a jiní) ale tvrdí, že roste asi o 30% méně než semenný myrobalán a je velmi přizpůsobivý, že je to velmi dobrá podnož.To by vyhovovalo. Dále vhodná pro mne bude Wangenheim nebo St.Julien.,tomu Montclaru se budu již vyhýbat, mám spíš těžší půdu, ornice tak 25-30cm, pak jíl asi 2 metry, pod tím písek.A jsem na kopci.Stromy jabloní a hrušek na semenáči po rodičích a dědovi byly úctyhodné, také slivoně na semenném myrobalánu.Jedna meruňka byla na meruňkovém semenáři mnou vypěstovaném a to byl strom velikosti, který už nechci-zabral místa. Byla to slovenská odrůda, výborná, plodila prakticky od začátku do konce, samosprašná, bohužel nemůžu dopasovat odrůdu, náznaky snad na Vegamu ale ta roste údajně spurtypově a je nic moc, ta moje byla chutná, s líčkem a řidší košatá koruna.Snad Barbora, tenkrát jsem ji kupoval pod číslem jako novošlechtění.Vzal jsem z ní rouby, letos zkusím naroubovat, strom už padl vichrem, rok jsem nechal pahýly kvůli roubům, přežil to.Opravdu velmi otužilá odrůda a žádný klejotok.Ještě vykopat pařez. Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.148 (?), 19.3.2018 12:39

přerůstá do dřeva,

Čo myslíte pod týmto pojmom?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.148 (?), 20.3.2018 14:17

Na ktorej z podnoží St.Julien a Zelená Ringlota lepšie odolávajú naštepené slivky suchu? Na ktorej z týchto podnoží rastú naštepené stromy bujnejšie?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika