Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chaty, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Meruňky > Nejranější odrůdy meruněk

Nejranější odrůdy meruněk

Petr z Pardubic (5911) - xxx.xxx.70.240 (?)
19.6.2017 19:00

Já osobně jsem rád za takové informace, pane Mikeši a jsem zvědavý, jestli ty plody Carmen někdo sežene. Odpověď na otázku, co mně zmrzlo a co ne, jsem už dával. Nezmrzly stromy v blízkosti obytného domu a to VP, Goldrich, Veharda, Marlen, Ceglédi Óriás. Dále mají něco málo Leskory, Ledana, Lejuna, Lenova, Sprin Blush, Big Red, Kioto, Bergarouge, Bergeron, Bebeco, Veselka. Nejvíc mě zklamal Orangered, jehož veškerá, bohatá násada opadala až asi za čtrnáct dnů, přitom nejevila žádné známky mrazového poškození. Zklamaly jako vždy i Sundrop, Harcot, Harogem, Early Orange, dále Bergeval, Tomcot, Shamade, Veecot, Pinkcot, na víc si teď nevzpomenu. U Bebeca a San Castresse jsou plody nějaké moc malé, tak nevím, jak to s nimi nakonec dopadne. Přidávám fotky současného vybarvení raných odrůd.

Obrázky:

"Fake" Rubist
Aurora
Aurora
Big Red
Big Red
Leskora
Leskora
Leskora
Leskora
Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty
Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Nás takmer všetky búrky obchádzajú, takže kr..., host, 30.6.2017
Veľmi pekne ďakujem, Martine, za Váš zájem o... , Petr z Pardubic, 30.6.2017
Pán Petr, u nás na Podunajskej nížine je už ..., host, 29.6.2017
Oprava: sazené... , host, 29.6.2017
Jediný exemplář loni sa země Gold Bar... už se těš..., host, 29.6.2017

6.11.2013 22:03, počet návštěv: 93794
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Pokud bych znovu zakládal výsadbu meruněk na zahradě, tak bych se více zaměřil na ty nejranější odrůdy meruněk jako jsou Tsunami, Aurora, Spring Blush, Sylred, Radka a Leskora. A to proto, že meruňky v tuto časnou dobu přijdou nejvíce k chuti. A taky proto, že to vypadá na jejich celkem dobrou jakost a myslím tím hlavně ty nejranější. Vysokou kvalitu Radky a Leskory už "poznáme". A jak jste na tom Vy? Doplňujete sortiment, Libore, Davide, Honzo a další?

Připojit reakci   

Miloš Vysloužil (15229) - xxx.xxx.249.236 (?)
6.11.2013 22:27
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Je to pravda, nejvíc jsem si letos pochutnal na těch nejranějších odrůdách, bez ohledu na objektivní porovnání jejich chutí. Ale i tak bych se zaměřil spíš na pokrytí co nejdelšího období konzumace než rozšíření spektra současně zrajících odrůd. U nás meruňky buď nejsou vůbec nebo je nelze naráz všechny sníst. Velmi jsem si pochutnal na Lejuně, ač nebyla úplně z nejranějších.

Připojit reakci

Mittwoch (276) - xxx.xxx.242.172 (?)
6.11.2013 22:45

Ahoj Petře. Leskora mi letos dala první plod a honosí se krásným bujným růstem. Radku, a myslím, že i Auroru, mám naočkovanou z léta. Sázím však více na odolnost, nenáročnost - špičáky z loňska mi rozšíří sortiment na opačné časové škále (Vesprima, Leala, Kioto, Exnarova, Ananska - vše myroš). Jen jsem je nestihl teď na podzim vysadit.angry Aspoň je otestuju řádnými jesenickými mrazy, než půjdou na Hanou.blush

Připojit reakci

P.Z. (717) - xxx.xxx.192.41 (?)
6.11.2013 22:54

Petre na vasu radu, som vysadil minuly tyzden Leskoru. Vybral som jej najlepsie miesto ake som pri dome mal, zo severu chranene domom, cely den na slnku. Tak som plny ocakavania ;) Akurat to cakanie bude dlhe, nakolko na Slovensku aj ten spiciak nebolo jednoduche zohnat.

Připojit reakci

MIRDA (3079) - xxx.xxx.93.3 (?)
7.11.2013 7:07

letos prvně zaplodil stromek Kiotto a dle vsech velice prekvapila chutí, no a vzhledem je absolutně nejlepsi-tim jak je dosti červená, bude i případně dobře prodejná pokud by se pestovala ve vetsim

Připojit reakci

Mikeš13 (1482) - xxx.xxx.224.39 (?)
7.11.2013 9:01

Jelikož vždy zpracujeme úrodu kdykoliv a v jakémkoliv množství, tak mně na rannosti moc nezáleželo. Ted mám odrůdy dle rannosti již rozdělené a rostoucí, letos jsem sortiment doplnil o Leskoru a v plánu byla i Radka (navíc na ZR, která se zde osvědčila), ale místo jsem nakonec přenechal švestce Haromě. Něco bylo v létě naočkováno (Harogem, Veselka, Lejuna, místní staré neznámé odrůdy). Každopádně nějakou rannou odrůdu ještě plánuji po zimním kácení.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.39.2 (?)
3.4.2016 19:04

Meruňka Radka nebo Tsunami???

Zítra objednávám 2 meruňky a bojuji mezi Tsunami a Radkou? Není možné objednat každou zvlášt, protože v obchodech co mají Radku zase nemají Tsunami a musí se utratit určitý limit, takže se musím rozhodnout.

Myslím, že to nakonec vyhraje Tsunami. Mám v ní větší důvěru, Radka přece jenom nebyla registrována.  

Připojit reakci

7.11.2013 11:22

Zdravím do Bardejovských kúpelí, pane P.Z. Škoda, že jste nepřisadil ještě tu Radku, určitě by jste neprohloupil. Myslím si, že tak dobrou velmi ranou meruňku jste ještě nejedl. Zvlášť tento rok při menší násadě velkých a senzačně meruňkově aromatických, sladkých plodů. Ještě před tím jsem byl ovšem nadšen z vybarvených plodů Spring Blush a to dávno před Leskorou i Radkou a tento posun ve zrání prvních meruněk dopředu, to byla prostě "bomba". Původně jsem čekal, že tyto plody nebudou ani k jídlu, ale byl jsem mile překvapen. Světe div se, ale byly to opravdu meruňky. Myslím ale, že se budou muset sklízet včas, aby nezfádněly. Uvidíme. To u takové Radky rozhodně nehrozí. Tam, i když je plod jak "bačkora", je stále vynikající. O kvalitách Tsunami se také nebojím. Zkušenosti jiných jsou dobré. U Aurory také, takže jedině snad ta Sylred o které nepsal moc příznivě Libor. U pozdního Kiota jsem měl první malé plody a tak nějak jsem si tuto chuť představoval, harmonickou, kompaktní. Lejuna se mi "odebrala do věčných lovišť". Potvrzovala se její vysoká citlivost na moniliový úžeh. Pak stačí jedno opomenutí postřiku a je "pryč". Stejně dopadla i Lerosa, ale tu jsem nepostříkal záměrně. Dál jsem s ní už nepočítal. Už jsem se chtěl dávno rozloučit s Harogemem kvůli silné citlivosti na strupovitost peckovin. Letos se k tomu přidala ještě nevyrovnaná chuť plodů. To Bergeron byl "jeden jako druhý". Velbora se neujala a shánět ji znovu nebudu. Více si slibuju od ranější Legoldy, kterou tak chválil pan Wendy. Exnarovu kdysi představovali na videokazetě ČZS, ale na její přínos si už nevzpomínám. Upadla v zapomnění.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.183.140 (?)
10.11.2013 20:30

Zdravím, zatím zůstávám z raných u Leskory, Lejuny- hodlám pečlivě hlídat monilii, dále rozhodně u Lemedy. Radka chuťově a vzhledově jednička, na ranou meruňku bomba, ale silně vytýkám propad květních pupenů v zimě a s tím sníženou plodnost. Čekám jak se uvede Tsunami, Dora, fartoly, Farely, Lillycot, Farbaly a jim podobné. Z pozdnějších a velmi pozdních zůstávám u lealy, farhialu a jedné své selekce, ty byly letos velice pěkné.O Exnarově jsem slyšel, ale v poloprovoze ve škole hodně rostla a moc neplodila... david

Připojit reakci

11.11.2013 19:36

Radka je opravdu "bomba všech raných bomb". A vyjmenované odrůdy zrají před Leskorou?... Dora, fartoly, Farely, Lillycot, Farbaly a jim podobné.

Připojit reakci

12.11.2013 20:42

Ne, tyto zrají hned po ní a mnohem později. Já jen, že u raných meruněk je těžké skloubit chuť, pevnost, velikost a plodnost najednou, myslím že v tomto případě leskora a lejuna jsou na tom velmi dobře.david

Připojit reakci

11.11.2013 20:05

Zdravim Vas, ja som v podstate doteraz ziadne ranne marhule nejedol. Na Radku uz pri dome miesto neostalo, lebo by mi potom stromceky vrhali tien, na moje oblubene rajciny. Verim vam ze je to dobra odroda, a ked sa mi osvedci pestovanie marhul aj na mojej vetsej zahrade, tak ju tam mozno vysadim alebo pristepim. U nas v dobe kvetu marhul, posledne 7 roky nebol ziaden mraz, predtym som to nesledoval tak neviem. Takze dufam ze to takto bude pokracovat dalej.

Je mi velmi sympaticka vasa snaha otestovat u vas v podstate skoro vsetky druhy marhul, ja takyto zapal nemam, mozno aj preto lebo u nas na dedine nebolo zvykom pestovat marhule. Aj ked ani hrozno sa tu nepestovalo, a to ma uchvatilo viac. Majte sa pekne, budem nadalej citat vase postrehy z pestovania.

Připojit reakci

11.11.2013 21:02

Radku si vysaďte, i "kdyby na chleba nebylo", pane P.Z. To si pane pochutnáte. Vypadávání květních pupenů díky poškození mrazy, je ale možné. Přesto to, co zbyde je "famózní" a také velké. Moje rajčata díky ovocným stromkům, které jsou všude, ze stínu už skoro nevyjdou. Alespoň nechytnou "zelený límec" z "přehřátí pletiva".laugh Co se týče raných odrůd meruněk, tak beru už jen ty zrající před Leskorou. A přál bych všem mít meruňky už v druhé polovině června. Tomu říkám pokrok

Připojit reakci

host - xxx.xxx.227.52 (?)
11.11.2013 21:41

Dobrý večer pán Petr, máte aj zasadenú aj veľmi skorú odrodu Tsunami? Jano

Připojit reakci

11.11.2013 22:08

Bohužel až od minulého týdne. Teď na podzim byla již dobře sehnatelná. Minulý rok a na jaře nikoliv. Nemám přístup k neznámým odrůdám, jako David. Jsem závislý na dostupném zásilkovém sortimentu. Ten se prozatím skládá z Tsunami, Aurory a Spring blush. Tedy dostupných odrůd zrajících před Leskorou.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.227.52 (?)
11.11.2013 22:41

Na Slovensku Tsunami zatiaľ predávajú len v Bratislave ja som na ňu veľmi zvedavý, čo som o nej čítal tak by mala mať pevné plody čo je na tak skoro zrejúcu marhuľu veľmi dobré, o Aurore sa píše že veľmi rýchlo makne čo sa mne moc nepáči ale je to skorá odroda tak jej to musíme asi odpustiť ale tá Tsunami by mala byť asi kvalitnejšia ako Aurora. Jano

Připojit reakci

11.11.2013 23:15

Pan Jan, Tsunami ma myslim v ponuke aj kohaplant.

Připojit reakci

Paľo: (1739) - xxx.xxx.151.26 (?)
12.11.2013 15:41

Každý z nás máme iné nároky a predstavy o tom, akú konzistenciu a chuť by mali mať prvé dozreté plody skorých kultivarov. Ja osobne tvrdé plody nemusím. Marhuľa by podľa mňa mala byť na pohľad príťažlivá, voňavá, polomäkká, po rozlúpnutí nesmie byť dužnina tvrdá ani brečkovitá, v ústach by mala byť šťavnatá, aromatická, sladká s jemnou typicky marhuľovo- voňavou kyselinkou. Takou je naozaj Leskora. Dozrievanie na konci júna je dostatočne skorý termín.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.227.45 (?)
12.11.2013 21:15

Napísal som pevné plody nie tvrdé, pod pojmom pevné myslím to že dužina po dozretí nie je citlivá na otlačenie. Jano

Připojit reakci

12.11.2013 21:45

Spring Blush překvapila slušnou meruňkovou chutí, proto jsem tak natěšený i na ostatní velmi rané odrůdy, které určitě nebudou horší. Auroře měkčí dužninu odpustíme, pokud bude v chuti taková, jak se zde o ní psalo. Tsunami by mohla být ze všech těchto tří nejlepší. Tsunami nabízel i "prodej stromků cz.". Myslím, že posílají i na Slovensko. S tímto zásilkovým prodejem mám dobré zkušenosti, i když se nějaké "mouchy" přece jen už vyskytly.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.227.37 (?)
13.11.2013 21:03

Dobrý večer pán Paľo, ja bývam od Vás severnejšie asi 130 km takže mne by Leskora dozrela neskor asi o dva týždne ako u vás teda asi v prvej dekáde júla, kúpil som ju teraz na jeseň určite to bude dobrá odroda nielen Vy ste ju chválili ale prečo nemať okrem nej aj veľmi skorú odrodu Tsunami ktorá by mala dozrievať 12 dní pred Leskorou a tak si predĺžiť marhuľovú sezónu. Jano

Připojit reakci

Paľo: (1739) - xxx.xxx.60.236 (?)
14.11.2013 0:14

Zdravím Vás p.Jano! Bývate v Trenčianskom kraji? Viem, že napr. okolo Nového Mesta n.Váhom sa marhuliam vždy darilo dobre. Aj keď človek býva v chladnejšej lokalite, lepšiemu dozrievaniu plodov často pomôže,  v rámci daných podmienok, optimálne miesto výsadby. Prirodzene, že ak máte dosť miesta, je dobré rozšíriť sortiment kultivarov. Leskore to iba pomôže, lebo nie je 100%ne samoopelivá. Na druhej strane vďaka "americkým génom" je Leskora značne odolná proti jarným mrazíkom. S novinkami Tsunami, Dora, Fartoly, Farely, Lillycot, Farbaly apod. nemám kvôli nedostatku miesta v záhradke skúsenosti, takže žiaľ neporadím. Ale aj keby bolo miesto, povedzte, čo by som robil s toľkými marhuliami? Aj tohtoročnú úrodu Leskory som z 90% porozdával.laugh

Připojit reakci

14.11.2013 8:08

Leskoru jsem vysadil min.týden a mam tam jeste dalsi 4 sorty, z nich zatim plodi jen Kiotto, hlavne zkousim ruzne podnoze, abych vedel jaka bude tou nejlepsi

Připojit reakci

host - xxx.xxx.134.129 (?)
14.11.2013 10:24
"Ale aj keby bolo miesto, povedzte, čo by som robil s toľkými marhuliami?" Takové rouhání! :D Meruněk není nikdy dost - marmelády, koktejly, knedlíky, buchty, meruňkovice, nebo prostě jen tak - 10-20 kousků při procházce zahradou! Mňam!;-) Mittwoch
Připojit reakci

host - xxx.xxx.40.135 (?)
14.11.2013 11:46

Asi tak nějak, pokud meruňky jsou, zatím se všechny udaly:-) david

Připojit reakci

host - xxx.xxx.230.195 (?)
7.4.2016 13:52

Tak mám ty meruňky Tsunami, ale nyní jsem s hrůzou zjistil, že jsou na podnoži St. Julien, která byla vyšlechtěna v deštné Anglii a tutíž musí být odolná proti zamokření. A na jihu Brna (208m) bylo loni a předloni enormní sucho a sucho podnož St. Julien nesnáší.

Prostě, ty západní podnože, jsou pro západní deštné podmínky a ne pro suchou Moravu.

Připojit reakci

Paľo: (1739) - xxx.xxx.57.163 (?)
14.11.2013 14:55

Pane Míťo, ak naša Leskora v júni znova zarodí- do tretice všetkého dobrého, príďte na Záhorí s poriadnym košom a môžete variť, zavárať aj miešať koktejly...laugh

Připojit reakci

host - xxx.xxx.227.40 (?)
14.11.2013 21:58

Kdeže Nové Mesto nad Váhom ja bývam od neho nejakých 90 km, to Vy to tam máte určite bližšie, tam sa marhuliam naozaj darí a vždy darilo, bývam v Žilinskom kraji. Marhule sa nedajú skladovať ako zimné odrody jabĺk, verím Vám že keď máte na Leskore nejakých 100 kg marhúľ tak neviete čo s nimi a preto preferujem marhule na slabšie rastúcich podpníkoch. Jano

Připojit reakci

host - xxx.xxx.227.37 (?)
13.11.2013 21:14

Zdravím Vás pán P.Z.,ďakujem za radu ohladne miesta predaja Tsunami, na akom podpníku je ste kúpili Leskoru?  Jano

Připojit reakci

13.11.2013 23:02

Leskoru na Myrobalane, za peknych 4.10(bez postovneho). No je to jednorocny spiaciak.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.227.40 (?)
14.11.2013 21:32

To ste kúpili naozaj lacno, kde ste ju kúpili? Jano

Připojit reakci

14.11.2013 22:01

Ahoj, od firmy agrofruct, kupoval som toho viac, takze sa mi to oplatilo.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.41.143 (?)
14.11.2013 22:04

Posielajú na dobierku, pretože na stránke nie je o tom ani zmienka. Ďakujem

Připojit reakci

14.11.2013 22:13

Posielaju, cena je normalna podla slovenskej posty, balne myslim 1e.

PS: Hlavne tie broskyne na GF 677 mi nedaju spat, mat tak viac miesta tak vsetky kupim ! :)

Připojit reakci

Paľo: (1739) - xxx.xxx.163.158 (?)
14.11.2013 22:38

Na GF677 som na jar kúpil nektarinku Venus. Rastie zdravo, som zatiaľ spokojný. Pri výsadbe som dal iba granuľovaný hnoj, teraz na jeseň aj síran draseľný. Libor tiež chváli GF677.

Připojit reakci

15.11.2013 8:14

tak tuhle podnoz jsem tady nikdy nikde nevidel, ze by rostla jen na Slovensku? laugh

Připojit reakci

Paľo: (1739) - xxx.xxx.237.165 (?)
15.11.2013 8:22

Myslím, že GF677 používajú často v Poľsku. Zatiaľ sa ukazuje ako veľmi dobrá, dúfam aj kvalitná. Prvý raz chválim niečo, čo pochádza z tejto krajiny.laugh

Připojit reakci

15.11.2013 8:55

no to jsem zvedav, take neoplývám nadsenim k teto zemi blush

Připojit reakci

15.11.2013 9:23

GF677 je hybrid broskvomandloně původem z Francie.

Tohle o ní píší (zdroj: Zahradnická fakulta MENDELU):

Je velmi užívanou podnoží. Její množení probíhá v podmínkách in vitro. Má větší vzrůstnost ve srovnání s podnoží Franco, má nižší plodnost, i když v prvních letech projevuje vyšší životaschopnost. Jejím nedostatkem je však to, že nedosahuje v dalších letech plnou plodnost. Přesto tato podnož řeší problém pěstování u půd, na kterých vznikají na listech chlorózy a kde obsah aktivního vápníku se zvyšuje o 10-12%, což se často vyskytuje v podmínkách jižní Itálie a v jiných oblastech středomořských států. Podnož má vysokou afinitu se všemi odrůdami broskvoní a nektarinek. Je rovněž přizpůsobivá v půdách málo úrodných, vysychavých kamenitých a propustných. Velmi špatně snáší hlinité půdy a půdy, na kterých je často stojatá voda. Má vysokou citlivost vůči Armillaria mellea a Agrobacterium tumefaciens, Phytophthora cactorum a Stereum purpureum

Připojit reakci

host - xxx.xxx.40.135 (?)
15.11.2013 9:37

Asi tak, vidím že je to pravděpodobně citace ze skript Vachůna Podnože ovocných dřevin, jež považuji za vcelku povedené. Jen pro upřesnění- Franco je italské ozančení pro broskvoňový semenáč.A s tvrzením, že nedosahuje v dalších letech plnou plodnost- nesouhlasím, spíš myslím že jde o špatný překlad původního lit. zdroje-počátek významné hosp. plodnosti je opožděn oproti semenáči, je to dáno bujnějším vzrůstem. pak je plodnost dobrá, při větší kubatuře korun i vyšší než semenáč. kdyby to plodilo méně, nebylo by to jednou z hlavních podnoží pro broskve a nektariny v Itálii, španělsku. obsah vápníku se nezvyšuje o 10-12%, ale je 10%-12%, oproti max 5-6%, co toleruje ještě semenáč broskvoně. je zde i dobrá afinita s některými meruňkami- Leala, Carmen, dobrý vzrůst a i plodnost.david

Připojit reakci

15.11.2013 10:24

no docela me prekvapuje, ze si moc neporadí s hlinitým tyoem půd!

Připojit reakci

Cenzor mi zablokoval přístup (2112) - xxx.xxx.44.75 (?)
15.11.2013 11:26

Jestli byla ta podnož vyselektována pro podmínky pěstování ve Středomoří, tak není divu, portože tato oblast je v období léta velmi suchá s minimem strážek. A v Polsku se používá asi hlavně proto, že na většině úzení Polska se vyskytují výsušné písčité půdy. Proto jí asi vyšší hladina spodní vody a nedostatek vzduchu u kořenů nebude dělat moc dobře.

Připojit reakci

15.11.2013 14:45

Je to ze zdroje převzaté doslova - neupravované.

Mě by spíše zajímaly podnože Tetra a Penta. Něco o nich sice napsáno je, ale praktických zkušeností u nás moc není.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.227.41 (?)
15.11.2013 21:00

Ja som o tejto podnoži čítal že nemá rada kyslé pody, hodí sa údajne do pod s vyšším obsahom vápna, mne by v mojej kyslej pode asi dobrotu nerobila. Jano

Připojit reakci

host - xxx.xxx.227.41 (?)
15.11.2013 20:49

Ahoj pozeral som ich ponuku sú naozaj veľmi lacní oproti iným veľkým školkam na Slovensku a majú aj veľmi dobrý výber. Jano

Připojit reakci

8.6.2014 15:02

Přiznejte, už někomu vybarvují nejranější meruňky? Třeba Aurora nebo Tsunami? Já mám jen dva strupaté plody na Spring Blush, ale ještě jsou zelené. Ale u Libora z Bratislavy, nebo na Břeclavsku by už mohly žloutnout.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.244.11 (?)
9.6.2014 12:33

Tak tady máte tu Auroru z Břeclavska smiley Foceno dnes 9.6. Už jsem i ochutnal.Ještě trošku kyselejší.Při tomto počasí ale budou za tři dny jedlé...

Tonda

Obrázky:
Aurora
Aurora
Připojit reakci

9.6.2014 12:34

druhá

Obrázky:
aurora
aurora
Připojit reakci

9.6.2014 12:36

třetí

Obrázky:
aurora
aurora
Připojit reakci

9.6.2014 18:15

Tak na 9.6. je to naprostá senzace, Tondo. Gratuluju. Břeclavsko zase boduje.  Pořádnej "pafák" (pařák) a je to tady. yes

Připojit reakci

Libor (BA 250) (160) - xxx.xxx.247.103 (?)
11.6.2014 18:13

Prve tohtorocne marhule sa vyfarbuju aj vdaka extremnej horucave - 35C uz pred polovicou juna Orangered a Silvercot. Step Aurory je na menej oslnenom mieste, este je tvrda a mensia. Orangered je stavnatejsia, chutnejsia, Silvercoty su poriadne velke s mensou okruhlou kostkou. Na rozdiel od minuleho roka, kedy padali a boli suche, dostavaju pravidelnu zalievku a sezona vyzera na rozdiel od minuleho roka pre marhule slubne, az na plesen plodov poranenych ladovcom.

Obrázky:
Orangered 11jun14
Orangered 11jun14
Orangered 11jun14 - prvy plod
Orangered 11jun14 - prvy plod
Silvercote 11jun14
Silvercote 11jun14
Silvercote 11jun14
Silvercote 11jun14
Připojit reakci

11.6.2014 20:07

Díky za fotky, Libore. Horůčavy tady právě dnešním dnem končí. Měl jsem za to, že Orangered i Silvercot zrají až po Leskoře. Čekal bych u Tebe spíš zrající Sylred a samozřejmě tu Auroru. Pokud mám i já Orangered a ne něco jiného, tak je stále zelený. Žloutne Spring Blush a Radka. Leskora je stále zelená. Pamatuju si matně, že jsi minulý rok nebyl spokojený právě se Silvercotem i ranějším Sylredem.

Připojit reakci

11.6.2014 21:42

Orangered mi zreje prvy rok a zrely este celkom nie je, len prvy plod z ca. 10. Silvercot tiez este par dni do optima znesie, je len pristepeny v korune Madarskej a minuly rok plody padali, zrejme vplyvom sucha, tak teraz hodne zalievam, zrejme to pomohlo a prepad z minuleho roku sa neopakuje. Nebol som si isty ci Sylred alebo Silvercot, ale objavil som zaznam a mal by to byt Silvercot i podla podstatne vacsich plodov. Leskora by mala papierovo zriet +- zarovno, ale mam len 1 plod na pristepenom konari a ten este nedozrel... Aurora je pristepena na Bergerone a v polotieni, takze ma menej slnka a podnoz je Rubira, co moze tiez sposobit ten posun. Ale Burlat mavam tiez zrely pred Favoritom a tento rok to maju prehodene...

Připojit reakci

12.6.2014 18:23

Pan Libor,  pestujete aj odrodu Velbora?

Připojit reakci

12.6.2014 20:00

Radka vybarvuje opravdu rekordně brzo. Libore nezkusíš ji u Vás taky?

Obrázky:
Radka
Radka
Radka
Radka
Připojit reakci

13.6.2014 23:24

Velboru som skusil pristepit na jar, ale neujala sa.

Radka vyzera referenciami zaujimavo, len by som musel nieco vykopat - miesta je malo... Ale Orangered musim pochvalit, chutovo i velkostou velmi dobra skora odroda, pevnej stavnatej konzistencie - este pred Burlatom! Nastepena na myrobalane zarodila hned druhy rok napriek bujnemu rastu! 

Připojit reakci

14.6.2014 20:03

Velbora se mně taky neujala a už ji shánět nebudu. Raději jsem si pořídil snad chuťově velmi zajímavý Tomcot. Orangered (Bhart) mám z Plantexu. Na Rubiře roste bujně, ale kvetl až letos. Bohužel plůdky "skosil" mrazík. Zůstaly asi čtyři, ale jsou menší a ještě zelené. 

Připojit reakci

Mimmo (1010) - xxx.xxx.65.132 (?)
19.6.2014 20:31

Už to fakt zraje.

Obrázky:
VESNA 19.6.2014
VESNA 19.6.2014
VESNA 2
VESNA 2
Připojit reakci

20.6.2014 9:53

Radka zraje ze zdejších meruněk letos nejdříve.. Ovšem její chuť to není žádná jen tak obyčejná věc. Výborná, naprosto typicky meruňková, za kterou by se nemusela stydět žádná i mnohem později zrající odrůda. Za ranost se tady neplatí kvalitou, což je velmi povedená šlechtitelská záležitost.

Obrázky:
Radka
Radka
Radka
Radka
Radka
Radka
Radka
Radka
Radka
Radka
Radka
Radka
Radka
Radka
Radka
Radka
Leskora je se zráním mírně opožděná
Leskora je se zráním mírně opožděná
Leskora
Leskora
Připojit reakci

ivan z okénka (612) - xxx.xxx.184.133 (?)
20.6.2014 10:29

Zajímalo by mě jaké má další vlastnosti - délka kvetení, odolnost monilinióze, růst. I když si to můžu najít, v závislosti na podnoži na které to máš by to bylo specifické, originální sdělení. Jinak mi srdce krvácí, když vidím, co už u zraje. Já čekám první úrodu příští rok na Leskoře. Jak je tom s dobou sklizně oproti Radce.

Připojit reakci

20.6.2014 11:18

Pro mě je prostě dnes už nemyslitelné, nemít tady tak kvalitní meruňku jakou je Radka. Pokud by se ale někdo musel rozhodovat mezi Radkou a Leskorou, tak bych doporučil Leskoru a to díky lepším pěstitelským vlastnostem. Já bych si ovšem "život bez Radky" už představit nedokázal. Ale vážně, je to opravdu "raná meruňková delikatesa". Zpočátku byla plodnost vysoká, ale v posledních letech se vlivem různých okolností ustálila na plodnosti spíše střední, což se ovšem i uvádí. Je to hlavně díky vymrzání květních pupenů. Minulý rok koncem března (-11°C) a letos zmrzly až plůdky. Ovšem u některých odrůd zmrzly všechny, ale na Radce nějaké přežily. Radku mám z Holovous a bylo mi řečeno, že je štěpovaná na jakém si zakrsle rostoucím meruňkovém semenáči. Pokud je na Radce plodů méně dokáže je dosti zajímavě zvětšit, jako teď, či minulý rok. Letos ovšem některé plody praskají ve švu a podléhají pak moniliové hnilobě. Jak jsem už prezentoval, tak Radka i přes přítomnost PPV stále vytváří plody s dokonalou meruňkovou chutí, proto jsem se s ní nedokázal nikdy rozloučit. U takto velkých plodů je to "tutovka", u přeplozeného stromu je chuť jen "velmi dobrá". Rozkvétá před Leskorou. V letošním roce mě překvapuje její vybarvení ještě před Spring Blush, či zároveň s ní.

Připojit reakci

20.6.2014 18:16

Pane Petře, Radku máte pěknú, chtěl bych se zeptat na Vehardu. Moje Veharda (když to je Veharda) se začala zvětšovať a chytá barvu není to zelené jako brčál, narozdíl od Bergeronu a Barbory.

Připojit reakci

20.6.2014 23:00

No letos je to s tím vybarvováním různých odrůd nějaké popletené. Pan Mimmo má vybarvenou Vesnu (9 dní před VP), a já nemám vybarvenou ještě ani Leskoru (17 dní před VP). Orangered (-12 VP) je stejně zelený jako Veharda (-2 VP). Že je Bergeron (+7 VP) ještě jako brčál je jasné. Barboru (+4 VP) bych měl určitě taky ještě zelenou. Ještě k Radce. S vysokou násadou plodů zrála těsně po Leskoře. Při menší násadě větších plodů zraje před ní, tak jak papírově zrát má (-19 VP). 

Připojit reakci

milan fiala (824) - xxx.xxx.65.131 (?)
22.6.2014 12:35

Tomcot konečne začal dozrievat tento rok je to nejake pomylene.

Obrázky:
Tomcot
Tomcot
Připojit reakci

22.6.2014 17:50

Krásné Tomcoty, Milane. A kdo Ti doporučil právě tuto odrůdu? Já jsem až nedávno přišel na to, že to májí být meruňky z výbornou chutí. Vlastně kdyby o nich nepsal David, tak jsem o tom vůbec nevěděl. Má i nějaké nectnosti, o kterých psal také David. Kdy má vlastně přesně zrát?

Připojit reakci

22.6.2014 22:08

Ked som jazdil do Novych zamkov pred nimi je dedinka Tvrdošovce, miestny družtevnici tam maju sady marhul pestuju tam viac druhov medzi nimi aj Tomcot, rozhodol som sa že vyskušam tuto marhulku.Za 5 dni ju chcem okoštovat dufam že už bude zrela.Necnosti uvidim po par rokoch ake ma.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.7.18 (?)
23.6.2014 11:50

Plně potvrzuji vše co bylo napsáno. Aurora byla vybarvená 10.6., Radku jsem měl první signální a jedli jsme ji v sobotu 14.6., do 20.6. jsem osbíral všechny Leskory (nádherná plná chuť). Snažím se vyhnat malé stromky do výšky, co bylo platné, že Tsunami a Spring Blush kvetly kolem 15.3., vše zmrzlo jako malé plody. Mimo Tsunami a Gvardějskij (koupené vloni, takže nebylo co) se mi většinu nových povedlo naroubovat na vyšší semenáčky Velkopavlovické (Tomcot, Citronka, Gold Bar, Sylvercot, Sylred, Spring Blush,), takže příští rok by mělo být více k porovnání. Hodně úspěchů s rannými merunkami přeje Ivoš z Hrušovan u B.

Obrázky:
Radka
Radka
Připojit reakci

23.6.2014 14:22

Díky chladnějšímu počasí se dozrávání meruněk značně zpomalilo. I Radka je stále tvrdá a u ní je třeba k rozvinutí výborné chuti pořádného vyzrání. Nepatrné povolení slupky při stlačení nestačí. Nejenom já bych určitě přivítal každou fotodukumentaci s méně známými i známějšími odrůdami meruněk a nějakou snahou o porovnání. Hodně úspěchů i Vám, pane Ivoši.z Hrušovan.

Připojit reakci

23.6.2014 20:46

...do 20.6. jsem osbíral všechny Leskory (nádherná plná chuť).

Chutnal jsem dnes také první Leskory z vrchní části druhého stromu a musím říct, že ta plná meruňková chuť mě opět tak ohromila, až mě napadlo, že by vlastně tahle jediná odrůda uspokojila všechny protřeby meruňkových příznivců. Je výborná na přímý konzum, kuchyňské zpracování, prvotřídní je i její ranost i odolnost. Pokud se přidá i vyrovnanost kvality co největšího množství plodů, tak by jediná velká Leskora na zahradě opravdu stačila. 

Připojit reakci

happy happy (111) - xxx.xxx.255.170 (?)
24.6.2014 21:25

Dobrý den, mam dotaz na zkušenější zahradkáře. Je možné, aby už dozrávala meruňka Pincot? Kupovali jsme ji na Floře v Olomouci, protože u nás na opavsku nebyla k sehnání (chtěli jsme ji z důvodů údajné vyšší mrazuvzdornosti). Dnes jsme ochutnali první 4 z cca 25 ks meruněk - kvetla krásně, ale mrazíky zbytek květů zlikvidovaly. Jsou velmi masité, sladké a šťavnaté, ale termínově se mi to nezdá. Děkuji za názory.

Obrázky:

Připojit reakci

24.6.2014 22:12

Pane 41.143 a Milane, popřípadě Libore, Veharda je ještě zelená, ale co mě překvapuje více, že je stále zelený ten Orangered. Že by zase nějaká "faleš"? Plůdky Pincotu dokonale vymrzly, takže nic. Žádné zkoušky vybarvování ani chuti se letos nekonají. Mráz byl totiž proti.

Připojit reakci

25.6.2014 13:58

Zdravím, Orangered je Petře u nás taky zelený, ale klid, je ověřený, letos tu prostě zraje déle, Radka je oranžovočervená, ve švu ještě žlutá, ale tvrdá, včera jsem jednu zkusil, na červené straně vcelku jedlá, jinak ještě ne. Tsunami nemá vůbec nic, zrovna tak skoro nic Goldrich, něco je na Hargrandu, ale ten má dost šasu, vcelku plodí Bergeron, taky zelený, Lejuna,  Leskora tam sem tam něco má, barví, ale taky je ještě poměrně pevná.tak uvidíme. david

Připojit reakci

host - xxx.xxx.7.18 (?)
25.6.2014 11:47

Určitě je to možné, letos je vše mimo zajeté koleje, vloni ještě byla Leskora zelená a letos je již opadaná, třeba třešně i když sem nepatří jsem jedl 9.5.2014.Včera, když jsem kontroloval jak začínají vybarvovat sousedovic Velkopavlovické, tak jsem zjistil, že mám zralé hruštičky, což ve mně vyvolalo vlnu nadšení, pak že jen na Balkáně. Právě je v optimální zralosti sousedova, kterou jsem identifikoval jako Lejunu (je kulatá, ale zdaleka ne tak štavnatá jako Leskora), chutí mi připomíná spíš Auroru, taková lehce mdlá, ale pochopitelně k termínu, zaplat panbuh za ni. Pokud mne někdo opraví budu povděčen. Zdraví Ivoš z Hrušovan.

Obrázky:
24.6.2014
24.6.2014
Připojit reakci

host - xxx.xxx.7.18 (?)
25.6.2014 11:49

Včerejší svačinka.

Obrázky:
24.6.2014
24.6.2014
Připojit reakci

host - xxx.xxx.7.18 (?)
25.6.2014 11:51

detail

Obrázky:
24.6.2014
24.6.2014
Připojit reakci

r0m (87) - xxx.xxx.71.128 (?)
26.6.2014 14:12

happy: jojo já už Pincot jím od minulé středy / Zlínsko/ a každé ráno je jich nejmín 10 popadaných a měkké jsou už jak sr... :o), ale ta chut se mně vloni zdála lepší, je to takové nevýrazné, jalové,asi tím že to je nejméně 14 dní uspíšené

Obrázky:
popadané během 1 hodiny
popadané během 1 hodiny
týden padají a za chíli bude hotovo
týden padají a za chíli bude hotovo

Připojit reakci

26.6.2014 21:23

Zdravím všechny příznivce meruněk. Já osobně jsem ze začínající meruňkové sezóny přímo nadšen, protože jsem díky velmi brzkému kvetení z žádnými meruňkami nepočítal, takže slavím a raduji se alespoň z toho, co zbylo. S tím vybarvováním je to fakt zvláštní. Někde uzrála Vesna (-9 VP) a Pinkot (-10 VP) a tady ještě není zcela zralá ani Leskora  (-17 VP). Ale pozvolna začíná žloutnout Karola (-10 VP). Orangered (-12 VP), stejně jako Veselka (-11 VP) jsou však překvapivě ještě zelené. Byla zde řeč o Lejuně (-12 VP), kterou chválil pan Vysloužil. Něco na této odrůdě být musí, když si ji ovocnáři zvolili jako vhodnou odrůdu na dozrávání mezi Leskorou a Karolou. Mně Lejuna zašla na moniliový úžeh a trpěla i silnou suchou skvrnitostí. Jako náhradu jsem zvolil právě Veselku a Orangered. Osobně bych nejraději vyměnil i Karolu a VP, jelikož trpí pro mě velkou nectností a to hnilobou ještě nezralých plodů. Chuť může být také kolísavá, od vynikající k průměrné. Klidně by se mi líbilo místo VP Liborovo oblíbené Kioto, pokud by netrpělo výše zmíněnými neduhy. Pinkot prozatím chuťově nepřesvědčil ani Miloše, ani mě. V současné době jsou naprosto úžasné plody Radky. I s PPV v "zádech" jsou plody velké, s vydatnou, silnou a šťavnatou dužninou. Dobře vyzrálé měkčí plody mají dužninu rozplývavou s výbornou meruňkovou chutí. Svoji velikostí a právě šťavnatou, rozplývavou dužninou připomínají nějaké velmi kvalitní pozdní odrůdy, kde je snad jen chuť ještě koncentrovanější. Předstihují i Leskoru, kde další dozrávající plody upadly poněkud do průměru. Tyto v současnosti méně chutné plody Leskory by byly jistě předstiženy plody Spring Blush a to mnohem větší řízností, ovšem mám dojem, že budou choulostivé na pokles teploty pod 0°C, stejně jako Pinkot. Chtěl jsem ještě požádat Davida, aby připoměl ten Tomcot. Díky.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.54.27 (?)
26.6.2014 22:17

Dnes jsme ochutnali prvních 5 meruněk loni sázené Karoly (bohužel, nenafotila jsem) - jako všechny prní meruňky byla úžasná - stejně ji hodnotlila i ovčanda Chipsi. Velkopavlovická (3 plody) má zatím brčálovou barvu. Elena - Brno

Připojit reakci

happy happy (111) - xxx.xxx.255.170 (?)
27.6.2014 22:25

Díky za informaci, já měl zafixováno, že Pincot je až po Velkopavlovické. Ale s tou mrazuvzdorností to tímpádem nebude tak slavné.  Happy

Připojit reakci

host - xxx.xxx.144.75 (?)
26.6.2014 22:35

Ano je to možné. Zajtra ak treba pripojm aj fotku. Som z juhu stredného Slovenska a moje tri plody som ochutnal už 22.6. Síce by ešte trochu zniesli ale bál som sa že ma niekto s ochutnávkou predbehne. Krásne žlté, veľké mäsité, chuť celkom dobrá, možno trochu menej aromatická ale som bol spokojný. 

Připojit reakci

Ladislav Záhradkár (84) - xxx.xxx.144.75 (?)
27.6.2014 7:35

Ja som už svoje dva plody zjedol. 

Obrázky:

Připojit reakci

28.6.2014 20:58

Konečne som dnes koštoval Tomcot vyborna chut štavnaty podobna chut ako Leskora ktoru som tiež konečne okoštoval.Vesna je tento rok suprova dozrievaju prve plody nebičko v papulke bez monili a inich chorob pekne plody.Sylred sklamal male plody kiselkave a je ich vela možno preto je taka blba chut.

Připojit reakci

Jaroslav od Prahy (641) - xxx.xxx.226.212 (?)
29.6.2014 13:16

Karola se smilovala a dala dozrát těm několika plodům, které udržela ve výšce 3m  - plně dozrálé mají fantastickou chuť s jemnou kyselinkou. J.

Připojit reakci

29.6.2014 16:23

Zdravím všechny příznivce lahodných meruněk. Po mém jásotu z vybarvování Radky kolem poloviny června, se díky ochlazení její zrání zpozdilo a probíhá až v těchto dnech. Leskora má vše ještě před sebou. Vybarvuje Karola, ale i Goldrich, nikoliv třeba Orangered, o Vehardě ani nemluvě. U Bergeronu vypadají plody spíš jako "bubáci", protože jsem letos vypustil postřik proti strupovitosti. Pane Láďo, co že jste to vyfotil za meruňky?

Obrázky:
Karola
Karola
Karola
Karola
Karola
Karola
Radka
Radka
Radka
Radka
Radka
Radka
Radka
Radka
Radka
Radka
Radka
Radka
Radka
Radka
Radka a Leskora
Radka a Leskora
Radka a Leskora
Radka a Leskora
Radka a Leskora
Radka a Leskora
Radka a Leskora
Radka a Leskora
Připojit reakci

milan fiala (824) - xxx.xxx.16.93 (?)
29.6.2014 18:19

Peter nadherna je ta Radka volal som znamemu čo ju ma potvrdil že je to jedna z najlepšich skorych marhul.Budem si ju musiet na jar zaštepit.Pan Ladislav to ma marhulku Pinkot je to dole napisane ked otvoriš obrazok.

Připojit reakci

30.6.2014 16:06

Díky za upozornění. Taky jsem měl ty Pinkoty minulý rok takové barevně nevýrazné. Kde není dost slunce, není ani červené líčko. Ale mnohem důležitější je, že byly i dosti mdlé, narozdíl třeba od vedlejšího Sundropu, který také nebyl nějak barevně výrazný, přesto chuťově zajímavý. Milane, měkká, rozplývavá Radka, to je to pravé "nebíčko v papuľke".

Připojit reakci

5.7.2014 14:13

Vesna je momentalne vyborna.

Obrázky:
VESNA
VESNA

Připojit reakci

Mimmo (1010) - xxx.xxx.66.105 (?)
6.7.2014 8:26

Toto je Leskora v Třebíči (480 m) 4.7.2014.

Obrázky:
LESKORA
LESKORA
Připojit reakci

Ladislav Záhradkár (84) - xxx.xxx.144.75 (?)
6.7.2014 14:29

Zabudol som to tam napísať. Je to Pincot. Po rozsiahlej obnove záhradky som ich nasadail spolu s piatimi ďalšími odrodami. Skúšam ich pestovať ako vreteno, sú na slabích podpníkoch tak uvidím. Toto je prvá úroda. Plody pekné, veľké, atraktívne ale žiaľ musím potvrdiť že chuť je málo výrazná. Budem sa ešte musieť poobzerať a na jeseň vysadiť Leskoru alebo Radku. 

Připojit reakci

10.7.2014 17:44

S pozdějšími plody Leskory jsem byl nakonec spokojen. Plody s měkkou, rozplývavou dužninou nakonec přece jen vykazovaly onu typickou, aromatickou, meruňkovou chuť s dostatečným množstvím cukrů. Bez raně dozrávající Leskory, poskytující kvalitní meruňky a z dobrou odolností proti mrazu si snad už ani nedokážeme žádnou výsadbu meruněk představit. Leskora se již stala v našich sadech raně dozrávající standartou.

Obrázky:
Leskora
Leskora
Leskora
Leskora
Leskora
Leskora
Leskora
Leskora
Připojit reakci

11.7.2014 22:44

Ta Vaše VESNA by mě docela zajímala. Od její koupi mě odradila údajná renglódová chuť. Dnes už bych tak neuvažoval. Zřejmě bude hodně sladká a málo aromatická?

Na vložených fotkách jsou ještě nezralé odrůdy meruněk.

Obrázky:
Orangered
Orangered
Orangered
Orangered
Veharda
Veharda
Kioto
Kioto
Připojit reakci

16.1.2015 17:11

Jak je na tom Vaše Tsunami? Už je na ní něco vidět? Myslím v narašení květních pupenů. Já myslím, že z těch Semil bylo všechno záměna.

Připojit reakci

22.1.2015 15:51

Zdravím, jsem rád, že pan Fiala má skutečně vesnu- z těch fotek je to jasně patrné-olistění, tvar plodu. Tuto jsem naposledy měl z originálního materiálu vysazeného v roce 1991, v poslední době je řada záměn, a za Vesnu se vyd´ává ledacos.Pokud není nemocná (ESFY) (a to nevypadá), bylo by to super:-) david

Připojit reakci

milan fiala (824) - xxx.xxx.114.252 (?)
22.1.2015 16:15

Zdravim David musim ta sklamat Vesnu som musel vykopat dostala šarku bola to velmi chutna marhulka.

Připojit reakci

22.1.2015 22:35

Kdo mně sdělí, jak vypadá jeho Tsunami? Já tady mám markantní rozdíl v narašení velmi raných odrůd a pravděpodobně falešné Tsunami.

Připojit reakci

Jiři FM (915) - xxx.xxx.137.210 (?)
23.1.2015 8:02

Zdravím, Tsunami,Aurora zatím zdárně odpočívají ale Spring-blusch, pinkot a Kioto už začínají nalévat květní pupeny, místy už prosvítá růžová sukénka.Podhůří beskyd cca 350mnm.

Připojit reakci

23.1.2015 11:59

Díky, Jirko, ještě snad nějakou naději mám. Jsem zvědavý, jestli ty případné záměny dovedu později identifikovat (co je to za odrůdy). Jedná se o Tsunami, Big Red, Legoldu a Sylred. U Pincotu zatím žádný pohyb pupenů není, u Kiota jen nepatrný. 

Připojit reakci

1.6.2015 22:45

Plody Early Blush (Aurora), ale i Spring Blush vypadají nyní již trochu jinak, než pozdnější odrůdy meruněk (Orangered). Možná, že tak za týden až čtrnáct dní začnou vybarvovat.

Obrázky:
Early Blush
Early Blush
Spring Blush
Spring Blush
Orangered
Orangered
Připojit reakci

9.6.2015 19:11

Nejranější odrůdy meruněk sice začínají reagovat na tropické dny počínajícím vybarvováním, ale jestli se potvrdí předpověď na velmi studený konec příštího týdne, tak to zase tak slavné s předčasným dozráváním nebude.

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.176.123 (?)
10.6.2015 14:06

Potvrzuji, že Tsunami je nejranější, Aurora kterou považuji za etalon, je o 4 zahrady dál a stále je zelená, viděl bych to kompatibilně se Spring Blush. Od konce minulého týdne se kochám prvním plodem, jenž bude ale zkreslený tím, že je jediný, otočený přímo k Pálavě a nezastíněný, v dalších letech vidím reálně polovina června. Jinak se probouzí Spring Blush, Radka a Leskora, čekám na první úrodu Citronky a Sylvercotu. A moruše už jsou taky. Všem přeji hodně úspěchů. Ivoš z Hrušovan

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.176.123 (?)
10.6.2015 14:08

foto

Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.234.141 (?)
10.6.2015 21:50

Pán Ivoš keby ste mali zhodnotiť Tsunami a Auroru, ktorá má podľa Vás lepšiu chuť? Ďakujem.

Připojit reakci

15.6.2015 20:56

Zdravím, máte někdo vlastní zkušenost s dozráváním nejranějších odrůd Tsunami, Aurora a Spring Blusch?Tady jednoznačně vede Spring Blusch, plody se začínají zvětšovat, barva přechází od zelené, přes žlutou až do růžova.Tsunami je o dost pozadu, plody jsou podstatně menší, barva se změnila jen z tmavě zelené na světlou.Auroře pomrzly všechny plody.

Připojit reakci

15.6.2015 21:50

Nejvíce vybarvená je Rubista. Je možné, že je to právě Tsunami. Naopak Tsunami kupovaná jako Tsunami nebude vůbec Tsunami. Spring Blush je hned za "Rubistou". Early Blush (Aurora) je na tom asi tak, jak popisuješ. Spring Blush byla v jednom roce zralá až s Leskorou ale většinou mnohem dříve. Tak to vypadá i letos. Záleží na průběhu počasí. V chladnějším roce nejsou rozdíly tak patrné. A co San Castrese? Vypadá to až na pozdější dozrávání.

Připojit reakci

15.6.2015 22:47

Jo, taky začínám mít ten pocit, že Tsunami není Tsunami.Mám jí z Fytosu na podnoži St.jul.,podnož sedí.Taky se mi nějakým záhadným způsobem hromadí nekarinky, ikdyž jsem si na 100 procent jistý, že jsem objednával broskvoněangry!San Castrese by podle mých toulek po Itaském internetu měla zrát až týden před VP, ale letos to ještě nebude, všechny plody opadly.Ninfa podle Italů SC-25,podle Lednice VP-14,tak se v tom vyznej.

Připojit reakci

17.6.2015 10:58

Při pořizování San Castrese rozhodovala doba zrání. Odrůd dozrávajících kolem VP už mám trošku moc, takže bych ji určitě nebral. Prakticky už "jdu" jen po odrůdách zrajících před Leskorou, tedy velmi raných. Znamená to, že Uherský Ostroh měl u této odrůdy mylnou informaci. Tsunami měla visačku také z Fytosu a také na podnoži St.Julien. Tsunami to ale nebude. A co ta Rubista? Ve vybarvování vede, ale podle mě, by takto velmi raná být neměla. Máš, Jirko, na Rubistě nějaké plody? NINFA je takový malý trumf v rukávu, myslím, pokud jde o velmi rané meruňky, tak uvidíme. Snad příští rok.

Připojit reakci

Pavel_CZ (202) - xxx.xxx.98.95 (?)
17.6.2015 12:10

Rubista dozrava 13-16 dni po Aurore. Ninfa jakbysmet.

Tady je pekna italska tabulka (pocitani podle San Castrese, ktera dozrava jak VP)

Připojit reakci

17.6.2015 13:04

Pavliku, Ty mně teda dáváš zabrat.laugh "Všechno je jinak", jak říká recepční ve filmu Homolka a Tobolka.smiley Rubista týden po Sprig Blush asi dozrávat nebude, respektive buď nemám Rubistu, nebo ani Spring Blush není Spring Blush. Nebo, že by Rubista nejdříve "brala" oranžovou barvu a pak teprve červenou? Ninfa teda až s Rubistou? A kdy? Kdybych měl pravou Rubistu, tak by se mi vybarvování v tuto dobu líbilo. Ale možná, že ani Aurora není Aurora, jelikož je nějak pozadu. Tsunami je falešné i s visačkou Fytosu. Pricia bude asi taky dobrý typ, ale kdo zaručí pravost? Asi nikdo.frown

Připojit reakci

Pavel_CZ (202) - xxx.xxx.98.95 (?)
17.6.2015 14:21

To me mrzi, ze asi nemas Rubistu, bohuzel nesvar ceskch skolek :(

Zkus jim ji vyreklamovat, urcite nebyla nejlevnejsi. U te Rubisty se da krasne poznat jestli je to ona podle cerveneho ovoce, ktere rychle mekne. Na podzim by se mely do cervena barvit i listy. V Holandsku dozrava kolem 10.7. a tady by to melo byt podobne. Tady mas pekny popis i s obrazkama. Zascroluj dolu a projed to translatorem, hned budes chytrejsi smiley

Připojit reakci

17.6.2015 18:10

Rubista, Pisana,Sc, Ninfa plody neudržely.zůstal jen jeden malý plůdek na Antonio Erani, už taky vybarvuje, měla by zrát ještě před Rubistou, ikdyž za chvílí někdo napíše, že to tak neníwink.

Připojit reakci

17.6.2015 20:26

Intenzita vybarvení raných odrůd k dnešnímu dni.

Obrázky:
Aurora (Early Blush)
Aurora (Early Blush)
Spring Blush
Spring Blush
Rubista (Tsunami?)
Rubista (Tsunami?)
Leskora
Leskora
Sylred (?)
Sylred (?)
Připojit reakci

18.6.2015 21:43

Sylred sa prave krasne vybarvuje.

Obrázky:
Sylred
Sylred
Připojit reakci

20.6.2015 20:18

Malou naději na Sylred ještě mám a to z důvodu společného dozrávání s Leskorou. Plody obou odrůd mají nyní přibližně stejnou "barvu". Protože je to ovšem jeden ze stromků ze Zoji Semily, tak se naděje na pravost odrůdy blíží "nule".

Připojit reakci

23.6.2015 14:59

O pravosti Aurory z Droždína už začínám pochybovat, jelikož by měla zrát týden před Spring Blush a to nehrozí. Zkoušel jsem porovnávat listy Spring Blush a Aurory z Droždína, ale k žádnému výsdledku jsem nedospěl.

Obrázky:
nepravá Rubista
nepravá Rubista
nepravá Rubista
nepravá Rubista
Spring Blush
Spring Blush
Spring Blush
Spring Blush
Aurora z Droždína
Aurora z Droždína
Připojit reakci

24.6.2015 10:57

Takže ještě jedna lépe osvícená fotka Aurory z Droždína a jak je vidět, tak i některé plody Leskory už začínají vybarvovat. A co Vaše Aurory, Tsunami a spol?

Obrázky:
Aurora z Droždína
Aurora z Droždína
Leskora
Leskora
Připojit reakci

28.6.2015 12:41

Díky chladnějšímu počasí v posledních dnech se poněkud smazaly výraznější rozdíly v dozrávání velmi raných a raných odrůd. Leskora již také začala vybarvovat. Na fotkách je zobrazen plod Aurory (50g) a Spring Blush (44g). Pevnost plodů na pohmat byla podobná, tedy jen velmi nepatrně povolila. Struktura dužniny u Aurory působí dojmem přezrálosti, ovšem stejná je i u méně zralých plodů, jen je nakyslejší. U obou odrůd velmi dobrá, výrazná meruňková chuť. Spring Blush už znám, Aurora překvapila velmi slušným meruňkovým aromatem (příchuť). 

Obrázky:
Aurora (vlevo), Spring Blush (vpravo)
Aurora (nahoře) Spring Blush (dole)
Připojit reakci

Jaroslav u Prahy (173) - xxx.xxx.134.255 (?)
29.6.2015 15:46

První plody Lejuny (napíchnuté hmyzem) spadly a po vykrájení se daly ochutnat - meruňková chuť nakyslá. Do týdne by mohla být probírka. J.

Připojit reakci

29.6.2015 15:59

I u průřezu plodů obou odrůd je patrný rozdíl v ulpívání pecky v dužnině a její struktury. I přes tyto nedostatky překvapila Aurora (z Droždína), na velmi ranou odrůdu značně aromatickou meruňkovou chutí.

Obrázky:
Připojit reakci

Petr z Pardubic (5911) - xxx.xxx.196.17 (?)
2.7.2015 12:41

Pro mě je zatím překvapením roku Aurora z Droždína (Early Blush from Drozdin). Musel jsem jí sice po odkvětu křísit z moniliového úžehu, ovšem díky obávané chemii se to povedlo a podařilo se u ní zastavit i další šíření suché skvrnitosti. Překvapily nejvíce její chuťové kvality. Výrazná meruňková chuť je podobná Radce, ovšem v celkové lahodnosti Radku nepřekoná a to díky ostřejší kyselince a jakoby menší cukernatostí. Ale jinak parádní aromatické meruňky. U Spring Blush se opět projevilo to, že měkčí plody ztrácí říz a jsou poněkud fádní.

Obrázky:
Spring Blush
Spring Blush
Aurora (Early Blush from Drozdin)
Aurora (Early Blush from Drozdin)
Připojit reakci

host - xxx.xxx.7.13 (?)
4.4.2016 9:53

Chystám se nasadit nějakou ranou meruňku. Zatím jsem si vybrala Radku. Jaké máte zkušenosti s monilií květů a plodů, praskáním plodů v dešti? - v porovnání s ostatními.

Zuzka

Připojit reakci

host - xxx.xxx.230.199 (?)
4.4.2016 11:52

Já jsem se rozhodoval mezi Radkou a Tsunami, dnes jsem objednal 2x Tsunami. Ale pořád nevím, zda by Radka nebyla lepší.

U Tsunami mně vycházelo, že je odolnější. Hlavně mě přesvědčily ty fotky z obchodu Na Zazvorce. Na slovenském webu napsali, že Tsunami rodí skoro, kvete neskoro, tak i proto.

Já pěstuji na jihu Brna, 208 m. Na Zázvorce udávájí 470 m n.m.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.7.13 (?)
4.4.2016 13:26

Doba kvetení není pro mě není moc důležitá. Jak rychle rodí, bude asi spíše dané podnoží. 

Máme Velkopavlovickou a tu monilióza ničí hodně a když nezničí květy, tak pak popraskají plody a je konec. Skoro žádné meruňky nesklidíme.

Stačí mi porovnání Radky a Velkopavlovické - monilióza -květ, plod, praskání v dešti.

Díky

Zuzka

Připojit reakci

4.4.2016 20:47

Bez chemie se neobejdete, Radka je náchylná na monilový úžeh i hnilobu stejně jako VP.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.240.228 (?)
5.4.2016 7:41

Přesto, že jsem proti monilii stříkala(asi ne dost) mi vloni Radka odešla na monilii komplet. Jsem naštvaná, byl to už poměrně velký stromek. Probrala jsem tady celé vlákno a nedá mi to... zkusím ji zasadit znova... na jiné místo.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.34.159 (?)
9.4.2016 19:04

Taky jsem se nechal zlákat ranností Tsunami, kterou jsem sehnal pouze jako špičák, jinak byla z podzimu vyprodaná. Mám sice rannou Leskoru, s níž jsem prozatím (mám ji 5 let) velmi spokojen, v mých podmínkách Břeclavska zraje na začátku července. Ale představa, že budu mít kvalitní meruňky v polovině června je příliš lákavá, než abych se o ještě rannější nezajímal. Oproti meruńkám považuji letní jablka na rozdíl od zimních podřadné, tak je nepěstuji. Abych si prodloužil sezónu meruněk, zasadil jsem letod i Hargrand, pro jeho velký plod a prý i zajímavou chuť. Vše na myrobalánu, který se mi zatím v mých podmínkách těžší jílovité půdy a sucha osvědčil.

Karel

Připojit reakci

MIRDA (3079) - xxx.xxx.103.236 (?)
9.4.2016 20:30

no nad tou Tsunami je zajimave premyslet, ja jsem z Hargrandu tak nadsen, ze budu vysazovat na podzim cca 30 stromku

Připojit reakci

host - xxx.xxx.34.159 (?)
10.4.2016 13:05

Mohl by jste prosím přiblížit, kvůli jakým vlastnostem jste z Hargrandu nadšen? (I když to do vlákna ranných meruněk nepatří). Já jsem vycházel z teorie, i když 2 km od domu jsou sady, kde mimo jiné odrůdy i Hargrand mají.

Jinak 30 stromů, to je asi na prodej? Z jednoho vzrostlého stromu může být sklizeň 70,80 100 i více kg meruněk, to člověk nespotřebuje, možná na pálení.

Děkuji za odpověď, Karel

Připojit reakci

Mimmo (1010) - xxx.xxx.91.93 (?)
9.6.2017 12:52

Tsunami mi letos ještě neplodily. Ale stromky jsou silné, bujné a zdravé. Věřím, že zaplodí v příštím roce. Teď se na Balkáně sklízejí meruňky standardní chuti a konzistence, které jsou univerzálně využitelné. Patří k nim např. Ungarská (není to však naše Maďarská) nebo Bademka ("mandlová"). Co to dnes prodávali na trhu, nevím. Snad prvé z nich. Ale jsou kvalitní a velmi levné (2 leva, asi 27Kč/kg). Poslední třešně jsou vzhledem k pracnějšímu sběru o polovinu dražší. Moje meruňky budou snad za týden. 

Obrázky:
Meruňky dnes v BG na obecním tržišti
Meruňky dnes v BG na obecním tržišti
Meruňky - detail
Meruňky - detail
Připojit reakci

roni (130) - xxx.xxx.172.42 (?)
10.6.2017 0:59

6.6 su uz zrele prve marhule Tsunami, JZ Slovensko 130mnm. Chut neviem - neusla sa mi. Strom ma 2. rok, na podnozi 29C - pekne rastie, tento rok je dost zatazeny - bal som sa ze az moc, ale uz je zrely tak asi OK. Tsunami na Zahori mala par plodov a vsetky pomrzli - ale vlastne na vsetkych odrodach.

Připojit reakci

10.6.2017 9:45

Roni, tak to je paráda. Přidej nějaké fotky. Já si zpívám: "poslední bitva vzplála...", respektive možná jedna s posledních meruňkových sezónsmiley, a to díky žlutému strašákovi "bůchví" odkud. Mně tady vybarvuje zatím jen "falešná" Rubista. yes

Obrázky:

"falešná" Rubista
Leskora
Leskora
Spring Blush
Spring Blush
Aurora
Aurora
Ninfa
Ninfa
Ledana
Ledana
Připojit reakci

10.6.2017 14:33

Jistě ne naposled přikládám fotky "falešné" Rubisty, a žádná jiná záměna než s Tsunami mě nenapadá. 

Obrázky:

"falešná" Rubista (Tsunami)

Připojit reakci

10.6.2017 20:25

A jak vlastně skončila Vaše "falešná" Rubista, Jirko a Milane? Na kompostu?laugh

Připojit reakci

10.6.2017 20:45

Já jí protáhl komínem, letos jí následovala Spring Blusch (monilia),na žeh ještě čeká Tsunami (phytoplasma).Aurora monilii nakonec rozchodila, zbyly jí dvě kosterní větve.Radka má PPV jako ze žurnálů.Jako tako jsou na tom Leskora a Soledane, samozřejmě bez jediného plodu.sad

Připojit reakci

milan fiala (824) - xxx.xxx.51.5 (?)
10.6.2017 21:30

Falešna Rubista je zrušená, kupil som u schreibra original.Začinajú sa vyfarbovať plody Pricia.V maďarsku zahradkarovi čo nam vybavoval stromky dozrieva Totem.Rubistu má ešte zelenú.

Obrázky:
Totem
Totem
Totem
Totem
Připojit reakci

14.6.2017 21:07

A opět falešná Rubista v porovnání s jinými ranými meruňkami.

Obrázky:

Leskora
Leskora
Aurora
Aurora
Leskora
Leskora
Připojit reakci

host - xxx.xxx.234.203 (?)
15.6.2017 19:14

Krásne fotky ranných marhúl Petr, ranné odrody sú najvzácnejšie lebo dozrievajú v čase kedy dozrievajú jahody a čerešne, vidím že máte množstvo odrôd marhúl a aj dobrú oblasť na pestovanie marhúl.Ktoré z vašich odrôd prežili u vás tohtoročné jarné mrazy a ktoré u vás zmrzli? 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.205.204 (?)
15.6.2017 19:48

P. Petr, mohol by som Vas poprosit o informaciu aku zhruba velkost maju u Vas plody Leskory? U mna jarne mrazy prezilo asi 20 plodov na 4-rocnom strome stepenom na myrobalane. Prve dva roky som kvety odstranoval, minuly rok to za mna spravil jarny mraz, takze to bude prva uroda. Strom rastie velmi bujne, ma uz cez 4 metre na vysku, takze by som cakal, ze tych 20 plodov bude dobre zivenych a tym padom pekne velkych. Zatial to ale vyzera na velke sklamanie - plody maju len velkost stredne velkej slivky. Uz sa zacinaju vyfarbovat, takze uz velmi nenarastu, vody mali dost, neviem cim to je. Jedine co mi napada je to, ze su to plody z najneskorsie kvitnucich kvetov, ktore ako jedine unikli mrazom. Mozno tieto kvety nemaju sancu dat velke plody... Trnavsko 145mnm

Připojit reakci

host - xxx.xxx.234.246 (?)
16.6.2017 15:19

Uz sa zacinaju vyfarbovat, takze uz velmi nenarastu, vody mali dost, neviem cim to je. Jedine co mi napada je to, ze su to plody z najneskorsie kvitnucich kvetov, ktore ako jedine unikli mrazom. Mozno tieto kvety nemaju sancu dat velke plody...

Leskora má plody menšej veľkosti asi ako stredne veľká ringlota, nie je to tým že sú to plody z najneskoršie kvitnúcich kvetov.Menšie plody má aj odroda Harlayne.Najväčšie plody má odroda Hargrand.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.205.204 (?)
16.6.2017 18:01

Ze maju najskorsie odrody mensie plody s tym ratam. Ale nie az takto male. Navyse ak ich je na stredne velkom strome len 20... Taka Veselka je tiez skora marhula a aj ked je plne obsypana (v nezavlazovanom sade nedaleko, podpnik marhulovy semenac) tak ma plody stredne velke, asi ako ringlota. Ked pridem na zahradu tak to zmeriam presnejsie v cm, fakt sa mi nezda, ze takto by mala rodit ta ospevovana Leskora. Zamenou odrod to asi nebude - jednak p. Zibalovi zo Straznice vcelku verim, jednak sedi doba dozrievania aj vyrazne vertikalny charakter rastu.

Připojit reakci

16.6.2017 19:23

Leskora má malé až střední plody (30-50 gramů).Jestli máte plody ještě mennší, tak strom jednoduše na těch pár meruňek "zapoměl" a věnuje se růstu.Podobně se vloni zachoval Bergeron, na stromě který za optimálních podmínek dává 90-120 kg ovoce (50-80 gramů) měl 23ks 40-ti gramových meruňek.

Připojit reakci

Mikeš13 (1482) - xxx.xxx.26.169 (?)
16.6.2017 22:05

Tsunami k dnešku. Zkusím je na stromě ještě pár dní nechat, co to udělá.

Obrázky:

Připojit reakci

Mimmo (1010) - xxx.xxx.66.105 (?)
16.6.2017 23:58

Pokud máte pod (nezmrzlou) meruňkou dlažbu nebo beton, dejte si tam v předstihu seno nebo plachtu. Je jich škoda.

Obrázky:
Meruňky padající na dlažbu
Meruňky padající na dlažbu
Připojit reakci

17.6.2017 6:52

Beton ne, ale travnatý svah - sešup 30 m dolů. Většinou ve svahu ukotvím staré okapy, které toho hodně zachytí (hlavně u jablek).

Připojit reakci

17.6.2017 12:34

Dobrý den. Nechci se Vás, pane Mikeši, nějak dotknout, ale těšil jsem na Váš příspěvek o kupovaných plodech meruněk odrůdy Carmen. Pravděpodobně máte obavy z případného "políčku" uštědřeného panem Vysloužilem ve smyslu: "už tady máme zase ovoce z obchoďáku", ale komu letos meruňky zmrzly, tak ten by si jistě kvalitní meruňky v obchodech koupil rád. Já osobně jsem si už nějaký rok meruňky v obchodech nekoupil z důvodu silného podtržení a tudíž velmi slabé meruňkové chuti takto podtržených kupovaných plodů, ale proč nemít radost, že v tomto ohledu nastal konečně nějaký pokrok a lze sehnat kvalitní meruňky i mimo vlastní zahradu. yes

Připojit reakci

17.6.2017 21:08

Obavy z políčku určitě nemám od kohokoliv a ani já rád nekupuju podtržené ovoce v super a hypermarketech. Ale dobrá. Na počátku týdne mne v jednom hyper- zaujaly meruňky "v akci" - už proto, že voněly, což u těchto podtrženek nebývá obvyklé. Dvě namíchané odrůdy, jedna z nich na štítku bedny uvedena jako odrůda Carmen. Pár plodů jsem ze zvědavosti zakoupil a ejhle - navenek nijak moc barevně atraktivní, byť velké, uvnitř šťavnaté, chutné, aromatické. Zakoupil jsem stejnou odrůdu v jiném městě a mám je tu ještě teď. Po 5 dnech skladování se chuť ještě o dost zlepšila a kacířsky musím dodat, že se moc neliší od nedostižné VP. Je to asi výjimka, ale tato odrůda mě velice mile překvapila.

Obrázky:

Připojit reakci

19.6.2017 19:00

Já osobně jsem rád za takové informace, pane Mikeši a jsem zvědavý, jestli ty plody Carmen někdo sežene. Odpověď na otázku, co mně zmrzlo a co ne, jsem už dával. Nezmrzly stromy v blízkosti obytného domu a to VP, Goldrich, Veharda, Marlen, Ceglédi Óriás. Dále mají něco málo Leskory, Ledana, Lejuna, Lenova, Sprin Blush, Big Red, Kioto, Bergarouge, Bergeron, Bebeco, Veselka. Nejvíc mě zklamal Orangered, jehož veškerá, bohatá násada opadala až asi za čtrnáct dnů, přitom nejevila žádné známky mrazového poškození. Zklamaly jako vždy i Sundrop, Harcot, Harogem, Early Orange, dále Bergeval, Tomcot, Shamade, Veecot, Pinkcot, na víc si teď nevzpomenu. U Bebeca a San Castresse jsou plody nějaké moc malé, tak nevím, jak to s nimi nakonec dopadne. Přidávám fotky současného vybarvení raných odrůd.

Obrázky:

"Fake" Rubist
Aurora
Aurora
Big Red
Big Red
Leskora
Leskora
Leskora
Leskora
Připojit reakci

Mikeš13 (1482) - xxx.xxx.83.84 (?)
19.6.2017 21:11

Jak se Vám dlouhodobě jeví Lenova v odolnosti na mrazy. Tady si jich letos zřejmě vůbec nevšimla. Jestli je to jejím pozdním kvetením, nevím.

Připojit reakci

19.6.2017 21:33

Pochybuju, pane Mikeši, že Vám někdo odpoví, protože Lenova je každému celkem "ukradená"smiley. Nevím, že by se mimo nás o ní někdo zmiňoval. Letos nezmrzla, v minulém roce si nejsem jistý. Chtěl jsem ji už zlikvidovat, ale kvůli Vám jsem to neudělal ještě zcela. Psalo se o ní, že je vysoce odolná proti mrazu v květu, snad je to pravda a Vy to můžete potvrdit nejlépe. V chuti mě vůbec nezaujala, plody jsou malé a hlavně zraje dost pozdě, kdy zrají kvalitnější meruňky. Taky je možné, že se bavíme každý o jiné odrůdě. Kupoval jsem ji tenkrát přímo v Holovousích. Podobně se loučím i s Kompaktou.

Obrázky:
Spring Blush
Spring Blush
Připojit reakci

21.6.2017 15:41

Červenoplodý Totem to sice není, ale přesto mně udělala tato záměna za Rubistu z Kruhu u Jilemnice radost. Dozrála 20.6. 2017, což je tady u mě rekordně brzo. Jarní mráz udělal probírku, takže z obsypaného stromku květy nakonec zbylo jen 10 plodů. Jejich hmotnost je v rozmezí 40-50 g. Nezbývá, než si popřát dobrou chuť. smiley

Obrázky:

"falešná" Rubista

"falešná" Rubista

"falešná" Rubista

"falešná" Rubista
Připojit reakci

milan fiala (824) - xxx.xxx.79.155 (?)
21.6.2017 18:35

Tu je foto maďarského zahradkara Sandora a jeho nádherná uroda marhúľ, ma asi 50 odrôd.Každý tuži po takejto úrode.

Obrázky:

Připojit reakci

Mimmo (1010) - xxx.xxx.91.93 (?)
21.6.2017 19:37

Kdysi mi kolega před mou cestou do Japonska vykládal, že se mu zdály po dvou týdnech některé ženské docela hezké. A po měsíčním pobytu skoro všechny. Teď se mi zdají moje strupovité meruňky docela chutné a pihovitost mi připadá moderní. Taky je to jediný strom s mnoha plody, které ohýbají větve až k zemi. Mé ostatní stromy budou mít jen pár kilo plodů nebo nic.

Obrázky:
Balkánská strupatice
Balkánská strupatice
Ohnuté větve
Ohnuté větve
Připojit reakci

21.6.2017 21:11

Tu je foto maďarského zahradkara Sandora a jeho nádherná uroda marhúľ, ma asi 50 odrôd.Každý tuži po takejto úrode.

A ja som toho Maďara skoro předstihl se svými deseti plody falešné Rubisty, kterou Vy jste "prohnali zbytečně komínem" cheeky

Obrázky:
Leskora
Leskora
Leskora
Leskora
Připojit reakci

host - xxx.xxx.104.15 (?)
23.6.2017 20:31

Tak som sa dnes konecne dostal na zahradu a uz som vacsinu z tych par plodov co zostali na Leskore aj mohol rovno obrat. Boli dost nevyrovnane - tie najvacsie mali okolo 4 cm v priemere s vahou mierne cez 40g. Zvysne boli mensie okolo 30g. Tie 40g su akceptovatelne. Dufam, ze sa to buduci rok zlepsi, a tiez ze mi vsetko zas nepomrzne. Az tak ma nemrzi ta stratena uroda, ale skor to, ze ten strom je potom zblazneny, robi silne vertikalne letorasty a nezvladam ho tvarovat... Rovnako silne vertikalny rast sa prejavuje aj na Bergarouge. Trnavsko, 145 mnm.

Připojit reakci

25.6.2017 13:05

Jelikož letos opět žádné meruňky nebudou (kromě Bergeronu),tak si občas nějaké koupím.Kvalita na pohled hezkých, podtržených plodů je jedním slovem - mizerie.Zatím nejpodařenější zakoupenou odrůdou byla Orange Rubis, šťavnatá-nasládla, chybí trošku kyselin a hlavně meruňkové aroma - slabší průměr.

Obrázky:
Albicocco Orange Rubis dovoz z Itálie
Albicocco Orange Rubis dovoz z Itálie
Připojit reakci

25.6.2017 13:35

Ponechané plody Tsunami už v týdnu začaly padat, tak šly ze stromu. Překvapila mě jejich velmi dobrá chuť. Letos má za jedna.

Obrázky:

Připojit reakci

Petr z Pardubic (5911) - xxx.xxx.196.17 (?)
25.6.2017 16:11

První byla ale "falešná" Rubista,yessmiley a to i přes to, že Vittilo z Globusu bylo meruňkově plnější a sladší.cheeky

Připojit reakci

Walter (1090) - xxx.xxx.168.103 (?)
27.6.2017 12:17

Karola sice nepatří k nejranějším, ale letos jsem rád za každý její plod, který jsem uchránil před mrazem. Topení v grilovacím kotlíku pod stromem u kmenu se vyplatilo, bez něj by nebylo na meruňce vůbec nic.

Obrázky:

Připojit reakci

27.6.2017 17:49

Každá meruňka - dobrá meruňka. Z těch raných přežilo jen pár plodů, přesto i ty potěší. Rekordně brzo dozrávající "falešná" Rubista potěší právě tou neuvěřitelnou raností. V okolí Bratislavy by jistě dozrála možná už kolem 10.6., možná ještě dříve. V kvalitě je ale znatelně lepší jak Aurora, tak Leskora. Obě mají plně meruňkově aromatickou chuť, jen Leskora je sladší. 

Obrázky:
Aurora
Aurora
Leskora
Leskora
Připojit reakci

28.6.2017 15:48

Dobrý den. Rád by jsem se něco dozvěděl o Vašich meruňkách a případně se na ně i podíval na fotkách. Prostě, jak jste spokojeni a z čeho máte radost. Nejranější meruňky budou pomalu pryč a bude velká pauza, jelikož Goldrich i VP jsou ještě úplně zelené. Víc toho letos nebude. 

Obrázky:
nahoře 3x Leskora, 4x Aurora (pod sebou vlevo), vlevo uprostřed Spring Blush, vlevo dole Ninfa
nahoře 3x Leskora, 4x Aurora (pod sebou vlevo), vlevo uprostřed Spring Blush, vlevo dole Ninfa
nahoře 3x Leskora, 4x Aurora, dole předoslední plod Spring Blush a poslední vlevo dole Ninfa
nahoře 3x Leskora, 4x Aurora, dole předoslední plod Spring Blush a poslední vlevo dole Ninfa

Aurora (nahoře), Leskora (uprostřed), Spring Blush (dole), Ninfa (po stranách)
Aurora (nahoře), Leskora (uprostřed), Spring Blush (dole), Ninfa (po stranách)

Připojit reakci

28.6.2017 21:26

Tady VP na švestkovém odkopku už začíná žloutnout.

Připojit reakci

28.6.2017 22:12

Tady ani náhodou a teď po tom delším ochlazení, které má nastat, si tuplem nepospíší. Ale vraťme se k nejranějším odrůdám. Zeptal bych se Milana od Trnavy, nebo Jirky (FM), jaký přínos má třeba meruňka Ninfa. Věřím Milanovi, že Pricia je chutná, Ninfa není ani mrazuodolná a ni nijak zvlášť chutná. Na kupované Vittilo z Globusu teda určitě nemá. To bylo překvapivě plné, meruňkové a sladké. Konkurovat kupovanému Vittilu, popřípadě kupované Carmen (pan Mikeš) z doma vypěstovaných meruněk může jen Leskora a částečně Aurora, pokud není přezrálá. Kdysi mohla i Radka. 

Připojit reakci

Mikeš13 (1482) - xxx.xxx.224.84 (?)
29.6.2017 8:27

Pane Petře, letos mi zatím více chutnala Tsunami než Leskora. Jěště jsem ponechal dva plody Leskory, tak to možná změním. Ale ta Carmen mně nedá spát smiley.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.86.101 (?)
29.6.2017 11:03
Jediný exemplář loni sa země Gold Bar... už se těším na velký strom.
Připojit reakci

host - xxx.xxx.86.101 (?)
29.6.2017 11:21
Oprava: sazené
Obrázky:

Připojit reakci

host - xxx.xxx.131.141 (?)
29.6.2017 22:57

Pán Petr, u nás na Podunajskej nížine je už Goldrich plne vyfarbený a začína mäknúť. Asi 10 kg Pinkcotov, čo nakoniec zostalo po mrazovej prebierke, je už preč. Chuť ma sklamala, taká nevýrazná, jalová, aj keď zopár plodov bolo dobrých, neviem, prečo boli také chuťovo nevyrovnané, nebolo ich na strome veľa. Goldrich bude jedlý odhadujem tak za týždeň. Ale aj Harlayne je už bledooranžový a Bergeron zeleno-žltý. Tento rok to je unáhlené. Maďarské tu v okolí už sú bledooranžové.

Celkovo som prekvapený, že napriek mrazom je úroda tu v okolí veľká a väčšina stromov sa pod plodmi ohýba.

Martin

Připojit reakci

30.6.2017 11:47

Veľmi pekne ďakujem, Martine, za Váš zájem o marhuľky. Tady u mě oba stromky žádné Pinkcoty nedonosily, i když tam původně dva byly. Vaše zklamání s jejich chuti si dovedu dobře představit. Moje Goldrichy jsou sice početné, ale také jsou dosti "rozbombardované" kroupami. Barvu z "brčálu" prozatím nemění ani VP. Pan Mikeš chválil Tsunami, ale někdo jiný zase psal, že Tsunami byla z nějakého sadu nejhorší ze všech odrůd. Tady mi ještě nějakou chvíli vydrží Leskory, které dozrávají nerovnoměrně. V okolí jsem žádné meruňky na stromech neviděl, ale v vzpomínám na výrok jednoho místního pisatele v tom smyslu, že když na jaře mrzlo, tak prohlásil: "Lidi panikaří a pak se jim vždycky pod meruňkami ohýbají větve až k zemi". smiley

Obrázky:
Leskora
Leskora
Leskora
Leskora
Připojit reakci

host - xxx.xxx.192.42 (?)
30.6.2017 22:27

Nás takmer všetky búrky obchádzajú, takže krúpy ani nemali z čoho padať. Je značné sucho, ale marhuliam to nevadí. Aspoň nemáme žiadne hubové choroby. Jedna nevýhoda spočíva v tom, že plody sú drobnejšie, to sa dá ale riešiť doplnkovou závlahou, čo aj robím. Zvlášť Harlayne sú maličké. Ale aj Bergerony, hoci som ich polovicu otrhal. Aj tak sa mi zdá, že je ich stále priveľa.

Martin

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Pirate 118.10.2017130
Odrůdy pro n.v. kolem 500m nad mořem4811.10.20175461
Angelcots 28.10.20171157
Zahorácká marhula37.10.2017320
Holubova Meruňka112.10.20171804
Myr. Vanovický afinita - vs zelena ringlota 61.10.2017579
Clarina 1025.9.20171965
Jakou podnož pro meruňku4125.9.20179241
Farclo 1222.9.20172848
Kůrovec na meruňce?2622.9.201728925
Kuresia3516.9.201714912
Farely - Farbaly - Farhial 4414.9.20173439
Podpníka VVA-1 KRYMSK najnovsie skusenosti312.9.2017487
Farbaly 41.9.2017596
Dostala moja marhuľa apoplexiu - mŕtvicu? 1831.8.20171543
Nove rezistentne odrody marhul 628.8.20175721
Veharda1826.8.201715954
Mráz50523.8.201790432
Dozraje ještě? 1622.8.20171789
Počasí 52520.8.2017157495
Harlayne 3918.8.20177357
Roubování staré meruňky1013.8.20171054
Spring blush3613.8.201727719
Řez meruňky podle literatury 912.8.20175200
Leskora 7511.8.201731256
Kdy dozrává Kioto?1710.8.201711731
Plumcot Melitopolski 347.8.201737257
Swigold 23.8.2017369
Bergeron je nejlepší811.8.201794886
San Castrese631.7.20172466
Bebeco631.7.20173668
Meruňka Ceglédi Oriás1131.7.201711077
Anegat 328.7.2017881
Goldrich meruňka6224.7.201757927
Velbora (dotaz)2023.7.201710280
Lejuna, Lerosa, Lemeda, Lenova, Kompakta4323.7.201735771
Šarka na meruňce 2023.7.20172330
pozdě kvetoucí meruňka2322.7.201712875
Poraďte prosím odrůdu meruňky1122.7.20171414
Meruňka Tsunami 4422.7.201730728
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Prodáváte králičí maso21.10.2017
Máslo, vejce a co pak?19.10.2017
Uši u vlčáka18.10.2017
Vyschlý rybník - co dělat18.10.2017
Vyschlý rybník - co dělat18.10.2017
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama | Podněty a připomínky
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2017
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů