Nejchutnější odrůdy meruněk



host - 183.140 (?)
7.12.2015 12:28

Nedá mi to, přece jen něco napíšu. Kuresii mám (pravděpodobně tu pravou, prý běhají 2 verze, světlejší a více vybarvená). U mne je střední až velká, kolem 50-60g. kulatá, pevná, světlejší dužnina, výrazně sladká, velice příjemně letos překvapila- jak na broskvoni, tak na myrobalánu. Hodnotím velice dobře pro naše polohy. harogem je vybarvený, pozdní, plošší plod, sušší dužnina, rád přeplozuje, v suchu nepodrží šťávu. Odolný k mrazům a strom poměrně dobře životaschopný, ale Harlayne hodnotím lépe. Harlayne je dlouhodobě stabilní v plodnosti, méně vybarvené, ale pevnější, dobře drží šťávu, střední velikosti (50g), vděčné za probírku plodů. Jeho potomek (mám bez názvu) je vybarvenější, zachovává všechny kladné vlastnosti Harlayne. Rozhodně doporučuju k pěstování, i přes konkurenci barevných odrůd si zaslouží pozornost. Nevýhoda je v některých letech vyšší napadení clastetosporiem. david

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
host - 183.140 (?), 7.12.2015 12:28

Nedá mi to, přece jen něco napíšu. Kuresii mám (pravděpodobně tu pravou, prý běhají 2 verze, světlejší a více vybarvená). U mne je střední až velká, kolem 50-60g. kulatá, pevná, světlejší dužnina, výrazně sladká, velice příjemně letos překvapila- jak na broskvoni, tak na myrobalánu. Hodnotím velice dobře pro naše polohy. harogem je vybarvený, pozdní, plošší plod, sušší dužnina, rád přeplozuje, v suchu nepodrží šťávu. Odolný k mrazům a strom poměrně dobře životaschopný, ale Harlayne hodnotím lépe. Harlayne je dlouhodobě stabilní v plodnosti, méně vybarvené, ale pevnější, dobře drží šťávu, střední velikosti (50g), vděčné za probírku plodů. Jeho potomek (mám bez názvu) je vybarvenější, zachovává všechny kladné vlastnosti Harlayne. Rozhodně doporučuju k pěstování, i přes konkurenci barevných odrůd si zaslouží pozornost. Nevýhoda je v některých letech vyšší napadení clastetosporiem. david

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 8.12.2015 10:32

Tak pravil meruňkový mág david. Určitě by, davide, potěšilo ještě obsáhlejší zhodnocení všech tvých meruněk v letošním roce. U Kuresie by mě zajímalo dozrávání. Je to přelom VII. a VIII.měsíce, nebo v období zrání VP? Je Kuresia podobně sladká jako Pinkcot nebo se spíše její chuť blíží Orangered? A co chuť té Harlayne? Podobá se Harogemu a jak bys ji hodnotil na stupnici - dobrá, velmi dobrá, výborná?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 43.142 (?), 8.12.2015 13:58

Kuresie u nás letos zrála po VP, to znamená na konci července. Hodnotím výrazně sladší než Pinkcot, to je sice pěkná merunka, velká, ale chuť nic moc- není špatná, ale jsou lepší. Harlayne tu máme sladší a lepší chuti než Harogem, ten je hlavně sušší. Harlayne hodnotím jako velm i dobrou chuť, Kuresii velmi dobrou až výbornou.david 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 9.12.2015 7:55

Jaké by bylo chuťové porovnání Kuresie, Kiota a Bergeronu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.57 (?), 29.11.2015 21:58

Presne tak ako píšete pán Ladislav SYLVERCOTU, PINCOTU a KIOTU chýba viac marhuľovej chuti. Ani TSUNAMI nie je tak chutná ako AURORA.     Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
JC - (2) - 105.106 (?), 8.12.2015 12:47

Také mi to nedalo. Harlayne je podle mých zkušeností chuťově výborná meruňka. Je sladká, aromatická, dužina je pevná, přitom dostatečně šťavnatá. Plod je menší. Mezi ostatními meruňkami patří mezi odolné na mráz i choroby. Při nutném standardním ošetření na moniliový úžeh jsem na Harlaynu žádnou chorobu nezaznamenal. Při deštích velmi málo praská (zde je odolnější pouze Goldrich, u něj jsem praklou meruňku neviděl). Sklízíme jej delší dobu probírkou. Kdybych si nyní mohl dát pouze jedinou meruňku, byl by to Harlayne. U Velkopavlovické mi vadila proměnlivá úroda (často chybějící), Leskora je fajn, ale více praská, navíc Harlayne nám chutná více. Leala při deštích praskala a hnila ve velkém. Goldrich je sladký až když zaměkne na stromě, navíc má menší aroma. Jinak u něj nemám problém stran mrazuodolnosti ani s chorobami. Stejně tak mám radši Harlayne než Bergeron. 

JC (275 m n.m., okolí HK)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 9.12.2015 19:26

Díky moc, Jirko od Hradce, za Vaše názory a zkušenosti. Z chvály Harlayne jsem dosti překvapen.surprise, protože jsem ji podle různých zdrojů bral jen jako kuriozitu pro svoji odolnost vůči šarce, nic víc. Po zkušenostech s Jojem, to není ten hlavní argument k pořízení odrůdy. Na chuťově průměrné a podprůměrné meruňky, i když odolné vůči šarce, nemám místo. Takže s takové chvály jsem opravdu překvapen. Že by dokonce předčila i Bergeron? No, to se podívejme. S tím davidovým hodnocením Pinkcotu bych vřele souhlasil (viz. pan Boštička, publikace Pěstujeme meruňky, pan Jano a další), kdybych ovšem neokusil Milošovy velké Pinkcoty, které byly chuťuvě velmi příjemné, i bez silnějšího meruňkového aromatu. Osobně nevím z čeho meruňky z Escande vznikaly, že je ta jejich meruňkovitost tak "ořezaná". Bergeron je také francouzská odrůda a přitom je ta meruňkovitost zcela o něčem jiném. Po davidově chvále Kuresie se po této odrůdě v prodeji jistě jen "zapráší".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.97 (?), 11.12.2015 19:50

Zaujíma ma aj talianska odroda BORA. Akú má chuť? Táto odroda je ďaľší rezistent voči šarke ale na rozdiel od KURESIE a HARLAYNE je ranná, mala by dozrievať v období keď dozrieva LESKORA.    Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 80.213 (?), 11.12.2015 20:10

Bora by měla dozrávat později - spolu s odrůdou Harcot.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.221 (?), 13.12.2015 21:30

Tu je čitanie o niektorých odrodách marhúl a aj o tom kedy dozrieva odroda BORA.

Jano       

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika