nejaromatictejsi odruda



P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 148.26 (?)
23.7.2013 0:08

Tak to ma tesi, ze plod Vehardy vam chutil. Ja sa do marhul nevyznam (nemam s cim porovnavat), preto ani neviem posudit ci su dost aromaticke alebo nie. U mna zacne dozrievat za 10-14 dni (dam potom foto), ale to je len odhad, nakolko neviem co bude ked pridu tie horucavy. Tento rok som tiez zaznamenal vetsi prepad, no prisudzujem to chladnemu obdobiu ktore u nas panovalo asi 2 tyzdne a mozno to ma nasvedomi aj minulorocna trosku vetsia uroda. Inak uz si nepametam ako ju mam dlho (5,6,7 rokov), no zatial v kvete ani raz u mna nemrzlo, preto v jeseni planujem vysadbu dalsej odrody Leskora, ktoru mi poradil Pan Peter z P.. 

Dalsia vec môze byt ze by sa urodnost zvysila nejakym opelovacom, no minuleho roku, bola uroda celkom dobra aj bez toho aby na okolo rastla nejaka marhula, tak neviem.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
host - 1.101 (?), 22.7.2013 22:57

Ještě jedno foto

Velharda,Hlučínsko
Velharda,Hlučínsko
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 1.101 (?), 22.7.2013 23:01

Velharda pod převisem stodoly, Hlučínsko


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 156.1 (?), 22.7.2013 23:18

Z Veselských marhúľ mi ako najaromatickejšia pripadá Vestar.Má však aj zlé vlastnosti-pri dažďivom počasí praská, čiastočná neodlučiťeľnosť dužiny.Keďže však najaromatickejší nie je to isté ako najchutnejší, prvenstvo v chuti medzi veselskými marhuľami podľa môjho názoru patrí odrode Velbora. Stano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 41.143 (?), 22.7.2013 23:11

Taky pěstuji Vehardu, potvrzují její výbornou chuť, ale mě letos skoro všechy plody opadly, bude to její zřejmě špatná vlastnost, tak jak to píše pan 1.101. Plody se začali lehce vybarvovat, pak se začali scvrkávat a opadly.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 148.26 (?), 23.7.2013 0:08

Tak to ma tesi, ze plod Vehardy vam chutil. Ja sa do marhul nevyznam (nemam s cim porovnavat), preto ani neviem posudit ci su dost aromaticke alebo nie. U mna zacne dozrievat za 10-14 dni (dam potom foto), ale to je len odhad, nakolko neviem co bude ked pridu tie horucavy. Tento rok som tiez zaznamenal vetsi prepad, no prisudzujem to chladnemu obdobiu ktore u nas panovalo asi 2 tyzdne a mozno to ma nasvedomi aj minulorocna trosku vetsia uroda. Inak uz si nepametam ako ju mam dlho (5,6,7 rokov), no zatial v kvete ani raz u mna nemrzlo, preto v jeseni planujem vysadbu dalsej odrody Leskora, ktoru mi poradil Pan Peter z P.. 

Dalsia vec môze byt ze by sa urodnost zvysila nejakym opelovacom, no minuleho roku, bola uroda celkom dobra aj bez toho aby na okolo rastla nejaka marhula, tak neviem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 195.175 (?), 23.7.2013 1:38

Včera sme zo stromu obrali posledné plody Leskory. Boli mäkké, ale stále šťavnaté a aromatické. Nie je to síce to hutné pektínové mäso typické pre neskoršie marhule vhodné na zavarovanie, ale chuťový pôžitok u Leskory človek prežíva aj po viac ako 3 týždňoch od začiatku dozrievania.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 18.102 (?), 23.7.2013 12:17

O Leskoře jsem četl pozitivní hodnocení od vícero pěstitelů. I když chuť je věc subjektivní, tak na jejích dobrých chuťových vlastnostech se shodne více lidí, proto na tom něco bude. Těším se, až se také dočkám prvních plodů, abych ji mohl zhodnotit. Mám ji nasazenou v místě s celodenním osluněním, stromek se ujal a velice pěkně roste.

Mám ještě jedno prostorné místo na zahradě, ale asi už ne tak dobré - nevím, zda by pro nějaký další strom meruňky jiné odrůdy bylo vhodné. Toto místo totiž není celodenně osvíceno sluncem. Intenzivně zde slunce "praží" vždy v čase od 10-ti hodin dopoledne do 16-ti hodin odpoledne, jinak je spíše ve stínu.

Jako málo zkušený netuším, zda by ovocný stromek-meruňka v takovém místě prosperoval a plody dozrávaly, když obecně potřebuje asi co nejvíc sluníčka. Jaké s tím máte zkušenosti: Má vůbec smysl vysadit meruňku i do méně osluněného místa?

Nováček

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 237.157 (?), 23.7.2013 18:00

Prajem pohodový letný deň! Pokiaľ zasadíte marhuľu na bujnejšom podpníku a zapestujete vyššiu korunu, nevidím problém vo vysadení inej sorty, navyše opeľovača pre zichr úrodu Leskory vo Vašej záhrade. Spomínam na záhrady mojích rodičov a ich susedov v záhradnej osade západne od Znojma. Pôda je tam ťažká, svetlá, ílovitá. Stromy boli dosť nahusto od seba, ale koruny mali vysoké. Rodili spoľahlivo kvalitné a chutné marhule. Najviac mi chutila starodávna veľkoplodá podlhovastá Ananasová...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 18.102 (?), 23.7.2013 20:09

Přeji dobrý večer. Děkuji za odpověď. O této ananasové meruňce jsem už slyšel. Bohužel ale neochutnal a asi ani nikdy neochutnám. Velice stará odrůda je vyhubená šarkou, podobně jako další vynikající ovoce, které si velice dobře pamatuji zase jako dítě já - špendlík. Byly to žluté trnky (švestky), protáhlého tvaru a výborné chuti (nemyslím ryngle nebo mirabelky). Špendlíky měly svou typickou, výbornou chuť. V jedné školce jsem si sice špendlíku všiml v nabídce, ale podle indicií, které jsem našel na internetu se domnívám, že se jedná o jiné ovoce (domnívám se, že jako špendlík prodávají slivoň tipala).

Nováček

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?), 23.7.2013 21:42

Podle mých zkušeností má zvýšená závlaha před sklizní vliv na možné zvětšení plodů, ale na úkor méně koncentrované chuti. Zajímala by mě chuť Vehardy při vyšší plodnosti a za zvýšených dodávek vody do půdy. Počasí, které nyní panuje, je pro co nejkoncentrovanější meruňkovou chuť požehnáním. Co se týče Leskory, tak nevím proč, ale tyto později zralé plody už nejsou tak kvalitní, jako ty první. Měkké plody přeplozené Lemedy Leskoru v současné době v této vlastnosti překonávají. Tady a teď můžu prohlásit, že Radka letos Leskoru v lahodnosti překonala. Ovšem Radky jsou už dávno pryč, kdežto poslední Leskory, zřejmě později nakvetlé, ještě mám. Ty první Leskory byly ovšem perfektní. Proč tomu tak je, opravdu nechápu. Po tom, co píše Stano, je mi té neujaté Velbory dvojnásob líto. Je zajímavé, jak podnož ovlivňuje plodnost. Stejně velký dvouletý stromek Hargrandu na mer.semenáči plody shodil, kdežto Veharda svůj kontrolní vzorek plodů na podnoži Wädenswill přece jen poskytla. Samozřejmě, že na úkor růstu, s tím se musí počítat. Je jasné, že v extrémních "horůčavách" svoje stromky kvůli koncentrovanější chuti nikdo uschnout nenechá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika