Moniliový úžeh a moniliová hniloba peckovin v roce 2015



Štěpánka.3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 28.101 (?)
30.4.2017 19:29

Smutný výsledek nedokonalého postřiku - jen jednou Horizonem na začátku kvetení a vrch koruny nebyl moc postříkán sad. Pokud mi ten strom neodejde celý, bude mít dokonale kotlovitou korunu. Zdá se mi, že jak jednou meruňka moniliový úžeh chytne, tak není šance se jí úplně zbavit. Některé mladé stromky mám zatím úplně čisté.


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  41,  42,  43,  44,  45  >   
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 19.4.2017 19:01

Já jsem dělal ještě třetí postřik. Signum při rozkvétání a dokvétání, za několik dnů ještě Talent. Pokud trvá extrémně studené a vlhké počasí, dělají se dokonce postřiky čtyři. Před květem, při rozkvétání, při dokvétíní a po odkvětu. Tak praví některé metodiky. Zkoumal jsem plůdky a zatím drží, náznaky vadnutí letorostů nejsou... a v pátek to zmrzne...sad.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 159.118 (?), 8.5.2017 20:40

Situace dnes, zhruba po 6 týdnech: Meruňka je (zatím) obalená plody, na horních, později kvetoucích větvičkách není skoro nic. V době mrazu (-3 až -4) byly krátce odkvetlé, zatímco na větší části stromu byly asi centimetrové plůdky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 159.118 (?), 8.5.2017 20:45

Poznámka se týká mého příspěvku z 31.3. Nějak se zařadila jinam...

Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 158.207 (?), 17.4.2017 20:25

Právě mi pomalu dokvétá meruňka, chtěl jsem druhý postřik (po odkvětu) provést Horizonem, který jsem poprvé použil při prvním postřiku, ale zmiňovali jste, že potřebuje teploty vyšší než 12°. Tak se chci zeptat, jak byste postupovali - kdy provést postřik, jestli stačí třeba až za týden, když teploty stoupnou na rozumnou hodnotu, nebo použít jiný přípravek v tomto počasí?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 17.4.2017 20:32

Za týden bude pozdě. Použil bych raději Zato nebo Signum, ale nakonec i ten Horizon (lepší, než nic).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 195.50 (?), 20.4.2017 15:18

Chtěl jsem se zeptat. Doposavaď jsem nepoužil žádný postřik.

Nyní se vyskytl na meruňce moniliový úžeh. Poraďtě prosím má cenu ještě teď zbylé nepostižené části stromu něčím postříkat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 8.11 (?), 26.4.2017 9:16

Ano, "úřední hodiny" moniliového úžehu začaly letos zhruba kolem 20.4. Sousedům mnohem dříve, jelikož se "chemických útoků" proti Monilinia laxa dobrovolně vzdali. Já jsem "zaspal na vavřínech", takže si na mě monilie došlápla také a zle dotírá. V minulých dnech jsem aplikoval ještě jeden postřik Signum a další potom Horizonem + Zato. Počasí přeje tomuto nepříteli meruněk "číslo jedna", dokonale.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Štěpánka.3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 28.101 (?), 30.4.2017 19:29

Smutný výsledek nedokonalého postřiku - jen jednou Horizonem na začátku kvetení a vrch koruny nebyl moc postříkán sad. Pokud mi ten strom neodejde celý, bude mít dokonale kotlovitou korunu. Zdá se mi, že jak jednou meruňka moniliový úžeh chytne, tak není šance se jí úplně zbavit. Některé mladé stromky mám zatím úplně čisté.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.221 (?), 30.4.2017 21:12
Štěpánka3: Tak toto je škoda, pekne zapestovaný strom s poschodiami, v najlepšom veku... Teraz je už ľahké byť múdrym, ale len jeden postrek nestačí - bolo treba aj pri dokvitaní, děvče!😃 A strom treba "vykúpať", čo pri takomto kusanovi už nie je jednoduché. Teraz už musíte rezať - až do zdravého dreva, srdce bude krvácať... Možno by stálo za to skúsiť postrek Prolectus - je to nový fungicíd, pôvodne používaný na iné účely, na moniliózu tuším ani nie je oficiálne odporúčaný, ale sú správy že je účinný. Ja som tento rok použil na marhule sekvenciu Signum - Prolectus a zatiaľ neovisla ani jedna vetvička. Pred rokom pri sekvencii Signum - Signum monilióza trochu bola. Ale každá záhrada a každý rok sú iné. Teraz už od aplikácie fungicídu nejaké zázraky očakávať nemožno, ale niečo skúsiť musíte. Ak by Ste chceli aplikovať ten Prolectus a nevedeli by Ste ho v ČR zohnať, napíšte mi súkr.správou adresu a pošlem Vám ho poštou. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Štěpánka.3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 28.101 (?), 1.5.2017 0:25

Děkuji za nabídku pomoci pane Ivane, ale asi to nechám osudu. Strom má totiž šarku a plody nejsou moc kvalitní, jsou málo sladké a zralé v sobě mají dřevitá vlákna. Meruňka roste v blízkosti bazénu, je moc vysoká (děcka ji cákáním vydatně zalévají) a špatně se proto ošetřuje tak, abych chemii nestříkala do bazénu. Ale do kvasu se hodila smiley. Je to jeden z mnou prvních sázených stromů - Bergeron a jako jediná loni nerzmrzla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  41,  42,  43,  44,  45  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika