Moniliový úžeh a moniliová hniloba peckovin v roce 2015



host - 27.159 (?)
6.5.2016 22:24

Sůsed má tak 8 stromů meruněk, nestříká to, věk cca 25 let. Ale hrůza a děs, tak 15-20 % letorostů je zvadlých a uschlých od monilie.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  26,  27,  28,  29,  30  >   
                  
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 9.167 (?), 5.5.2016 11:18

Větvičky bych odstranil na zdravé dřevo - houba postupuje i cévními svazky do dřeva, jestli se nepletu. Pokud by to ovšem bylo nebezpečné, dal bych přednost životu manželasmiley. Ideální by byly dlouhé nůžky na tyči..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daneek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (91) - 228.52 (?), 5.5.2016 14:35

Dlouhe nuzky na tyci nemame, ale zdrave drevo uz by s nima stejne neustipl. Ja mu reknu, at odreze cele ty vetve, ze kterych to jde, stejne je prehoustla. (pred dvema lety jsem ji musela kvuli monilii dost oholit, od te doby na jare neprorezavam, cekam, jak to dopadne).

Dekuji za reakci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 5.5.2016 15:08

Moniliový úžeh květů peckovin začíná pěkně řádit i na ošetřených stromech. Jak by taky ne, zima a vlhko mu hezky svědčí. Se zvyšujícími teplotami se jeho postup pravděpodobně na čas zastaví. Všechno napadené je třeba odstranit. Doporučuji si pořídit teleskopické nůžky s pilkou. Je to vynikající pomocník, určitě si jej oblíbíte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 27.159 (?), 6.5.2016 22:24

Sůsed má tak 8 stromů meruněk, nestříká to, věk cca 25 let. Ale hrůza a děs, tak 15-20 % letorostů je zvadlých a uschlých od monilie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 234.245 (?), 7.5.2016 10:13

S Strepet je novinka jednoho zahradnictví, krom chvály prodejce není odskoušená, mám k sušení odrůdu původem z Turecka Haci haliloglu (vyšlechtěná k sušení!) spokojenost maximální, téměř bez šťávy sladká.

Hargrand z vlastní zkušenosti není vhodný ke zpracování, kvůli pevným vláknům které nezměknou vařením, spíše naopak. Goldrich je velká, to je vše, výborná odrůda pro prodejce (snáší transport, neměkne velká...) ale bez chuti.

Na zavaření je asi nejvhodnější Orangered (Bhart) dále z novějších odrůd Bergarouge, Pinkcot, Bergeron, Bergeval a klasika Velkopavlovická (ta ale rychle měkne, ale tipické aroma meruněk)

Toto som sa tu okrem iného dočítal o Hargrande, má pán Mirda aj váš Hargrand takéto pevné vlákna? Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 7.5.2016 10:54

Tak to asi nie, pán Jano. Myslím ten Goldrich. Určitě bych nepěstoval meruňku, která je bez chuti. Autor příspěvku zřejmě netušil, jak se má Goldrich sklízet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.186 (?), 7.5.2016 14:21

Viem pán Petr źe máte skúsenosti s pestovaním Goldrichu, myslím že ich máte dokonca dva na rôznych podnožiach, ale mňa zaujíma odroda HARGRAND, či má tie tvrdé vlákna v dužine. Jano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 130.35 (?), 6.5.2016 10:02

Zdravím, zřejmě to tu bylo již zmíněno, ale chci se opět zeptat, co má za následek Monilioý úžeh a moniliová hniloba? Odchází celý strom nebo se projeví "jen"neúrodou v daném roce? Dosud jsem s nimi problém neměl, ale rád bych byl připraven, kdyby to přislo v budoucnu. Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 209.204 (?), 7.5.2016 18:00

Hargrand mi zatím neplodil, takže nevím. Papírově to je pozdní aromatická odrůda s velkými plody, velkými květy a méně lákavým vybarvením plodu.

Po nynější zkušenosti budu stříkat všechny meruňky. Netušil jsem, že je to schopné zničit zdravý stromek. Chorobu jsem znal, ale vždycky způsobila 1-2 zaschlé větvičky na stromu a to bylo vše.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 92.46 (?), 7.5.2016 20:17

Letošní rok si monilia s našimi meruňkami nepěkně hraje, i přes provedenou ochranu je zasažení meruněk moniliou veliké, trpí jí všechny mé meruňky a každý den odstřihávám nově povadlé větvičky. A to jsem si říkal, že jsem to s mrazama letos vyhrál, a že meruňky se pomalu dají pěstovat jen na severní moravě :)
Ještě k té monilii, v posledních dnech stříhám taky uvadlé větvičky na vzrostlém Top Tastu, vedle stojící Valjevka, Stanley a Carpatin je úplně v pohodě. Máte tady někdo podobnou zkušenost?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  26,  27,  28,  29,  30  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika