Moniliosa - pomozte mi se v tom vyznat



zden1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (114) - 181.248 (?)
3.3.2015 9:23

Pokud je to třeba s ohledem napočasí, pak se doporučuje stříkat plody na začátku vybarvování. Je vhodné použít přípravek s krátkou ochranou lhůtou např. Teldor který má OL 3 dny pro meruňky, broskve, višně, švestky atd.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 92.38 (?), 3.3.2015 9:15

No jo, slovu furt rozumím, ale Ty zkušenosti zatím chybí - jsem "pouze" zahrádkář nadšenec amatér, zkušenosti zatím minimální. Proto velmi ráda čtu tyhle diskuze a vážím si každé rady. Děkuji a pěkný den. Lenka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 216.228 (?), 3.3.2015 10:17

Postřikem v době květu zabráníte moniliové spále, která může stromek úplně zlikvidovat. Na moniliovou hnilobu plodů musíte, bohužel, stříkat znovu, hlavně pokud jsou k rozvoji houbové choroby vhodné podmínky - počasí. Sama se taky snažím vyhnout používání postřiků, tedy spíš nadužívání, ale na plíseň bramborovou a moniliozu prostě nic jiného dělat nejde. Co se týče rajčat, jsem "KUKY v sukních", a peckoviny následují. Mám dokonce moniliovou spálou chycené jablko James Grieve red, ale to vyřeším v dohledné době pokácením, protože mi nechutná a jiných jabloní mám dost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
zden1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (114) - 181.248 (?), 3.3.2015 9:23

Pokud je to třeba s ohledem napočasí, pak se doporučuje stříkat plody na začátku vybarvování. Je vhodné použít přípravek s krátkou ochranou lhůtou např. Teldor který má OL 3 dny pro meruňky, broskve, višně, švestky atd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 92.38 (?), 3.3.2015 10:34

Další super rada, za kterou děkuji, to je přesně to, co jsem ještě potřebovala na toto téma slyšet. Pokud je pravda, že Teldor má OL 3 dny, tak je to přesně to, co jsem heldala. Ještě jednou díky Lenka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 3.3.2015 10:47

Vtírá se ovšem jedna otázka. Má-li Teldor OL pouhé 3 dny, jak vypadá jeho účinnost po 3 dnech od aplikace? Logicky asi žádná. A jak si poradí se sporami houby, které přiletí po 3 dnech a později? Nijak? Anebo na plodech zůstává, je účinný, akorát když ho sníme, tak se neotrávíme (?)  Není to jen marketingový tah na amatérské pěstitele snažící se o kvadraturu kruhu - mít všechno na zahradě postříkané a přitom v bio kvalitě?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 3.3.2015 11:11

OL - ochranná lhůta není totéž co doba účinnosti přípravku. Ideální přípravek by měl OL =1 a dobu účinnosti "nafurt" (IOP = 365 dní).  Na dobu účinosti většinou ukazuje interval opakování postřiku (přibližně DU90 = IOP, DU50 = 2× IOP)

Je dobré, pokud se OL blíží ideálu ale někdy je to pouze marketingový tah odvozený od toho, jak je daný ovocný či zeleninový druh zastoupen v spotřebním koši. Další věcí, která s bere v úvahu je způsob přípravy - omytí > oloupání > naředění smícháním do meníčka. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 3.3.2015 11:45

Chápu, že za 3 dny se zaschlý postřik nevypaří, nota bene, když tam ty zaschlé kapky stále vidíme. Jen bych chtěl tochu tlumit to nadšení, které mají lidé jako paní Lenka  ("přesně to, co jsem hledala...").
    S ochranou proti monilii ve dřevě asi nikdo problém nemá (já tedy do plného květu nestříkám, bez ohledu na to, jestli se ten Horizon v pylu rozptýlí či jiným medem naředí). Ale postřik plodů v době jejich vybarvování či zapalování mi zatím nejde. Nemám strach o zdraví, ale kousnout do švestky či hrušky, z jejichž slupky ty kapky ani nejdou pořádně setřít, se mi jaksi ekluje. Pravda je, že možná kvůli tomu mi letos ztráty jablek hnilobou ve sklepě dosáhly neskutečných 50%.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 3.3.2015 12:03

... řeším to tak, že stříkám 2/3IOP (tj. 10 dní) před předpokládaným zahájením sklizně a postřik již neopakuji. Je pravdou, že plod omytý po OL3 ještě je cítit stejně azolem jako plod neomytý po 2×OL3  .  Ale již 7 dní po postřiku Horizonem omyté plody mají už svou vůni. Jsou bohužel odrůdy, kde bez postřiku sklizeň není (President, Presenta, Hanita,...) a jsou odrůdy, které zásadně nestříkám (Katynka) i s rizikem jistých ztrát.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4473) - 155.121 (?), 3.3.2015 13:34

Presenta taky? Mám velmi špatnou zkušenost se Stanley. Bez Horizonu ani ránu. Presentu jsem vysadil předloni místo Domácí kvůli šarce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 3.3.2015 15:08

Pokud udržíte Presentu řídkou a plody budou probrány na vzdálenost, že se nebudou vzájemně dotýkat, tak se udrží i bez postřiku.

Jinak já švestky dodávám do malé soukromé pekárny, takže nemusím být tak opatrný na užití fungicidů jako ti co potřebují stejné nebo větší množství kvasit. Blbý je, pokud reziduální účinnost fungicidu brzdí kvašení krásného modrého ovoce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika