Moje malá meruňka, jak na ní? Jak ji zastřihnout?



host - 187.14 (?)
1.8.2009 18:06

Tvoje,,malá meruňka" je docela určitě semenáč broskvoně(popřípadně nektarinky - vypadají stejně).Vzhledem k tomu, že nikdo neví jaká je to odrůda můžou být plody vynikající a brzy dozrávající, a stejně tak nejedlé a pozdě zrající. Semenáčky broskvoní plodí poměrně brzy, tak bych to riskla, co z toho bude, ale pokud chceš mít jistotu - doporučuji očkovat.Podrobnosti najdeš na diskuzi o broskvoních - tam se to probírá stále dokola. Taky záleží na tom, jestli chceš nechat stromek v květináči třeba na balkoně, nebo ho zasadit někam na zahradu, od toho bych odvodila tvar stromku a výšku kmínku. Jinak stromek vypadá dobře a životaschopně, tak přeju hodně úspěchů.Janina

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
The_DoctoR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (102) - 174.168 (?), 1.8.2009 17:48, zobrazeno: 16557x

Dostal jsem od své babičky mladou meruňku, prý ji zasadila minulý rok v březnu (viděla na verandě naklíčenou pecku, tak ji zasadila) a celkem pěkne se jí chytla, nějak velkou péči ji nevěnovala, jen zalývala, když bylo potřeba a občas přihnojovala. Ale můj dotaz je, jak mám meruňku zastříhat, aby nerostla stále do výšky a utvořil se z toho menší stromek s více větvičkami? A jestli bych měl někdy stromek v blízké době naroubovat?

Samozřejmě přikládám fotografie, tak očekávám Vaše rady. Děkuji

V jedné je znázorněno, jak bych to asi udělal já, kde bych to zastříhl, ale jsem naprostý laik a nováček a proto si nechám poradit :)

Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 187.14 (?), 1.8.2009 18:06

Tvoje,,malá meruňka" je docela určitě semenáč broskvoně(popřípadně nektarinky - vypadají stejně).Vzhledem k tomu, že nikdo neví jaká je to odrůda můžou být plody vynikající a brzy dozrávající, a stejně tak nejedlé a pozdě zrající. Semenáčky broskvoní plodí poměrně brzy, tak bych to riskla, co z toho bude, ale pokud chceš mít jistotu - doporučuji očkovat.Podrobnosti najdeš na diskuzi o broskvoních - tam se to probírá stále dokola. Taky záleží na tom, jestli chceš nechat stromek v květináči třeba na balkoně, nebo ho zasadit někam na zahradu, od toho bych odvodila tvar stromku a výšku kmínku. Jinak stromek vypadá dobře a životaschopně, tak přeju hodně úspěchů.Janina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 7.84 (?), 2.8.2009 2:08
Jejda, tak to mi babicka rekla spatne, ja to take nepoznam. Takze, co mi radite? Zastrihnout a jak? Tam jak jsem nacmaral?H) Rostlinku rozhodne planuju mit doma na balkone, zahradu zatim nemam, tak podle toho prosim radte:) Jinak hnijit kristalonem plod a kvet nebo start radeji? Musi se rostlinka naroubovat, aby zplodila?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 176.18 (?), 2.8.2009 12:53

Rozhodně zastřihnout podstatně víc, minimálně o třetinu délky. Jinak broskvoně při sázení zjara se zkracují na 2 - 3 pupeny).           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 2.8.2009 13:27

Já bych rostlinku v tuto dobu nezastřihoval. odstranil bych listy na kmínku a naočkoval na něj jedno nebo dvě očka kousek nad sebou a naproti sobě z nějakého stromu dobré a vyzkoušené broskve.  Zastřihnutí bych nechal na jaro, zato důkladně, tak 20 cm nad ujatým očkem.
    Netřeba se vymlouvat, že nepoznám, jestli jde o meruňku nebo broskvoň. Stačí si ze dvou starých stromů utrhnout list a porovnat se svým malým stromkem. Rozdíl je tak velký, že jej pozná každý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 174.168 (?), 2.8.2009 13:31

Dobře díky, takže teď v tom mám zmatek zda zastřihnout a nebo ne.. A jakým způsobem se prosím očkuje? Jsem naprostý začátečník...:-/

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 180.2 (?), 2.8.2009 13:45

Dobrý den. Jak píše MUDr. Vysloužil, rozhodně nic teď nezkracovat. Tím byste se připravil o asimilační plochu. A pokud neumíte očkovat a máte jen tento semenáček, tak zkuste najít někoho, kdo to umí a budete mít jistotu, že to poroste. Ještě připojím poznámku o tom, že toto ale není ovoce, které se pěstuje na balkóně. Možná krátký čas po tom naočkování a i tak je třeba pečlivě hlídat vláhu, ale potom patří do země. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
The_DoctoR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (102) - 174.168 (?), 2.8.2009 13:52

Rozumím. Takže pouze odstraním listy na kmínku a budu čekat jak to poroste. Co se týká toho očkování, tak nevím, budu se snažit někoho najít. Díky moc. Štafl

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 2.8.2009 14:01

V době internetu není nutné někoho dlouho hledat. Očkování je poměrně snadné a stránek s návodem je mnoho.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 174.168 (?), 2.8.2009 14:59

Věříte, že to jako naprostý nováček zvládnu? Jinak jsem se zpletl, broskvoň je od letošního dubna, takže stará cca. 4 měsíce, kdy ji tedy poprvé naočkovat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika