Merunka - jak ji mam zastrihnout?



gabula19 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 120.179 (?)
20.4.2010 14:37

Takze p.Rony pochopila jsem to dobre, ze je teda zastrihnu tam kde mi to malujete na tom obrazku (myslite, ze stromecku se nic nestane, kdyz uz ma po odkvety?), celkem jsem nepochopila ty spici pupeny, to budou nejake druhotne pupeny? ktere by jeste mely ted vyrasit? Posledni dotaz, kdyz to takhle zastrihnu jak jste to naznacil vy, kdy mam znovu strihat? Nebude to brzo, ze ale ja asi zase na podzim poslu dalsi foto at mi poradite. Takze dekuji moc za rady jdu na to

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
gabula19 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 188.59 (?), 19.4.2010 15:17

No dekuji za rady, i kdyz kazdy ma na to jiny nazor a ja jsem z toho trochu vedle. Nicmene souhlasim, ze se maji strihat stromky v tu dobu kdy maji, ale ja to zasadila pred pul rokem vetve nemel skoro zadne (nepredpokladam, ze pri sazeni je dobre stromek zastrihnou) tak jsem uvazovala tak, ze se to bude dat strihat nejdrive na jare, takze snad jeste neni tak pozde. No nicmene asi to trosku zastruhnu, i kdyz na jedne vetvi uz mam malou merunku, celkem ji mi je lito ji strihat, ale slysela jsem, ze je lepsi to urvat aby strom posilil (nevim co na tom je pravdy)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 19.4.2010 17:36

Kdyby to byla má meruňka tak ji "bez milosti" vrátím ztv. zpětným řezem tam kde už měla být dávno a to podle obrázku a hnedka. Až vyrazí spící pupeny a ty vyrazí, protože už je zakořeněna, tak se to upraví.  Ty vyholené místa zmizí, větvě zesílí a nasadí rozvětvení níže.

Zpětný řez
Zpětný řez
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Zahrádkářský kacíř - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 235.249 (?), 20.4.2010 0:15

Znovu se ptám: Proč jí chcete zahušťovat, když jí za pár let budete muset zase prořezávat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 20.4.2010 8:00

S Vámi se nehodlám o řezu bavit, jedině když doložíte foto nějakého stromu vychvaného vaší teorií. Když založím 4 nebo 5 kosterních větví, tak tam bude tento počet až do "smrti" stromu bez prořezávání.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Zahrádkářský kacíř - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (391) - 235.249 (?), 20.4.2010 15:57

4 nebo 5 větví tam má už teď. Vy jí přesvědčujete, že to je málo, že má korunku zahustit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 216.102 (?), 20.4.2010 11:54

Gabula, zrežte ten stromček tak ako to naznačil Rony. V prvých dvoch troch rokoch sa realizuje výchovný rez a ten kto tvrdí opak sa v danej veci nevyzná. Ak sa stromček nezostrihne, strom bude za 5 -6 rokov vyzerať rovnako (bude samozrejme väčší) ale bude mať dlhé vyholené kostrové konáre a na nich málo plodov. Konáre sa pri dobrej úrode na 100 % zlomia. Strih sa môže kludne realizovať aj teraz, úroda až budúci rok.

Juro

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6500) - 147.108 (?), 20.4.2010 7:28

Trošku zastřihnout je špatně. To nemá smysl. Buď jak radí Rony, radikálně, nebo vůbec ne. Otázka je, zda si s tím po radikálním řezu dál poradíte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 20.4.2010 14:17

Ukázka z dneška jak mám udělaný výchovný řez u dvou švestek a jabloně. Povšimněte si, že některé slabé výhohony se neřežou aby zbytečně neoslabily stromek a později se uvidí ale s největší jistotou se pro kosterní větve nehodí ale co kdyby. A co je důležité téměř všechny pupeny se probudí tak u paty, kde je to potřebné a ne jenom na koncích (kdyby byly ponechané dlouhé).

Toptaste, první řez
Toptaste, první řez
Jiná Toptaste od jiného zdroje, první řez
Jiná Toptaste od jiného zdroje, první řez
Julie první střih
Julie první střih
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
gabula19 - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (52) - 120.179 (?), 20.4.2010 14:37

Takze p.Rony pochopila jsem to dobre, ze je teda zastrihnu tam kde mi to malujete na tom obrazku (myslite, ze stromecku se nic nestane, kdyz uz ma po odkvety?), celkem jsem nepochopila ty spici pupeny, to budou nejake druhotne pupeny? ktere by jeste mely ted vyrasit? Posledni dotaz, kdyz to takhle zastrihnu jak jste to naznacil vy, kdy mam znovu strihat? Nebude to brzo, ze ale ja asi zase na podzim poslu dalsi foto at mi poradite. Takze dekuji moc za rady jdu na to

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 20.4.2010 17:53

Když se uřežou větvě, které mají pupeny a vyvinutý nějaký obrost, tak tlak živin probudí tzv adventivní tedy zdánlivě neviditelné pupeny a ty vyraší. V této době, když bude nějaký slabší výhon více odkloněn a navíc to nevadí, to se upraví až později. Jen klidně snižte tu korunu a uvidíme později jak bude rašit a kde ale hlavně zesílí kosterní větve. Veškerá snaha až na výjimky je u mladých stromků zapěstovat 4 plus mínus jedna kosterní větve pravidelně rozmístěné a v úhlu asi 45° (u hrušek to neplatí až tak, mají pyramidální růst). K tomuto cíli se dopracujeme řezem a ohýbáním ale také letním zaštipováním. Když vidíte, že v létě roste něco do koruny, tedy opačně a bude křižovat třeba terminál, to je stejně odsouzené k řezu, tak to odřežeme (zaštípneme) dříve ať strom přesměruje živiny jinam.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika