Lejuna, Lerosa, Lemeda, Lenova, Kompakta



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?) 
17.7.2013 15:05

Vybarvené plody Radky se nabízejí samy, a lákají svou červenou barvou k ochutnání.Chvályhodné jak málo sluníčka letos stačilo k intenzívní červeni.Já mohu nabídnout jen jeden nezralý plod Lemedy.Zato bez kapky postřiku proti čemukoli.

Lemeda
Lemeda
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 17.7.2013 15:36

Tak to jste "kabrňák".  Ale ta fotka je nějaká vybledlá. Nebo mám na obrazovku nasadit barevný filtr?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 184.146 (?), 13.8.2013 15:56

Bude někdo obhajovat nárok meruňky s názvem Kompakta na další působení ve svém sortimentu odrůd? Přednosti: Dobrá odolnost proti moniliovému úžehu a proti mrazu v době květu. Nedostatky: "Prázdná" chuť. Slabšího meruňkového aromatu lze místy dosáhnout jen u velmi měkkých plodů?

Kompakta (29.7. 2013)
Kompakta (29.7. 2013)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 125.240 (?), 25.3.2014 18:11

Dobrý den, mám vysazenou Kompaktu. Zvolil jsem ji pro její vysokou odolnost proti monilióze a mrazu ale není samosprašná, poradíte opylovače? Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 26.3.2014 18:31

Pokud jste zvolil tuto poměrně mdlou a chuťově málo výraznou meruňku, tak bych si k ní vysadil ještě něco "pořádného", třeba takový slušně mrazuodolný a chuťově výborný Bergeron. Jistě by Kompaktě k opylení dobře posloužil. Místo Kompakty bych volil údajně vysoce mrazuodolnou Lenovu, která disponuje i lepšími chuťovými vlastnostmi. Zdá se, ale, že Lenova rozkvétá o dost později než Kompakta, kdyby jste je chtěl dát k sobě. Zrání: Lenova (-7 VP), Kompakta (-2 VP), Bergeron (+7VP)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 15.7.2014 11:35

Odhaduji, že Vestar, Vesprima, Veharda a snad i Vesna jsou chuťově lepší odrůdy, než Kompakta. Na fotce jsou ojedinělé dva plody, které nesežehl moniliový úžeh. Jen musím ocenit, že i přes absenci postřiku, který spálil skoro všechny květy, je strom zase v plné růstové kondici, takže odolnost "dřeva" proti moniliovému úžehu tady určitě je. Samozřejmě, že postřik na ochranu květů je nutný. Tyto měkké Kompakty na fotce měly jakous takous meruňkovou chuť, takže by snad alespoň minimálně v tomto ohledu uspokojily. Lenovy, pane Mikeši, jsou stále skoro zelené a také jsou nehorázně strupaté.

Kompakta
Kompakta
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 15.7.2014 11:52

Strupovitost ve větší míře se mi tu zatím vyhýbá. Čekal jsem, že Lenovu už budete mít zralou - podmínky jsou u Vás podobné. Nechal jsem na stromě Lenovy ještě nějaký ten plod - chci vědět, jak dlouho a do jakého stavu plody vydrží na stromě. Chuťově je Lenova letos standardní - meruňková, ostřejší, dobrá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 15.7.2014 14:55

Tak ta Lenova přece jen nepatrně žloutne, stejně jako sem tam nějaký ten Bergeron. Za chuťově nadějné odrůdy bych považoval do budoucna ten Orangered, ale i třeba Vehardu. Někdo však psal, že ji má letos fádní, takže nevím, jak to dopadne při více plodech na stromě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 26.58 (?), 18.7.2015 20:54

Lenova sklizena - chuť dobrá, osvěžující, se zřetelnou kyselinkou.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 18.7.2015 21:32

No, jo, máte pravdu, pane Mikeši. Plody LENOVY se sice zdají být bledé, ale už jsou některé měkčí. Zrovna jste mě inspiroval k jejich degustaci. Ptám se sám sebe: Lze jejich chuť rozeznat od Milošovy Lejuny? Ještě bych ocitoval Tomáše Jana: Vzhledem k vysoké odolnosti proti mrazu je plodnost odrůdy pravděpodobná i v letech, kdy jsou jiné odrůdy nevhodným počasím v době květu poškozeny. Tato hezká "pomologická řeč" pana Tomáše Jana může zase naopak inspirovat pana PP k pořízení Lenovy a Lejuny do podmínek, kde na jaře "kouše" mráz více, než jinde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika