Lejuna, Lerosa, Lemeda, Lenova, Kompakta



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?) 
31.5.2013 21:14

Jednu Leskoru na ZR mám, ale roste dost málo, pane Mikeši, aby jste nebyl zklamán. Na St.Julien mám jen Bergeron a ten roste v mazlavém jílu přiměřeně. Plody Lenovy mě nezaujaly, takže je před likvidací. Stejně jako Lerosa, která neustála tlak moniliového úžehu a po odkvětu bylo už pozdě. Celou korunu jsem odstranil, ale stejně ji asi zlikviduji také. Škoda, že jsem si místo ní tenkrát nepořídil tu Legoldu, o které psal pan Wendy. Lenova, Lejuna nebo Kompakta by byly jistě vhodné do horších poloh, díky své mrazuodolnosti. Kompakta je obsypaná, ale u mě dopadne asi stejně, jako Lerosa a Lenova. Po změknutí plodů je bez chuti. Naopak taková VP nebo Karola jsou po změknutí nejlahodnější, ale to i jiné odrůdy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
               
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 1.6.2013 12:40

laughtak teď jste mě pobavil pane Petře, dobrý postřeh.Ale já jsem se nechal inpirovat pohádkou o dvanácti měsíčkách, a v zimě, v předstihu jsem vyslal Marušku do lesa pro Leskory.Ten les byl myslím někde na Záhorí, nebo tak nějak.Tímto samozřejmě ještě jednou vítám pana Pala, který jak je vidět se plný sil vrací ze zdravotní dovolené, a přeju pevné nervy, a né moc iluzí, že člověku v nouzi  někdo pomůže... aneb vlci jsou už zase hladovíwink,a v ďálke temně vyjůů.

Já si myslím, že k té Vaší Leskoře netřeba opylovače hledat, pokud jak je vidět přináší každoročně spoustu plodů.Lepší je když strom sám od sebe nepřeplozuje, a provádí samoregulaci, a plody jsou o to kvalitnější.Mnoho zahradkářů musí na svých meruňkách pracně plody protrhávat, aby je měli kvalitní .Jestli se Vám přesto zdá, že strom málo plodí, možná by ve Vašem případě pomohlo zmlazení stromů, který už se roztahuje příliš do široka, a prostředek koruny neuspokojivě plodí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 212.212 (?), 1.6.2013 23:28

Uprostred mokrého a studeného víkendu zdravím takisto p.Rostislavíka a ďakujem za nezaslúžené prejavy sympatií. Veru, vyjadril ste to metaforicky presne. Pauza mala ozdravujúci účinok, iba som smutný z toho, že z verejnej diskúsie odišlo množstvo kvalitných a skúsených prispevateľov. S vlkmi či hyenami bohužiaľ nič nespravíme, treba ich racionálnymi argumentmi odháňať a nedať sa vyviesť z rovnováhy. Nie každý hľadá na fóre iba zdroj poučenia či inšpirácie...

V rámci diskúsie o marhuliach a ich chuti môžem iba opätovne potvrdiť, že chutnejšiu marhuľu ako je stará Ananaska som zatiaľ nejedol. Je to kultivar do koča aj do voza- na jedlo aj na zaváranie, napriek svojím slabinám. Tak ako má zmysel reinkarnovať mnohé staré chutné odrody jabloní (niektorí množitelia tak robia),  zaslúžila by si vrátiť do pestovania aj táto marhuľa alebo aspoň využiť jej genetický potenciál pre ďalšie kríženie či selekciu. Možno ani netušíme, že už sa takto niekde robí...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 213.119 (?), 2.6.2013 10:33

Již v roce 1960 byla   Ananaska   využita k vyšlechtění odrůdy Sirena. Křížení - (Ananaska x Ananaska)  x  (Luisieta x Umberto). 

Růst středně silný, odolná mrazu ve dřevě i květu, doba kvetení středně pozdní, tolerantní k Moniliové hnilobě plodů.

Ovoce střední 40 -65 g, atraktivní,oválné.Slupka krémověpomerančová s červeně tečkovaným líčkem pokrývajícím 40 až 70 % povrchu.Dužnina žlutá až světlepomerančová, středně tuhá, masitá,mírně aromatická, chutná.Pecka středně velká, elipsovitá.Dobře jde od dužniny. Jádro je sladké.

Je vhodná k přímému konzumu i k zavaření, plodnost střední.

Pozdní, částečně samosprašná odrůda.

Jarin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 55.13 (?), 31.5.2013 20:29

Do Leskory mám v plánu jít letos také akorát zvažuju podnož - myroše v tom jílu sice rostou, ale některé odrůdy na něm trpí praskáním kmínku a následnou nekrózou s klejotokem. Když bych sehnal na ZR nebo St. Julien, tak bych tyto zřejmě upřednostnil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 1.6.2013 11:10

Vzpomínám si, že kupříkladu pan PP uváděl, že by u něj vysazené meruňky skončily "na padrť". V Zahrádkáři se uvádělo, že Lenova plodí i tam, kde jiné odrůdy selhávají, takže by to chtělo vyzkoušet. V takových oblastech nelze poměřovat kvalitu plodů mým pohledem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 159.79 (?), 2.6.2013 21:04

Lenova občas plodí, ale na M-VA-1 v jílu to je na... nic.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 17.7.2013 10:01

Radka dozrává, ale oproti Auroře o dost později. Krátce po ní bude k jídli Lejuna



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 17.7.2013 12:33

Omylem jsem místo Radky přidal fotku broskve Redwin. Správná Radka je tu:


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 92.38 (?), 17.7.2013 13:04

Já musím Lejunu pochválit- letos poprvé zaplodila 3- roč.- je obalená, chuťově výborná, velké plody, krásně vypadá, děti jsou nadšené a my taky. Prošla sice monilií, ale po postřiku Baycorem, který jsem bohužel neprovedla již za květu se vzpamatovala a úroda je opravdu super.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika