Kdy radikálně seříznout meruňku



host - 234.214 (?)
16.7.2021 9:13
Asi by bolo vhodne korunu semenaca odrezavat postupne, napriklad teraz skratit o polovicu a vo finale vyuzit aj Zahnov rez
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Mike Dundee - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 209.206 (?), 16.7.2021 8:48, zobrazeno: 531x

Neporadil by mi někdo, kdy je ideální období pro radikální seříznutí meruňky? Abych přiblížil situaci - mám semenáč meruňky s korunou cca 2,5 metru. Loni jsem do ní přirouboval větvičku z jiného semenáče kvůli lepšímu opylení. Ovšem druhý rok po sobě má meruňky velikosti špendlíků. Naopak větvička kterou jsme přirouboval pochází ze semenáče, který má pěkné velké plody. Nejraději bych tedy odřezal celou korunu neperspektivního semenáče a ponechal jen tu naroubovanou větev (teď má cca 30 cm), protože strom má již solidní kmen a je kvalitně zakořeněn.

Jde mi o to, abych v nevhodnou dobu neodrovnal celý strom...

Děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 234.214 (?), 16.7.2021 9:13
Asi by bolo vhodne korunu semenaca odrezavat postupne, napriklad teraz skratit o polovicu a vo finale vyuzit aj Zahnov rez
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.78 (?), 16.7.2021 10:22

Pokud vím, tak strojní konturový řez se provádí těsně před rašením. Jedná se o řez pomocí nepřemýšlejícího rámu, který nerespektuje jakékoliv pravidla pro tvarování koruny za účelem dosažení co nejdelší životnosti stromu, ale je to spíše typ řezu, jako když se vrba řeže "na hlavu".

Jestliže tedy potřebujete řezat takto velkou redukci avšak s respektováním zásad řezu pro dosažení co nejdelší životnosti stromu, pak jej proveďte v termínu "dopoledne před odpoledním postřikem proti moniliovému úžehu". tj v době těsně před rozkvětem.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 91.196 (?), 16.7.2021 11:23

Letos bych lehce prosvětlil oblast okolo perspektivního vrubu-aby nedošlo k jeho babčení. Zjara bych doorouboval zbylé větve tou Vámi preferovanou, nebo i dalšími sortami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika