Je tohle moniliová spála? Nebo jiná nemoc meruňky?



kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 91.140 (?)
2.6.2020 12:38

Zdravím, poradí prosím niekto ako pomôcť mojej minulý rok zasadenej marhule Veharda? Je pre mňa dosť vzácna, dlho som túto odrodu zháňal. Na jar začala rašiť neskoro a nekvitla. Spodné vetvičky sú už úplne bez listov a vrchné zvesené. Tipujem na problém v koreňoch, lebo na stanovišti je ťažká ílovitá pôda(na svahu), aj keď som pri sadení 1m x 1m vymenil - žeby v jame stála voda, ale zase výrastky z podnože sú zdravé... Zhoršilo sa to ešte teraz po dažďoch.

Môže byť problém v premokrení pôdy aj keď tam strom rástol celý minulý rok a z podnože Adesoto rastú zdravé výrastky alebo monilia, alebo mohol mladé lístky poškodiť mráz 13.5. cca -2°C?,...ktorý tu zničil bohato nasadenú úrodu skoro všetkého ovociano

Ďakujem.

Marhula Veharda
Marhula Veharda
Marhula Veharda
Marhula Veharda
Marhula Veharda
Marhula Veharda
Marhula Veharda
Marhula Veharda
Marhula Veharda-spodná vetvička
Marhula Veharda-spodná vetvička
Marhula Veharda-výrastky z podnože Adesoto
Marhula Veharda-výrastky z podnože Adesoto
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 50.226 (?), 30.4.2020 11:05, zobrazeno: 11526x

Zdravím, moje tříletá meruňka má na jedné větvičce svěšené listy, přikládám foto. Stříkal jsem ji ještě před mrazy přípravkem Champion 50WG, poté už ničím - chtěl jsem ještě aplikovat Signum, ale pořád mrzlo a pak už bylo po květech - kvetla velmi bohatě, ale i přes zakrytí textílii květy zmrzly, má jenom jeden půdek. Včera jsem si všiml svěšených listů. Prosím o radu, co dělat, jsem začátečník. Děkuji. 

Svěšené listy 1
Svěšené listy 1
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 50.226 (?), 30.4.2020 11:07

Ještě druhé foto. 

Svěšené listy 2
Svěšené listy 2
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 196.17 (?), 30.4.2020 13:35

Ano, to je moniliový úžeh peckovin. Odřízněte celý napadený letorost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 135.61 (?), 30.4.2020 13:58

Proti spále se musí stříkat, i kdyby trakaře padaly!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 50.226 (?), 30.4.2020 14:19

Děkuji, odříznu, jen se ještě zeptám, kde přesně. Píšete letorost, tím se myslí jenom jednoletý přírustek? Napadena je i starší část větve. Nebo mám odstranit komplet celou větev? Nebo těsně před zdravým dřevem, viz obrázek? 

A druhá věc - dá se ještě něco dalšího udělat? Na postřik je už pozdě? Nebo cokoliv jiného?


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 196.17 (?), 30.4.2020 14:39

Můžete to udělat tak, jak to máte nalajnované na posledním obrázku, nebo odstranit celý až u kmene. Postřik můžete provést i teď. Hlavně odřežte všechno, co je napadené, buď k prvnímu zdravému listí, nebo lépe celou "větev".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 50.226 (?), 2.5.2020 9:51

Děkuji, větev jsem nakonec odstranil celou, protože byla uvnitř poškozena až po kmen. Obě meruňky (druhá jiné odrůdy je zdá se v pořádku), jsem postříkal přípravkem Signum. Mám ještě za nějakou dobu postřik opakovat? A celkově se chci zeptat na správne termíny postřiku - v návodu se píše, že se má aplikovat při počátku kvetení a při dokvétání, ale zrovna letos byly v tuto dobu mrazy. Jaká je nejnižší možná teplota, kdy je možné postřik použít? Nikdy jsem to v návodu nenašel. A pokud to teplota nedovolí, je možné aplikovat postřik pak i na plný květ nebo počkat, až stromek odkvete?

A druhá věc - jedna z větviček té napadené meruňky má klejotok - má to souvis se spálou? A co s tím? Mám jej nějak začistit a zatřít balzámem/voskem? Děkuji. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 81.144 (?), 1.5.2020 10:12

Odrůdy citlivé na odumírání větví, ucpávání pletiv a klejotok vyřazuju z pěstování. Moniliová spála je jen jedna z hub která tohle může způsobovat. Champion v silnější koncentraci ne jen té proti mrazu má také preventivní účinky. Nejvíc mi na ni trpí strom, který je těsně u výběhu slepic a má proto hodně dobré hnojení dusíkem. A je tam nejen meruňka, ale i višen a oba dva stromy bývají hodně zasaženy nehledě na postřik... Příčina může být v přehnojení, v nevhodné půdě, poškození mrazem atd... Některý strom nezachráníte ani kdybyste se na hlavu postavil, tak to už neberu nijak tragicky...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 91.140 (?), 2.6.2020 12:38

Zdravím, poradí prosím niekto ako pomôcť mojej minulý rok zasadenej marhule Veharda? Je pre mňa dosť vzácna, dlho som túto odrodu zháňal. Na jar začala rašiť neskoro a nekvitla. Spodné vetvičky sú už úplne bez listov a vrchné zvesené. Tipujem na problém v koreňoch, lebo na stanovišti je ťažká ílovitá pôda(na svahu), aj keď som pri sadení 1m x 1m vymenil - žeby v jame stála voda, ale zase výrastky z podnože sú zdravé... Zhoršilo sa to ešte teraz po dažďoch.

Môže byť problém v premokrení pôdy aj keď tam strom rástol celý minulý rok a z podnože Adesoto rastú zdravé výrastky alebo monilia, alebo mohol mladé lístky poškodiť mráz 13.5. cca -2°C?,...ktorý tu zničil bohato nasadenú úrodu skoro všetkého ovociano

Ďakujem.

Marhula Veharda
Marhula Veharda
Marhula Veharda
Marhula Veharda
Marhula Veharda
Marhula Veharda
Marhula Veharda
Marhula Veharda
Marhula Veharda-spodná vetvička
Marhula Veharda-spodná vetvička
Marhula Veharda-výrastky z podnože Adesoto
Marhula Veharda-výrastky z podnože Adesoto
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 2.6.2020 13:08

Kdo to ví, odpoví. Sadil jsem na Adesotu do hodně špatné, jílovité půdy (a ještě k tomu na místo, kde rostla před tím jiná broskvoň a bez výměny půdy pod stromkem), broskvoň Jayhaven a nemá žádné problémy. Pokud stromek nazahubím přílišnou plodností, tak by si nevedl špatně. Vehardy je škoda. Bohužel ji mám na nějaké mizerně rostoucí podnoži "vadensviil", takže prakticky neroste, i když nemá v tom roce plody. Plody mají jinak velmi dobrou chuť. Na Adesotu žádnou meruňku nemám, jen broskvoně. Těžko říct, jestli je to monilie. Slivoň Haroma mně udělala to samé, ale dva letorosty se přeci jen chytly, i když to vypadalo, že všechny zvadnou a uschnou.  Stromek začal i jinde znovu obrůstat. Třeba to zachránila aplikace Talentu, ale to vůbec tak být nemusí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika