Je to úplný konec?



host - 234.121 (?)
13.2.2018 23:49

Vaše šestimetrová výška stromů je s výkonným postřikovačem snadno dosažitelná.

Aký postekovač doporučujete?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                  
host - 248.116 (?), 4.7.2017 23:22

Jen k těm odrůdám u sousedů - Darina byla letos OK, odešlo jen pár drobných větviček, stříkaná 2x Horizonem, ale zmiňovaná Harcot odešla totálně celá (asi nestříkali).           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 76.7 (?), 4.7.2017 22:19

Prosím o radu - moji asi šestiletou meruňku Hargrand právě trefila mrtvice. Stromek se cca 30cm nad zemí rozdvojuje a celá jedna polovina nějdřív začala vadnout, nyní už je jasné, že usychá. Druhá polovina je v pořádku, dokonce i s pár meruňkami. Mám co nejdřív odřezat postiženou polovinu stromku, aby se nevysiloval? Je nějaká šance, že by postižená půlka mohla znovu obrazit? Mohlo se v tomto období jednat o moniliový úžeh (už je dávno po odkvětu a chladným vlhkým počasím), nebo spíše ta mrtvice?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 123.101 (?), 5.7.2017 6:33

Mně takto zareagovala Durancie, celá kostení větev zežloutla. Já bych to hned odřezal ať se houba nešíří dál do zdravé části stromku. Pokud už není i v té zdánlivě zdravé části. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.22 (?), 5.7.2017 8:47
V podstate je jedno či je to monilióza alebo apoplexia (existujú dokonca teórie ktoré oboje spájajú do jednej diagnózy), podľa Vášho popisu je jednoznačne potrebné odumierajúcu časť koruny odrezať. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 240.228 (?), 5.7.2017 11:28

Psala jsem tehdy do jiného vlákna, ale výsledek písnu sem. Na jaře mi, stejně jako zadavateli, omrzla silně meruňka. Celkem malý stromek, asi 7letý. Následně chytla monílii, všechny koncové větvičky a některé větve bezmála metr - byly černé. Vypadala, že tohle už nerozchodí(vloni jsem tak přišla o jinou) Obě byly stříkané celkem pravidelně. Někdo mi poradil, zkusit ještě tuším Horizon. Ani nevím, kde se vzal, ale měla jsem ho koupený. Hned ten den jsem míchla snad ještě silnější postřik, než předepsaný a meruňku doslova zlila. Na horní větve jsem už nedostříkla, tak jsem dala na pramínek a stříkala, jak hasiči. Po 14 dnech se zbytek větví krásně ozeleněl, listy se plně rozvinuly. Tak jsem viděla, co je suché, to jsem všechno ostříhala do zdravého dřeva a vystříkala zbytek postřiku. Meruňka vypadá hezky, zdravě. Snad nás příští rok i odmění plody. Bohužel, tady je to s monilií nekonečný boj. Mám ji na všech příbuzných stromech i okrasných keřích. Stříkám jak mladý chemikno

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 234.141 (?), 12.2.2018 19:33

Aj medzi marhulami by mali byť niektoré odrody odolnejšie na moníliový úžeh. Ktoré odrody by ste doporučili ako odolnejšie?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 12.2.2018 21:56

Možná jsou některé odrůdy odolnější, ale žádná není rezistentní, Kdo se chce dočkat aspoň nějaké úrody, obětuje chvíli času, nějakou tu "kačku" a ty dvě ošetření prostě provede.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 234.121 (?), 13.2.2018 20:50

 obětuje chvíli času, nějakou tu "kačku" a ty dvě ošetření prostě provede.

To nie je problém. Ale mám staré stromy, ich výška je asi 6-7metrov a šírka koruny je okolo 5metrov. Takéto veľké stromy sa nedajú ošetriť. Doporučíte nejaké odolnejšie odrody na moníliový úžeh?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 6.26 (?), 13.2.2018 21:39

Obávám se, že Vám nikdo z malopěstitelů nemůže dát seriózní odpověď. Této problematice se podrobněji věnují VPO č. 15. Ze známých meruněk se např. odrůdy Harleyne nebo Darina jevily jako odolnější. Běžný ovocnář - praktik na závěry pokusů příliš nehledí. Prostě vezme postřikovač a ošetří všechny meruňky v sadě při začátku kvetení a dokvétání. Moniliový úžeh dokáže napáchat nenávratné škody vedoucí k úhynu stromů. Vaše šestimetrová výška stromů je s výkonným postřikovačem snadno dosažitelná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.121 (?), 13.2.2018 23:49

Vaše šestimetrová výška stromů je s výkonným postřikovačem snadno dosažitelná.

Aký postekovač doporučujete?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika