Jak upravit korunu meruňky Bergeron?



Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?)
28.2.2014 16:34

Já jsem nic nepsal o tom, že máte zkrátit i boční větve a že to máte udělat ještě nyní, v únoru.

Psal jste cosi, že nechcete širší korunku. Zkrácením bočních výhonů nutíte stromek tento úbytek nahradit a tedy ve výsledku bude korunka širší. Když by jste je nechal bezzásahově, tak by jen obrostly plodonošem a měl by jste úrodu na nich dříve. No nic, budete na to muset myslet v létě, aby se to korigovalo letním zaštípnutím pro vytvoření předčasného obrostu (a tím zpomalení růstu do šířky).

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                  
host - 248.124 (?), 27.2.2014 11:53

Stando, sice nejsem vaše tetička a mám raději nižší tvary, ale u té meruňky bych terminál nechala, jen pokrátila pod předčasným obrostem. Je vidět, že ten strom má snahu terminál tvořit, tak proč mu v tom bránit. Prosvětlení koruny v budoucnosti to přece nevadí a koruna bude mít menší tendenci se rozlamovat. U všech svých stromků terminál nechávám (kromě broskvoně).   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.42 (?), 27.2.2014 19:07

Jak upravit korunu meruňky Bergeron?

Nechtěl jsem na toto reagovat, ale paní Lída má pravdu. Bohužel jsem se ve spoustě případů setkal u peckovin s vyříznutým zerminálem již ve školce. Letos počátkem ledna dokonce v podniku, který pěstuje meruňky na několika desítkách hektarů. Taky podle toho porosty vypadaly. V místě vyříznutého terminálu špatně zavalená borka, ve spoustě případů houba, a špatný růst- vyloženě vlkovitý se snahou zahustit vnitřek koruny. Toto je proti přirozenosti peckovin s výjimkou broskvoní. Ale i u těchto zkouším vřeteno- tedy s ponecháním terminálu a zatím jsem spokojen.

 Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
r0m - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (100) - 71.128 (?), 28.2.2014 8:41

s tim křížem to rozpírám trochu ven, aby meruňka měla světlo a prostor.jdu to nafotit  smiley

Tak tady to je,kotlovitou bych asi moc nechtel z důvodu menší zahrady,spíš to pustit trochu nahoru.

Jedná se mně spíš jak založit to horní patro,aby to zas nebylo moc na úkor těch spodních větví a meruňka rozstla stejnoměrně a zas atˇ z toho nemám metlu,kdybych to nechal tak laugh

1
1
2
2
3
3
4
4
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 28.2.2014 9:20

Osobně bych to asi stříhnul na tento pupen, z kterého by bylo pokračování terminálu. Po odstřižení ránu ošetřete voskem nebo balzámem, aby byla jistota, že toto očko nezaschne nebo nebude oslabeno zaschnutím konce. Z níže položených a rašících oček pak vyberte kosterní větve druhého patra a přebytečné vyštípněte (ve fázi několika lístků).

Opěrný kůl možná už odstraňte (nebo alespoň uvolněte úvazky ať nejsou tak těsné). Rozepření bočních větví upravte tak, aby vršky byly cca 5 cm pod místem střihu terminálu. Ponechte je bez stříhání, nebo případné korekce proveďte až letním řezem.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
r0m - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (100) - 71.128 (?), 28.2.2014 13:50

Tak tohle je finále.

Moc děkuji Stando za názornou radu, s výsledkem jsem maximálně spokojený,rány jsem zatřel latexem s přísadou trochu kuprikolu 




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 28.2.2014 16:34

Já jsem nic nepsal o tom, že máte zkrátit i boční větve a že to máte udělat ještě nyní, v únoru.

Psal jste cosi, že nechcete širší korunku. Zkrácením bočních výhonů nutíte stromek tento úbytek nahradit a tedy ve výsledku bude korunka širší. Když by jste je nechal bezzásahově, tak by jen obrostly plodonošem a měl by jste úrodu na nich dříve. No nic, budete na to muset myslet v létě, aby se to korigovalo letním zaštípnutím pro vytvoření předčasného obrostu (a tím zpomalení růstu do šířky).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 3.51 (?), 28.2.2014 21:11

Proč ne VK u meruně? Když mám prostor, tak kromě těžké sklizně to vadí čemu? Co když většinou počkám až to pochlópe na zem a konzumuji minimum.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 81.42 (?), 1.3.2014 20:12

Jak upravit korunu meruňky Bergeron?

Měl byste zachovat přirozený růst této odrůdy. Základem řezu je že každá nodrůda má svůj přirozený habitus koruny. Pokud se budeme snažit toto změnit, bude to jen k neprospěchu. Navrhoval bych Šittův řez, nebo chcete-li Dvojstupňový sektorový rez podle pána Dr, Olega Pauléna.

Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 81.42 (?), 1.3.2014 20:14

Zapomněl jsem dodat, že je to řez na vnitřní očko a dá se použít až 3x za sezonu pro zapěstování koruny.

Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1406) - 179.38 (?), 4.3.2014 10:28

Kromě broskvoně, které se velmi špatně sesazují, všechny stromky tvaruju výhradně s rovným terminálem jak pravítko.Dokonce jsem takto překvalifikoval tříletý stromek meruňky na stanovišti se zapěstovanou kotlovitou korunkou.Kotlovitá korunka se pro meruňky vůbec nehodí.Jedním z důvodů proč to tak je, jsou někdy velmi obtěžkané korunky měruněk úrodou bez vykonané včasné probírky, až tak, že se rozkladí, a zlomí kosterní větve.Pak je třeba stromek všemožně podpírat, a svazovat jako opatření proti vylomení.Na stromku s terminálem případné lokální vylomení jedné větve není pro rovnováhu koruny až tak devastující.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika