Ananasová meruňka



host - 201.155 (?)
18.7.2019 10:43

Ananasovou merunku (2 kc) na myrobalánu mám na zahradě již asi 20 let (u Rajhradu), zrovna ji láduju do bečky. V okolí mám jinak samé Velkopavlovické. Je pravda, že je více citlivá na spálu a raději ji ošetřuji Horizonem během květu. Také má úplně jiný tvar větví - má spíše dlouhé rovné větve, které vytváří boční větve jdoucí vodorovně s hlavními. Takže není tak do široka jako velkopavlovická. Chutná je moc. Bohužel při letošním suchu je velmi malá a narozdíl od Velkopavlovické je tak suchá a bez šťávy že se nedá jíst. Do bečky ale dobré. V nesuchých letech bývá více šťavnatá jak Velkopavlovická.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
   
host - 136.161 (?), 31.3.2009 13:36

Na zahradě máme několik stromů meruněk, kterým říkáme ananasky. Jsou staré zhruba padesát let. Stromy jsou velkého vzrůstu a plodům se v chuti a vůni žádné jiné druhy nevyrovnají. Stromy jsme nikdy chem.neošetřovaly a žádnou chorobou netrpí.(Pouze asi před pěti lety byly napadeny moniliozou). Na těchto stromech není problém sklidit v dobrém roce i hodně přes metrák plodů. Vadou těchto meruněk je snad jen to, že nemají takovou výdrž při přepravě. Podotýkám, že jsou pěstovány na Znojemsku.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 140.237 (?), 16.5.2010 17:19

Ananasová meruňka je v sortimentu na německém trhu. Koupíte ji pod názvem Ananas Aprikose. Pokud se týká zodpovězení na otázku šárky, některé odrůdy jsou více nebo méně náchylné na uvedenou nemoc, v době kdy přišla šárka všichni křičeli zničit, vykácet a spálit. Dnes víme, že tato nemoc nemusí probíhat stejně u všech druhů a kultivarů. Při výzkumech, kdy šárka zasáhla sad peckovin, bylo rozumné spálit stromy v největším stupni nemoci. Ostatní stromy, které byly ponechány / v počátku / a vývoj nemoci nepokračaval v některých sadech šárka po pár letech zmizela sama. Sám neuznávám radikální likvidaci určité odrůdy, která je náchylná na šárku. Příroda nám sama ukáže, co máme ponechat a silně poškozené stromy včas odstranit. Ananasová meruňka existuje a je vhodná pro vinařské oblasti České republiky

Přeji Vám mnoho pěstebních úspěchů

Zahradník Sebastian Moenus

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 162.120 (?), 30.5.2010 14:53

Tzv. ananasovou meruňku má tchán její sice přes padesát let, ale rodí, akorát tento rok hodně utrpěla spálou. Michal KM

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 136.65 (?), 3.8.2012 15:03

Před třiceti lety jsem koupil sad, ve kterém bylo asi 40 meruněk v plné síle, také švestky kromě ostatního ovoce. Postupně jsem kvůli šarce musel všechny meruňky i švestky pokácet,  naposledy ananasky, ovoce bylo mramorované, úplně bez chuti.  Domácí švestku jsem sázel znovu a znovu třikrát nejméně po čtyřech letech, kdy měla první plody a hned šla, poněvadž listy i plody měly šarku. Asi o dva kilometry dále a asi o 100 m.n. výše jsou švestky staré už od války a jsou bez poskvrny. Je možné, že v Německu neroubovali meruňky a švestky na podnožích vypěstovaných z pecek dovezeného ovoce z Balkánu a přes hory se tam od nás šarka nedostala. Já už bych pěstování Ananasky ani Domácí švestky tady na Litoměřicku neriskoval. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 201.155 (?), 18.7.2019 10:43

Ananasovou merunku (2 kc) na myrobalánu mám na zahradě již asi 20 let (u Rajhradu), zrovna ji láduju do bečky. V okolí mám jinak samé Velkopavlovické. Je pravda, že je více citlivá na spálu a raději ji ošetřuji Horizonem během květu. Také má úplně jiný tvar větví - má spíše dlouhé rovné větve, které vytváří boční větve jdoucí vodorovně s hlavními. Takže není tak do široka jako velkopavlovická. Chutná je moc. Bohužel při letošním suchu je velmi malá a narozdíl od Velkopavlovické je tak suchá a bez šťávy že se nedá jíst. Do bečky ale dobré. V nesuchých letech bývá více šťavnatá jak Velkopavlovická.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 10.155 (?), 18.5.2010 17:24

Vážený pane,

 odporúčam pozrieť tuto stránku, tam nájdete odpoveď.

Ináč Vám úprimne závidím a blahoželám ja sám by som ju rád mal na záhrade.

 s pozdravom

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 94.122 (?), 25.3.2011 23:31

Dnes jsem viděla, že prodávají stromky meruněk se jménem Velká ananasová v jednom zahradnictví v Brně - dovoz z Maďarska. Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 114.43 (?), 26.3.2011 20:34

Ananasovou meruňku jsem na podzim koupil v zahradnictví v Želešicích. Určit přesně odrůdu ananasové meruňky nebude vůbec snadné, spíš bych řekl, že velké šťavnaté meruňky jsou často takto označovány. Jedenu regionální odrůdu na Znojemsku množí i školka v Kadově pod názvem Bohutická meruňka. Klidně by to mohla být i Ananasová - nebo její semenáč. Prosím paní co viděla Ananasovou meruňku v prodeji v Brně, aby napsala kde přesně ji mají. Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 160.35 (?), 17.4.2011 16:10

U rodičů na zahradě v Brně rostla ananasová meruňka od roku 1912 do cca 2005, veliký strom, který postupně odešel stářím. Žádné nemoci, pravidelná úroda 100-200 kg, výborné velké sladké plody.   V místě je spraš s černozemí, 200 m n.m. + kryto domy ze severu, obrácena k jihu.

Přeroubovaný strom na meruňkový semenáč má podobné vlastnosti, i když úrodnost je už nižší. Ale když jsme takový stromek vysadili do míst s písčito-skalnatým podložím a suchem, nebylo po něm nic.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 158.241 (?), 17.4.2011 17:05

Chápu správně, že onu starou ananasovou odrůdu meruňky jste zachránili jejím přeroubováním na meruňkový semenáč? Akorát v jiných půdních podmínkách špatně plodí, nebo stromek úplně odešel? V létě bych si chtěl nějakou tu osvědčenou ananasku sehnat na očkování...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika