Jaký rotavátor, kultivátor pro můj účel?



Optus - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (273) - 99.36 (?)
27.1.2019 23:39

Dobrý den, ta Husqvarna T300RH je perfektní motorová motyka. Zatravněný pozemek nezvládne.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 199.242 (?), 28.10.2018 19:59, zobrazeno: 8888x

Dobrý den, řekněme, že mám poorán trávník, takže celkem tvrdá půda dlouho ladem. Jaký koupit přístroj, který pooranou půdu rozmnělní, aby bylo možné na hotovo sázet? Rozloha cca 300m. Orba je hluboká cca 25+ cm, takže nějaké chrastítko z plastu moc nepůmůže. Co používáte? Vlastní zkušenost? Nejlépe, aby v dalších letech nebyla nutná orba těžkou technikou nebo manuálně rýčem ale mechanizací pro drobnější zahrádkáře. Čím vše řešit v dalších letech?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 153.50 (?), 19.1.2019 11:24

No řekněme, že to máš poorané traktorem, teď jak mrzne se hroudy, drny po rozmrznutí rozpadnou, na jaře pohrabeš hraběmi, případně dočistíš kopáčem (těch 300m2 si mákneš, ale je to ještě zvládnutelné) a můžeš začít s výsevem a výsadbou. S tím srovnáním, případně prokypřením už může podstatně pomoct rotavátor, pokud by jsi chtětl jít na větší části z těch 300m2 do brambor je pro přípravu, výsadbu, prohrnování a vyorávání rotavátor s nějakým příslušenstvím pomocníkem, který ušetří hodně fyzických sil a hlavně času. Podle svých zkušeností může fyzicky zdatný člověk takovou plochu zvládnout, ale na jaře v létě a na podzim už téměř nic jiného o víkendech a dovolené nestíhá a krizové situace nastávají když zaprší a nelze vše co nejdříve okopat (v týdnu jsi třeba v zaměstnání a nebydlíš u pozemku), pak se z upraveného záhonu už během týdne v krajním případě stává louka. Hodně si můžeš pomoci hlavně ve výsadbě okurek, dyní, rajských, papriky textilí položenou mezi řádky. No a na podzim si to můžeš zase nechat traktorem zorat, pokud se dostane na pozemek je to nejrychlejší, nejlevnější a i z důvodu hloubky orby i nejlepší řešení. Pokud chceš jít do malé mechanizace je zapotřebí udělat si představu kolik do toho můžeš investovat (jestli máš na všechno hned nebo plánuješ podle možností postupně přikupovat, nářadí (železo) můžeš koupit i starší použité) a na co všechno by jsi chtěl mechanizaci využít, jestli třeba budeš chtít obdělávanou plochu zvětšovat. Ideální by bylo si to půjčit vyzkoušet, vyslechnout si někoho kdo to má a používá, trochu si tu přečíst diskuse se zkušenostmi. Důležité je také dostupnost příslušenství a servisu. Nechci dělat reklamu, já jsem koupil nový motor Honda s řídítky a bubnovou sekačku s pohonem kol (potřeboval jsem tehdy hlavně sečení) od Vari, následně novou převodovku s hvězdicemi rotavátoru a osovým čepem od výrobce ze Slovenska, dokoupil kolečka s lopatkami (nové Vari) a starší rádlovací radličku - mohl jsem rotavátorovat, sázet a prohrnovat brambory. Další rok jsem koupil novou převodovku DSK317, nápravu a svorník, stará kola z Tery se závažím, stará závaží, nosiče, stojan, starý pluh, vyorávací pluh a nastavovací těleso,  použitý nosič a rádlovací radlice - už jsem mohl lépe vysazovat a i vyorávat brambory a orat (zvětšovat výměru). Zase po nějaké době jsem dokoupil použitou plečku APL-348 (dodnes ji neumím používat), brány (téměř nepoužívám), novou pasivní plečku (neumím používat). Za mě po cca 10-12 letech i přes nedostatky jako, že se při orbě stále dost nadřu, že se mě už asi po 1 roku na Hondě sekl ventil, že jsem musel čistit karburátor, že mě tekla převodovka na zajišťovacím kolíku I, R, že jsem musel měnit gufera na převodovce rotavátoru, že mě prasklo madlo motoru, že mě praskl obojek řídítek, že mě teklo hned na začátku gufero na bubnovce a motor se možná už blíží ke svému konci (všechny závady jsem odstranil sám nebo s pomocí kamaráda se svářečkou, servis to nikdy nevidělo, hodně mě pomohla diskuse zde na fóru) bylo pro mě v dané finanční kondici VARI dobrou volbou (zvažoval jsem tehdy i systém od Bédi a jsem rád, že jsem do něj nakonec nešel - zase na druhou stranu sousedka ho má snad od roku 95, sekali a sušili s ním seno pro 2 krávy, králíky, kozy, odvozil píci, seno, řepu, na podzim rotavátorovali zahradu, dnes už jenom tahá vozík s pící, senem (už jen pro králíky a 1-2 kozy, řepu, brambory, dokonce si myslím, že je tam původní motor) v té době nebyly také naštěstí dostupné ještě různé rotavátory z Číny myslím, že jsem tím ušetřil peníze. Co mi na Vari chybí je převodovka s ovládanou spojkou a možnost vypínat a zapínat samostatně kola z místa obsluhy - asi by to bylo o jiných penězích.  Z příslušenství mě na Vari chybí asi nejvíce kotoučové nahrnovače brambor a TEK na vyorávání brambor. Pokud bych na to měl šel bych do nějaké větší jednoosé frézy,  traktorem se na zahradu nedostanu. Něco jako Bertolini, Goldoni, AGRIA, možná i ten ZUBR... Asi jsem úplněš neodpověděl na to co jsi se ptal, nějak jsem shrnul jak jsem to řešil sám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.135 (?), 19.1.2019 13:03

To musíte přejet kultivátorem křížem a pak vyvláčet drny. Nebo nějakým malým kombinátorem, jestli lze. Drny za jednu zimu nezetlí, zvlášť když letos mrzne. Jakýkoliv hobby rotavátor na tom spolehlivě odděláte. Nehledě na pracnost a namáhavost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 61.34 (?), 19.1.2019 17:04
Používám rotavátor FD3 firmy Dakr. Na podzim orba a na jaře rotavátor i několikrát křížem krážem. To zadrnění bude fuška, ale vláčením se to podaří. Vláčení dělám jednou bránou za FD3 (i když drny již nejsou). Dakr FD3 je vlastně nosič vícero nářadí. Seču, používám rotavátor, vertikutator a umí tahat či tlačit vozík nebo korbu na kolečkách. Pokud máte možnost, maji také traktorek FD5 s velkým množstvím nářadí. Ten umí i orat a vyorávat.Zdar.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 153.50 (?), 19.1.2019 18:23

Tak jsem se teď chvíli dával na stránky Dakr. Možnost orby s FD3 jsem tam nenašel, pokud by byla určitě by to tam uvedli. Naopak se mě velmi líbí tlačené vozíky, více ten s natáčením kol. Na klasický vozík nemám dost širokou branku. Vloni jsem se o tom, jestli by vozík nemohli přizpůsobit k Vari bavil s chlapíkem u stanu DAKR na Flora Olomouc, byl kategoricky proti a zdůvodňoval to odstředivou spojkou na Vari. Kdysi DAKR nabízel velice podobnou převodovku pro orbu, rotavátor a vozík jako DSK317, už asi ne. Zbývá se ještě podívat co má AGZAT nového.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 61.34 (?), 19.1.2019 19:08
FD3 není na orbu. FD5 už ano. Ale ještě je zde pro vaše účely třeba Robot z Prostějova. AZGAT je na orbu možný, ale v lehké půdě. Je totiž docela lehký. Zdar.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 84.190 (?), 20.1.2019 9:04

300m2 je prostor 20x15m.To někteří tady dělají rycem.U souseda strávím na podobném pozemku ročně tak 4 h. Orba’ rotavator a třetina řádky na brambory. Postupujte s rozvahou při nákupu a vnímání nazoorů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Optus - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (273) - 99.36 (?), 21.1.2019 23:15
Před pár lety jsem zakládal zeleninovou zahradu na travním porostu. Koupil jsem rotavátor MKS 500 o šířce záběru 60cm s BS motorem 190ccm od Staufčika z Boršic. Byla to dřina, ale dalo se to zmáknout a MKS 500 již 7 let dělá svou práci. Přejedu na podzim a zjara rotavátorem do kříže a mám klid. Motyku taky už nemám, mezi řádky používám rotavátor Husqvarna T300RH Compact Pro. Nyní má zahrada cca 380m2.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 153.50 (?), 22.1.2019 18:49

Dobrý večer, chtěl jsem se zeptat na rotavátor Husqvarna T300RH Compact Pro - jestli je možné jej považovat za rotavátor nebo spíš za okopávačku (vyšší otáčky. bere plevel). Zamýšlím něco podobného od Hondy.  Jinak jsou tu doporučovány i stroje, které se již nevyrábějí a FD3 a 5 (traktor) od Dakra mají sice už slušný motor, ale cena je také někde - v té ceně už bych šel do něčeho zahraničního. Kdysi jsem si půjčoval rotavátor od Mountfieldu od sousedů, bylo to rychlé, ale orbu to určitě nenahradí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Optus - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (273) - 99.36 (?), 27.1.2019 23:39

Dobrý den, ta Husqvarna T300RH je perfektní motorová motyka. Zatravněný pozemek nezvládne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika