Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

No řekněme, že to máš poorané traktorem, teď jak mrzne se hroudy, drny po rozmrznutí rozpadnou, na jaře pohrabeš hraběmi, případně dočistíš kopáčem (těch 300m2 si mákneš, ale je to ještě zvládnutelné) a můžeš začít s výsevem a výsadbou. S tím srovnáním, případně prokypřením už může podstatně pomoct rotavátor, pokud by jsi chtětl jít na větší části z těch 300m2 do brambor je pro přípravu, výsadbu, prohrnování a vyorávání rotavátor s nějakým příslušenstvím pomocníkem, který ušetří hodně fyzických sil a hlavně času. Podle svých zkušeností může fyzicky zdatný člověk takovou plochu zvládnout, ale na jaře v létě a na podzim už téměř nic jiného o víkendech a dovolené nestíhá a krizové situace nastávají když zaprší a nelze vše co nejdříve okopat (v týdnu jsi třeba v zaměstnání a nebydlíš u pozemku), pak se z upraveného záhonu už během týdne v krajním případě stává louka. Hodně si můžeš pomoci hlavně ve výsadbě okurek, dyní, rajských, papriky textilí položenou mezi řádky. No a na podzim si to můžeš zase nechat traktorem zorat, pokud se dostane na pozemek je to nejrychlejší, nejlevnější a i z důvodu hloubky orby i nejlepší řešení. Pokud chceš jít do malé mechanizace je zapotřebí udělat si představu kolik do toho můžeš investovat (jestli máš na všechno hned nebo plánuješ podle možností postupně přikupovat, nářadí (železo) můžeš koupit i starší použité) a na co všechno by jsi chtěl mechanizaci využít, jestli třeba budeš chtít obdělávanou plochu zvětšovat. Ideální by bylo si to půjčit vyzkoušet, vyslechnout si někoho kdo to má a používá, trochu si tu přečíst diskuse se zkušenostmi. Důležité je také dostupnost příslušenství a servisu. Nechci dělat reklamu, já jsem koupil nový motor Honda s řídítky a bubnovou sekačku s pohonem kol (potřeboval jsem tehdy hlavně sečení) od Vari, následně novou převodovku s hvězdicemi rotavátoru a osovým čepem od výrobce ze Slovenska, dokoupil kolečka s lopatkami (nové Vari) a starší rádlovací radličku - mohl jsem rotavátorovat, sázet a prohrnovat brambory. Další rok jsem koupil novou převodovku DSK317, nápravu a svorník, stará kola z Tery se závažím, stará závaží, nosiče, stojan, starý pluh, vyorávací pluh a nastavovací těleso,  použitý nosič a rádlovací radlice - už jsem mohl lépe vysazovat a i vyorávat brambory a orat (zvětšovat výměru). Zase po nějaké době jsem dokoupil použitou plečku APL-348 (dodnes ji neumím používat), brány (téměř nepoužívám), novou pasivní plečku (neumím používat). Za mě po cca 10-12 letech i přes nedostatky jako, že se při orbě stále dost nadřu, že se mě už asi po 1 roku na Hondě sekl ventil, že jsem musel čistit karburátor, že mě tekla převodovka na zajišťovacím kolíku I, R, že jsem musel měnit gufera na převodovce rotavátoru, že mě prasklo madlo motoru, že mě praskl obojek řídítek, že mě teklo hned na začátku gufero na bubnovce a motor se možná už blíží ke svému konci (všechny závady jsem odstranil sám nebo s pomocí kamaráda se svářečkou, servis to nikdy nevidělo, hodně mě pomohla diskuse zde na fóru) bylo pro mě v dané finanční kondici VARI dobrou volbou (zvažoval jsem tehdy i systém od Bédi a jsem rád, že jsem do něj nakonec nešel - zase na druhou stranu sousedka ho má snad od roku 95, sekali a sušili s ním seno pro 2 krávy, králíky, kozy, odvozil píci, seno, řepu, na podzim rotavátorovali zahradu, dnes už jenom tahá vozík s pící, senem (už jen pro králíky a 1-2 kozy, řepu, brambory, dokonce si myslím, že je tam původní motor) v té době nebyly také naštěstí dostupné ještě různé rotavátory z Číny myslím, že jsem tím ušetřil peníze. Co mi na Vari chybí je převodovka s ovládanou spojkou a možnost vypínat a zapínat samostatně kola z místa obsluhy - asi by to bylo o jiných penězích.  Z příslušenství mě na Vari chybí asi nejvíce kotoučové nahrnovače brambor a TEK na vyorávání brambor. Pokud bych na to měl šel bych do nějaké větší jednoosé frézy,  traktorem se na zahradu nedostanu. Něco jako Bertolini, Goldoni, AGRIA, možná i ten ZUBR... Asi jsem úplněš neodpověděl na to co jsi se ptal, nějak jsem shrnul jak jsem to řešil sám.

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 15 a číslo 11.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika