Jak vysokou trávu zvládají sekačky za 30-35 tisíc? Honda, Husqarna apod



host - 179.249 (?)
2.5.2011 8:42
Nejlepší je sekat pravidelně. Protože při 3 týdny nesekaném trávníku a více se nadřete. Sekačka se ucpává, koš se plní nerovnoměrně a proto je lepší trávu posekat ladem se zadním výhozem protože sekačka zvládne takto posekat až jednou tak vysokou trávu než s košem a potom nechat ladem nebo sebrat napodruhé s košem. Je to ale dvojí práce. Půl metru vysokou trávu a více jsem viděl sekat traktory přes 200 tis. Ale není to dobré ani pro travní porost o 3/4 a více je příliš tvrdý řez. Ze své zkušenosti můžu ale říci, že opravdu nejlepší je sekat pravidelně.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Z.B. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (104) - 232.107 (?), 1.5.2011 12:15, zobrazeno: 21355x

S mulčovačem a bubnovou sekačkou trochu zkušeností mám, ale zajímalo by mě, jak vysokou trávu zvládne bez problémů sekačka ve "vyšší" cenové kategorii. 

Třeba Honda HRD 536 C3 HXE a nebo Husqvarna W 53 CSB  

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 191.214 (?), 1.5.2011 22:30

Na to nelze jen tak lehce odpovědět. Záleží totiž na vícero faktorech - např. hustota trávy, složení travního porostu, celková kvalita povrchu sečeného pozemku, výška nastavení sečení u jednotlivých strojů, nabroušení nože (Hondy mohou mít dva nože nad sebou a tím trávu více rozmělní ale odpor nožů je větší a tak se hodí spíš motor 190 ccm, ...

Prostě a jednoduše - 3 neděle nesečené fotbalové hřiště je legrace, půl metru vysoký zapojený porost jetelu lučního spolehlivě zastaví i několikanásobně silnější stroj.

U opravdu vysoké a šťavnaté trávy je obrovská výhoda plynule měnitelná rychlost pojezdu a ne předem pevně předdefinované jednotlivé rychlostní stupně, protože i nejpomalejší přednastavená rychlost může být v určitém porostu moc vysoká a stroj sečenou hmotu nestihne zpracovat. Pokud budete trávu sbírat do koše tak nezapomeňte, že u husté vysoké trávy bude koš plný po několika metrech práce...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 179.249 (?), 2.5.2011 8:42
Nejlepší je sekat pravidelně. Protože při 3 týdny nesekaném trávníku a více se nadřete. Sekačka se ucpává, koš se plní nerovnoměrně a proto je lepší trávu posekat ladem se zadním výhozem protože sekačka zvládne takto posekat až jednou tak vysokou trávu než s košem a potom nechat ladem nebo sebrat napodruhé s košem. Je to ale dvojí práce. Půl metru vysokou trávu a více jsem viděl sekat traktory přes 200 tis. Ale není to dobré ani pro travní porost o 3/4 a více je příliš tvrdý řez. Ze své zkušenosti můžu ale říci, že opravdu nejlepší je sekat pravidelně.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Z.B. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (104) - 232.107 (?), 2.5.2011 9:04

"Bohužel" mě nebaví každý týden. Optimum je jednou za 14 dní až tři týdny. Navíc je u nás docela vlhká půda, takže tráva nestrádá ani v létě.
Sekání bude na pozemku cca 3000m2, na kterém bude asi tak 40 stromků, keře a pár zídek. Počítám že sekaná plocha bude tak 2/3 možná i míň, protože pod stromky je hlína bez trávy. Hnojit se bude předpokládám 2x ročně a většinou by se mulčovalo. Sběr do koše bych prováděl jen na udržovanější části o rozměrech 20x8 metrů, kde bych udělal malé pravidelně zalévané hřiště. A také bych sbíral na podzim aby trávník zbytečně neplstnatěl přes zimu. Polovina rozlohy je čerstvě zasetá, druhá polovina tak 4 roky stará, ale sekaná asi tak 4x ročně. Takže zatím je tráva řídká.Když bude tráva 25 cm vysoká a hustá,  po kolika metrech bude potřeba vyprazdňovat 80 litrový koš ?

Díky. Z.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6503) - 70.100 (?), 2.5.2011 9:54

Udržovat 2000 m trávníku na vlhké půdě trvale sekačkou bude docela makačka. Rozumnější je udržovat část kde se chodí a zbytek posekat na seno dvakrát za sezónu. Seno nemusíte sníst, může se zkompostovat. Ale musíte mít místo, kam to dávat. Víkendový soused má nějaký půlhektar, jezdí tam celé víkendy traktorem, někdy i s mulčovačem. Už tam má stoh, na který s tím traktorem vyjede a trávu vysype.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 179.249 (?), 2.5.2011 10:28
Pro takto velkou plochu by byl určitě vhodnější traktor třeba HQ, část můžete sekat do koše a zbytek mulčovat, ale je zde vysoká pořizovací cena. Případně si plochu rozdělit a sekat sekačkou a zbytek dvakrát ročně pokosit, křovinořezem nebo bubnovou sekačkou. Já seču asi polovinu plochy sekačkou se zběrem do koše a zbytek a svah lištovou na seno králíkům. Počítejte také s velkým množstvím posečené trávy z tak velké plochy. Zřídil jsem pro ni kompost který prokládám trávu s hnojem a hospodaří si na tom slepice. Část trávy se dá dobře spotřebovat i na obsypání třeba stromů aj. Nejlevněji by vyšla asi kombinace sekačky s křovinořezem. Nebo sekat dvakrát ročně bubnovou.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Z.B. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (104) - 232.107 (?), 2.5.2011 10:52

Zas tak hrozné to s vlhkostí není, na povrchu půdy je naštěstí sucho.
Poslední dobou jsem sekal trávu jen občas, někdy jen 2x za rok a moc se mi to nelíbilo. Ale vzhledem k tomu, že jsem pořád něco překopával, dělal kanalizaci, vodu, chodníky a další vymoženosti 21.století, tak mi to až zas tak nevadilo.
Ale nyní bych rád měl trávu nižší, do 15 cm a na rovince před terasou udělám závlahu a budu sekat po 5 dnech a sbírat. Kromě rovinky bych všude mulčoval. Prý to je pro trávník vhodnější než pořád sbírat a potom zbytečně hnojit. Ale zkušenosti s tím moc nemám. Zatím jsem to jen posekal křovinořezem a nahrubo pohrabal. A mulčování na louce je něco úplně jiného.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 179.249 (?), 2.5.2011 13:12

Myslím si také, že 30 tis. a víc za sekačku už je moc. Stenou práci vám udělají stroje nad 15 tis. a mají často i výkonější motor 190cm a pozinek vydrží stejně jako hliník... Jinak při vyšší cenové hranici bych se určitě i při dané velikosti plochy rozmýšlel i o traktoru. Přece jen sekací záběr je téměř dvojnásobný a taky koš 200 l a více je už o něčem jiném. Stejnou práci uděláte za polovinu času. S vyšším výkonem můžete sekat i vyšší trávu. Problém některých sekaček je, že u vyšší nebo mokré trávy se koš plní nerovnoměrně a musíte často vysypávat. Taky se ucpává výhoz trávy kvůli malému průchodu do koše (dělají to i některé traktory) a pak je lepší koš vyndat a sekat ladem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Z.B. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (104) - 232.107 (?), 2.5.2011 13:21

Traktorem se nedá jezdit mezi stromy. Jediné čím se dá je sekačka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 191.214 (?), 2.5.2011 22:03

Rozumím. Záleží skutečně na složení trav a obsahu vody v nich v čase sečení. S Vaším nově vysetým trávníkem nemůže mít takový stroj žádný problém.Dnes jsem pro Vaši představu sekal cca 1000m2 luční směsi vysoké cca 30-50cm tak asi 2 hodiny.Na velmi výživném, hnojeném a vlhkém pozemku.Honda 190 ccm motor s variabilní převodovkou a s totálně trupými noži jako motyka.Sbíral jsem do koše, ten se naplnil někde po 20,jinde třeba až po 50 metrech.

U Vás vidím problém v tom, že žádná sekačka nebude dobře zároveň sekat se sběrem do koše a zárověň mulčovat. Dokonce ani Hondy s dvěma noži nad sebou(což je při běžném sečení a sběru do koše výhoda- tráva je jemně rozsekaná a vejde se jí víc do koše) u kterých změníte sběr do koše na mulčování jedním pohybem ruky dobře nemulčují. Tráva se totiž lepí na stěny šasi. Navíc výhoz trávy dozadu pod nohy je opruz. Zato dobře sbírá do koše.

Mulčovací sekačka zase nebude dobře sbírat trávu do koše (speciály mají vždy výhoz do strany) a to nemluvě o potřebě úplně jiného nože na muilčování a jiného na sečení se sběrem, v čemž je právě HQ typickým příkladem.

Mimochodem - výhozový tunel se ucpává vlhčí nebo vysokou trávou u naprosté většiny traktorů, ty které tímto netrpí tak často spočítáte na prstech jedné ruky, jejich cena je srovnatelná s cenou menšího os. auta a to už je na jinou debatu.

Drahá sekačka je sestavena z trochu jiných dílů než kusy za 15.tis.,poskytne jiný komfort ovládání ale není nezničitelná.Vaši trávu zvládne ale počítejte s tím, že za ní budete chodit a chodit a chodit a...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika