Přesazení dubu



host - 148.5 (?)
6.2.2021 21:03

A to jako proč? indecision Mám v zahradě 5 dubů... Konvalinka

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 81.144 (?), 5.2.2021 21:11, zobrazeno: 2194x

Zdravím všechny pěstitele. Chci si na zahradě vysadit dub. Mám vyhlédnutý náletový semenáč výška 2 m. Ujme se a nebo raději najít menší? Máte s přesazováním větších lesních stromů někdo zkušenosti? Já jsem vysazoval koupené semenáčky smrků a byl to celkem nervák. Kdybych u nich nestál s hadicí, tak by výsledky nebyly nic moc... Nerad bych ten pěkný doubek zbytečně usmrtil...

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 223.69 (?), 5.2.2021 22:19

Přesadit jde všechno. 

Dvoumetrový už má hodně rozsáhlý kořenový systém, tak pokud ho nechcete trápit a chcete být šetrný k živé rostlině a mít jistotu, je potřeba ho na přesazení připravit.

Do vyhledávače zadejte Příprava stromu na přesazení, něco o tom počtěte pro představu a pak váš plán znovu zvažte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 12.85 (?), 5.2.2021 23:52

pokud už jej vykopete, počítejte kořeny pod zemí v rozsahu větví. Může i několik let bojovat. Menší se ujme rychleji a brzy jej předhoní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 91.196 (?), 6.2.2021 7:37

Dokud nerýpnete do země, nevíte, jak vypadají kořeny. Mohou být mohutné, slabé... Souvisí to i s tím, jestli stromek roste v houští, v buřeni, ve stínu, v jaké půdě, jestli byl ožrán, posečen... Takže nepočítejme zajíce, hon neskončilenlightened.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.144 (?), 6.2.2021 8:46

Dub na zahradě, pokud ta zahrada je zahradou, je kolosální nesmysl. Ten největší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 81.144 (?), 6.2.2021 13:32

223.69 - příprava nepřipadá v úvahu, protože by mně ho mohl nějaký kolemjdoucí po mém zákroku jen tak z dlouhé chvíle přesadit... But ho vyryju a nebo ne... Jen pro vysvětlení předloni mně ještě na neoplocené zahradě nějaký dobrák rozšlapal hliněnou pícku na chleba. Loni mně drny zase někdo z dobročinnosti zasypal a zadusal odvodnovací strouhu. Následně vydatně pršelo a nejen záhony česneku plavaly... To jen pro vysvětlení...  12.85 - asi se dám touhle cestou. 91.196 - žádné poškození stromku jsem zatím nezaznamenal. PP. 9.144 - Do jeho kořenů chci jednou umístit urnu s mým popelem...

Děkuji všem za reakce.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 223.69 (?), 6.2.2021 14:02

Jestli máte v plánu ho jen jednoduše vyrýt a jít, tak to nedělejte a najděte si jiný, úměrný vašemu postupu, to je tak půlmetrový. Že bude o dva roky mladší přece nehraje žádnou roli. Jak už tu padlo, ten dvoumetrový zcela zbytečně a jen z rozmaru připravíte o kořeny, a pokud to přežije, bude pár let živořit, ten malý by ho za tu dobu dorostl. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 8.73 (?), 6.2.2021 14:43

Moje zkušenost - zkoušel jsem tímto způsobem přesadit asi 2m několikaletý ořešák, a úspěšně. Na druhou stranu jsem takto zkusil přesadit několik jedlých kaštanů, také něco pod 2m, a s malým úspěchem. Buď odešly záhy, nebo živořily. Stejně jsem je pak uřízl u země a nechal z pařezu vyrašit nový výhon, se kterým se už dalo pracovat. Zkoušel jsem přesadit i malé doubky ze sadu (cca 20 cm), protože jsem je nechtěl posekat, a většina z nich to nepřežila.

Takže skutečně bych se do přesazení 2m dubu nepouštěl, šance na rozumný růst po přesazení je mizivá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 148.5 (?), 6.2.2021 21:03

A to jako proč? indecision Mám v zahradě 5 dubů... Konvalinka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 107.70 (?), 7.2.2021 8:33

Já takhle kdysi zkoušel přesadit asi 1,7 m vysoký doubek, na který jsem narazil v lese pod velkými smrky. Počítal jsem s tím, že se to asi nepodaří, ale stromeček to byl krásný, vypadal trošku jak bonsaj, ve stínu smrků rostl pomalu a košatě, tak jsem to zkusil. Vykopání zabralo asi hodinu malým rýčem, a kořenový bal jsem zmenšil tak, aby se vlezl do velké tašky, ve které jsem stromek odvlekl domů. Bylo to někdy na jaře, stromek po přesazení na zahradě orašil, ale zjevně se trochu trápil, lístky byly tak poloviční. Ale na druhý rok už se rozjel a bez problémů rostl. Takže nějaká šance určitě je.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika