Teplo skleníku



ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?)
15.1.2017 22:28

S úspěchem pár let používáme ventilátor připojený přes termostat. Dá se pořídit na Aliexpressu za pár dolarů. Na fotce je první, který jsem našla, možná se dá najít levnější.


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2,  3   
host - 116.149 (?), 15.1.2017 18:58, zobrazeno: 19283x

mám nevytápěný skleník a chci si v něm na jaře vysít nějaké letničky. zajímalo by mě, jestli je možné použít hřbitovní svíčky na noc v případě chladnějších nocí kvůli většímu teplu, jestli se rostlinky nezničí, např. se nad svíčku má dát hliněný květináč dnem vzhůru, který se údajně nahřeje a vydává teplo,  má s tím někdo zkušenost? děkuji Veruna

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?), 15.1.2017 19:50

Moc to nepomůže, maximálně budete mít očouzená skla.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 15.1.2017 19:56

Viděl jsem mnohokrát v noci ve sklenících petrolejovou lampu s cylindrem nebo svíčku s krytem (jako na hřbitově). Nejvíce to bylo v dubnu, když byly ve skleníku sazenice rajčat. Nebylo to každou noc, jen při riziku mrazu. Neslyšel jsem, že by to nějaké rostlině vadilo. Ta trocha tepla často zabránila zmrznutí sazenic. Oproti pálení slámy pod kvetoucími meruňkami je tu větší šance nějaké teplo zadržet. Květináč by mohl zeslabit nežádoucí noční světlo, ale myslím, že je to na úrovni pouličních lamp, které také žádný pěstitel neřeší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 191.87 (?), 15.1.2017 20:27

Říkáte na jaře - po loňské zkušenosti jsem si pořídil teplovzdušný ventilátor, takže pokud klesne v dubnu teplota v noci pod -6°, kdy už mi mrzne i ve skleníku, použiji jej. Oproti svíčce to dává smysl - nevěřím, že má svíčka nějaký tepelný efekt, který by vyhřál skleník, 2000W ventilátor jistě ano. Pořizovací cena 300,- je zanedbatelná a máte jistotu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6461) - 9.135 (?), 15.1.2017 20:53

Pořizovací zanedbatelné, provozní nezanedbatelné. Cca 6 Kč / kWh při sazbě D01d. Všechno záleží na oblasti, kde skleník je. Souhlas s hranicí -6. Ovšem musí být vyhřáto od slunce. Je třeba si vyhlídat jak se pohybují teploty v té oblasti a podle toho vysévat. Příprava sadby od výsevu do výsadby trvá přibližně měsíc vyjma některých, celeru a petunií třeba.  U nás (bez speciálních opatření) nejsem schopný udělat sadbu jarního salátu. Doma je na sadbu moc tma, ve skleníku mrzne. Potupně ji kupuju. Opravdu je důležité vyzkoumat ráz počasí v oblasti a přizpůsobit se. Někde elektrické vytápění pomůže a náklady jsou únosné, u nás bych protopil majlant.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
alfonss - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (99) - 32.54 (?), 15.1.2017 20:56

Dá se tam nastavit teplota třeba 0 st kdy to vypne aby by zbytečně nežralo proud?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 191.87 (?), 15.1.2017 21:19

Většina těchto ventilátorů je v provedení: foukání / 1 stupeň (1000W) / 2 stupeň (2000W) a vybaveny termostatem, kterým se volí požadovaná teplota. Takže spíná ohřev podle teploty prostoru a nastavené teploty termostatu. Nemluvě o tom, že použití je výjimečně v případě nouze - kolik nocí v dubnu dosáhne teplota pod -6? Většinou žádnou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 15.1.2017 21:21

Svíčky trochu pomůžou v nouzi, vše záleží na zateplení skleníku. Polykarbonát u zdi se zahloubenou uličkou do země se jistě vyhřeje snadněji, než skleněný s půlcentimetrovými mezerami mezi skly na otevřeném prostranství jako mám já. 2 roky jsem ho zevnitř zateploval dvouvrstvou bublinkovou fólií, abych urychlil jarní sklizeň, ale efekt určitě neodpovídal námaze a rozdíl byl nepatrný. Pokud nesvítí přes den slunce, chybí zdroj tepla. Svíčka nestačí, tepelný ventilátor sežere za týden víc, než za kolik vypěstuju. Dalším řešením by byla vrstva koňského hnoje zarytá 20cm pod zeminou + nakrytí záhonu při ochlazení geotextilií, případně textilkou. Je lepší nakrýt jen záhon, než překrývat celý skleník. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 179.27 (?), 27.11.2022 12:31

Taky pěstujete v zimě jako já? Mám sklo, plech a koninu :))) S tím vaším polykarbonátem... měříte teplotu půdy??? Nejdůležitější je lokalita a umístění skleníku...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?), 15.1.2017 22:28

S úspěchem pár let používáme ventilátor připojený přes termostat. Dá se pořídit na Aliexpressu za pár dolarů. Na fotce je první, který jsem našla, možná se dá najít levnější.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika