Uzení masa



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
skopous - (12) - 231.194 (?) 
19.12.2011 0:14, zobrazeno: 249224x

  Měl bych pár dotazů ohledně uzení masa. Jsem naprostý amatér a začátečník v tomto oboru. Postavil jsem si dřevěnou udírnu, kouřovaod cca. 2m. Při mém prvním pokusu jsem udil pár kousků bůčku a pár libového. Maso bylo dobré, akorát se na něm utvořila taková tvrdá kůrka, čím to bylo způsobeno? Kde jsem udělal chybu?

Při druhém pokusu o vyuzení masa, jsem udil asi 12 hodin průměrnou teplotou mezi 60-80 stupni, ale maso je tuhé a podle mě nedouzené. Jak poznám, že je maso hotové a že ho mám vytáhnout? Doposud jsem to řešil tak, že jsem odkrajoval a koštoval. Připadalo mi, že už by to mohlo být a tak jsem tam přidal ještě dvě polínka a nechal to do rána v udírně. Může být ta houževnatost masa způsobena právě tímto?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
   
Jiříček - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (463) - 211.38 (?), 19.12.2011 9:44

Pokud máš po uzení tuhé maso, jsou tu dvě možnosti, špatně proleželé maso, vysušení díky vysoké teplotě a době uzení.Otázkou zůstává jak si teplotu měřil,jak dlouho bylo maso naložené (udím až tehdy kdy se maso nechá zkonzumovat(lehce rozkousat),tedy je dokonale proležené),kouř už jej pouze aromatizuje,ne dopéká!!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
skopous - (12) - 153.238 (?), 19.12.2011 10:47

Teplotu měřím teploměrem do udírny, který je zastrčen do boční stěny udírny. Maso se mi zdálo při omývání před vložením do udírny krásně měkké. To jako těch mích 60-80 stupnů je na uzení moc? Nebo je ta doba kterou jsem udil dlouhá? To jw právě to, co nevím... nevím kdy maso vytáhnout. Bral jsem to tak, že pokud není měkké a dobré při koštování, je potřeba ho tam nechat. A ještě jeden dotaz, můžu to maso ještě doudit, nebo už nezměkne?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiříček - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (463) - 211.38 (?), 19.12.2011 12:47

Před uzením vkládám maso na cca.hodinu do horké vody, aby se prohřálo, ta teplota uzení je dikutabilní, netuším zdali převyšovalo 80 či 60 st.,každopádně udím tak 8 hodin, kdy v první fázi udržuji 70až80 st.C, pak už stačí něco kolem 60 st.C.Musíš posoudit sám zdali je maso šťavnaté, či spíše vysušené, v prvním případě bych jej trochu povařil a doudil, pokud je maso vysušené už se s ním moc kouzlit nedá, víceméně zpracovat při vaření.

Ještě k tomu ochutnávání z udírny, moje maso je jedlé zhruba po hodině (měkké),viz. to co jsem psal o naložení masa.Nakládám na 6 i více týdnů, vždy dle teploty, maso je připraveno na uzení, tehdy když mi prsty (jdou do masa),navíc ještě přeříznu na půl největší kousek a podívám se zdali sůl prostoupila až do středu (maso musí být na řezu stejnorodě zbarveno).Takovéto maso je opravdu měkké i bez uzení a z tohoto základu vycházím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
skopous - (12) - 153.238 (?), 19.12.2011 13:08

No jo dobrá rada nad zlato... takže teď bych to měl dát chvilku povařit v horké vodě a potom už jen kvůli vůně na chvilku doudit? My se nezdá že by to bylo vysušené, spíš tuhé nebo jakoby při pečení nedopečené. No je potřeba se stále učit a učit :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 227.2 (?), 19.12.2011 14:21

Maso veprove radne obalim soli, naskladam do hrnce, zaliji studenou, ale prevarenou vodou, necham 48h.Pak maso vyndam a oplachnu vodou, vyliji nalev, vymyji hrnek, maso dam zpatky, preliji jiz vychladlim nalevem-dam co litr vody, to 5-6dkg Podravky, privedu do varu, asi 20 minut varim, pak necham vychladnout a zaliji maso v hrnku, musi byti cele ponorene v nalevu, necham v chladnem miste cca 12 dnu.Pak vezmu z hrnku, dam do udirny vyhrate a udim pri teplote 75C, ne vice, nez 80C cca.spise vice, nez 12h-podle velikosti kusu masa.Od kaminek mam udirnu, asi tak necele 2metry trubek.Na dne udirny mam plech na tuk.Prikladam svestkovym drevem stipanym na polinka a davam vzdy cca.jedno polenko suche a druhe vytazene z kyble s vodou.Pak jeste udim ryby-makrely vetsinou, jsou vytecne.Do 2-litru vody dam pokrajeny 1celer,3petrzele,2 cele palice cesneku, ale pokrajene, oloupane,10 ks bobkoveho listu, polevkovou lzici cerneho pepre, pol.lzici noveho koreni, polev.lzici majoranky a 6 pol.lzic soli.Vse mirne povarime, asi tak 20minut, vychladlim nalevem zalijeme v hrnku naskladane oprane, vyvrhnute makrely.Nechame 48h ulezet v chladnem miste, nebo v lednici a udime, tez jedno vzdy suche polinko tvrdeho dreva a druhe polinko z kyble s vodou, pri teplote 80C cca.3h.Jestli mate maso suche, tak tj.tim, ze mate nizkou teplotu, nebo a to nejspise topite, jen suchym drevem, je potreba u te udirny, miti kybl plny vody a polinek a jak pisi cca.pulkou davat mokra polinka.At se dari a chutna.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 227.2 (?), 19.12.2011 14:24

Jeste pripisuji, davam svestku, prip.jine tvrde drevo, ale nutno bez kury, jinak je pak uzene horke, na to pozor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 19.12.2011 17:58

Je to zajímavý postup, některé kroky čtu poprvé a stojí za zamyšlení.
1. Maso je lahodné od přírody, nevím, jestli je nutné ochucovat je Podravkou se značně nejistým složením. Většinou stačí sůl a česnek, ale nevím, může to být dobré
2. Dvacet minut varu před uzením změní podle mě strukturu masa a dodá mu vařenou příchuť. Soudím, že stačí maso prohřát ne víc než na 80 stupňů. Ale tvrdit to nechci, nejedl jsem uzené po vaření.
3 Pokud se maso nakládá a ohřívá, tak dosud jsem byl zvyklý naložit syrové na několik týdnů, pak ohřát a teplé vkládat do udírny. Postup opačný, tedy maso napřed vařit, pak zchladit, 12 dní ležet v nálevu a studené do udírny, to, přiznám se, slyším poprvé. Ale asi to máte vyzkoušené
 4. O uzení namáčenými poleny jsem slyšel, je to jeden ze způsobů a myslím, že to uzení urychlí. Na druhé straně si nemyslím, že by uzení suchým dřevem způsobilo vyschnutí masa. Většina udičů udí výhradně suchým (já k nim patřím taky). Vyschlé maso jsem měl jedinkrát, když jsem maso ponechal ve zděné (tedy dlouho vyhřáté) udírně i po skončení uzení přes noc.
5. Co se týče makrel, nakládám je na podstatně kratší dobu (většinou 12, maximálně 24 hodin). Jedná se většinou o rozmrazené ryby, obvykle v létě. Mimo lednici bych o ně měl obavu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 143.125 (?), 15.2.2015 18:58

Dobrý den chtěl sem se zeptat na prusvich dal sem do udirny dub a klobasy nahorkly a nakisli da se to nejak zbavit treba preuzeni třešní? Dekuji za odpoved.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 111.8 (?), 16.2.2015 9:31

Zdravím, podle mého názoru s tím nic neuděláte. Jestli je to dubem nevím, neudím na něm. Jsou ale uzenáři kteří na něm udí a problém nemají. rpstylle@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika