Uzení klobás studeným kouřem



Registrovanýuživatel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 218.212 (?)
18.11.2018 15:10

U studeného uzení je nejdůležitější udržet teplotu kvašení, aby maso vykvasilo a nestalo se závadným, při kvašení dochází k snížení PH a zlikvidování škodlivých bakterií. Barva a vůně jsou druhořadé. Teplota kvašení je stejná jako u všeho ostatního. Někde mezi 22-28°C. Při překročení zabijete bakterie mléčného kvašení, při menší teplotě zpomalíte kvašení.

20-27°C
20-27°C
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  <  6   
                     
host - 211.209 (?), 16.12.2016 20:28

A udit bezbarvým kouřem, to nikdo neumí, brzy bude zakázáno jakkoli dýmiť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 43.225 (?), 18.11.2018 10:39

Dobrý den kulináři, moje zkušenosti s uzením studeným kouřem a pomoci vyvíječe studeného kouře jsou skoro nulové a proto bych se chtěl zeptat zda do vyvíječe případně i do ohniště jsou vhodné použít bukové pelety, které podle výrobce neobsahují žádné pojivo, ale na povrchu jsou podezřele lesklé. Děkuji za názory. Finpej

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 72.149 (?), 18.11.2018 11:32

O uzení studeným kouřem toho bylo dost v "kulináři". Uzení studeným kouřem není o tom valit do udírny kouř po celou dobu. Při uzení studeným kouřem jde o to, aby se také snížila vlhkost masa. Takže udit slabým kouřem, cca 6hodin a pak nechat větrat. Klidne do druhého dne. pak zase trochu zaudit a zase větrat a tak dál. cca 4x. Klobásy by měly být po celém povrchu suché. Pak dát sušit podle počasí 2-3 týdny. Při sušení dát pozor, aby se nesušily moc rychle- měly by schnout v celém průřezu rovnoměrně.

Největší chybou je moc kouře a hustého. Teplota kouře se nezíská ochlazením horkého kouře v kouřovodu, ale zředěním vzduchem. Kouř musí vzvikat za dobrého přístupu vzduchu. Nejlepší je otevřené ohniště a nechat doutnat špalek.

U studeného utení je možné přiuzovat, protože maso je syrové na rozdíl od uzení za tepla, kdy je maso "dušené" a sušením by z něj vzniklo "roští".

Už při přípravě směsi je nutné postupovat bez přidání vody, mele se vychlazené maso a míchá se v chalu tak dlouho až se směs spojí a lepí se na ruce a nejde z nich sundat.

FO


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 84.190 (?), 18.11.2018 12:40

Kupte bukovou štěpku.Kalibr, prodejce, cenu dohledáte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 72.149 (?), 18.11.2018 12:52

Teď jsem si uvědomil, že jsem neodpověděl. Jiné brikety, než určené na uzení bych nepoužil. Já používám také bukovou štěpku uzenářskou or Herolda.

FO

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Registrovanýuživatel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 218.212 (?), 18.11.2018 15:10

U studeného uzení je nejdůležitější udržet teplotu kvašení, aby maso vykvasilo a nestalo se závadným, při kvašení dochází k snížení PH a zlikvidování škodlivých bakterií. Barva a vůně jsou druhořadé. Teplota kvašení je stejná jako u všeho ostatního. Někde mezi 22-28°C. Při překročení zabijete bakterie mléčného kvašení, při menší teplotě zpomalíte kvašení.

20-27°C
20-27°C
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 72.149 (?), 18.11.2018 16:14

ano to je důležité hlavně zezačátku.  zvýšená kyselost stabilizuje a trvanlivost se ještě potom zvyšuje se snížením obsahu vody. 

FO

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Registrovanýuživatel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 218.212 (?), 18.11.2018 16:38

Jinak nechávám v udírně i s uzením 24hod, pak uskadnim doma při pokojové teplotě 2-3dny pak konzumuji, pro jistotu následně dávám do lednice a vydrží několik měsíců, zapomenutá.laugh

Dneska se dají sehnat startovací kultury s bakteriema, které se o fermentaci postarají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 84.190 (?), 19.11.2018 7:03

Taky udím 24-30 hodin, kulturu mám, ale občas ji zapomenu ten gram dodat.Spoléhám na to, že se to nastartuje samolaugh

Po třech dnech jsou moje klobásy nezralé.Dodržuju 20st, a k jídlu jsou tedy tak za 14 dní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Registrovanýuživatel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 218.212 (?), 19.11.2018 19:56

Funguje to i bez kultur jenom s cukrem apod. Dokonce i bez uzení. Stačí naplnit a pověsit do špajzu při těch teplotách.

To prokvašení všichni uvádějí týden a vyšší, tak dlouho nevydržím a mám radši měkkčí klobásy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  6   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika