Grilování - uzení



host - 146.18 (?)
25.2.2009 18:50

Zdravím, udím sýr třikrát ročně, protože moji známí to po mně vyžadují :-),je to v celku jednoduché.Cihlu nakrájíme na plátky o velikosti 1 cm a mezi ně jednotlivě vkládáme kolečko šunky nebo šunkového salámu.Potom vložíme do silnější silonové punčochy zavěsíme a udíme prř 70-80°C asi 3 hodiny. Po vyuzení sýr necháme vychládnou a zbavíme punčochy.při krájení vzniká krásná mozaika tzv.mramorovej sýr.

Pozor na kvalitu dřeva, musí být tvrdé aq pokud udíte švestkou a nebo meruňkou zbavte dřevo kůry a hlavně pozor na zpráchnivělé dřevo.Umí dost pokazit vůni uzeného. Přeji hodně štěstí a dobrou chuť

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 147.34 (?), 11.12.2009 20:19

každý lák je buď do chladu nebo do ledničky a je uni, akorát záleží jak velkou máte... týden plnou lednici je dost

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 15.250 (?), 14.3.2009 10:36

Ahoj všem milovníkům domácího uzeného.Já nakládám maso tak že, uvařím lák v poměru 6litrů vody a 1kg soli a maso (kousky kolem1,5kg) zaliji timto vroucílm lákem tak aby bylo ponořené- zatížím umytou dlažební kostkou(tou velkou) a znepřístupním přivod vzduchu, používám kameninovou nádobu na nakládání zelí.Maso takto nechám naložené jen týden(taky se mi to nezdálo )Po týdnu tedy vyndám, osuším a v roztopené udírně držím první 2-3 hod teplotu cca90 stupnu, zaleži na velikosti udirny a na poloze teploměru nahoře je teplejc.Potom zavřu komin a topim tak kolem 70 stupnu a za 8-10 hod je hotovo.Topím zásadně olší, bukem,švestkou bez kůry, Dub,akát nedoporučuji(kysele, štiplave-moc tříslovin)Dobrou Chuť přeje JJ.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 105.42 (?), 22.12.2015 11:42

...to to je konzervace masa, ne nakládací lák na uzení

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 22.12.2015 13:04

Což o to, ten 16%ní lák je sice neobvyklý, ale může být, nevíme, na jak velké množství masa se použije (dávka odpovídá 34 kilům masa). Spíš mě zaráží zalití masa horkým lákem a pak taky to pouhé týdenní proležení. Každopádně to neradím zkoušet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 116.58 (?), 22.2.2009 8:49

Zdravím,

je to už sice nějaký čas od zadání příspěvku, ale mí známí při každé příležitosti loudí uzené tvarůžky. Dříve jsem je dával po čtyřech balících do jedné ponožky tak ja jsem je koupil. Na jedné straně to po uzení (2 hodiny v chladnějším kouř¨) vypadalo hezky, protože ta kolečka se propadla a výsledek měl tvar kapky, na příčném řezu se strukturou dřeva. na druhé straně jsou samotné tvarůžky hodně slané - uvítají pivaři. Proto na nejhrubším struhadle ustrouhám tvarůžky a eidam 1:1, smíchám buď s drceným kmínem, nebo přidám pálivou papriku (konkrétně odrůdu habaneros Scotch Bonet) a rozdělím do mikroténových sáčků tak, abych měl v každém hmotnost zhruba těch čtyřech balíků tvarůžků. Ty pytlíky dám do hrnce s horkou vodou (není třeba vařit, stačí z vodovodu). Za chvíli to hodně změkne, vyndám to, rukama z toho vytlačím přebytečný vzduch a vyformuji z toho jakési pohromadě držící válečky. Nechám vychladnout a nacpu do ponožek (manželka mi na to kupuje bílé silonky). Pozor na teplotu a délku uzení - jak to proleze ponožkou skrz, je zle, protože to sice bude velmi chutné, ale také nevzhledné a tím pádem neservírovatelné. Správně vyuzené nechám vychladnout a za studena z toho tu ponožku stáhnu jako kůži. Sice jsme to nezkoušeli, ale ty ponožky se už asi nosit nedají. Z chillie jsem měl strach, ale vždycky na každé oslavě zmizí jako první, i když je to opravdu více než pikantní. Ty habaneros používám proto, že celku dodají takovou zvláštní ovocnou chuť a vůni. Zkoušel jsem i jiná koření, ale kmín a chillies vyšly nejlépe (ne dohromady). při uzení nepřekračuji 40 stupňů, spíš se snažím držet to ještě hodně níž. Spíš si na ty "pytlíky" sahám rukou, abych poznal stupeň tekutosti, teplotu a míru penetrace materiálem ponožky. příprava vypadá pracně, ale ve skutečnosti zpracování množství 2kg tvarůžků x 2kg eidamu zabere asi hodinu. nastrouhané je to rychle. Ale co by člověk pro vlastní bříško neudělal...

Pepa z Pohořelic

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 146.18 (?), 25.2.2009 18:50

Zdravím, udím sýr třikrát ročně, protože moji známí to po mně vyžadují :-),je to v celku jednoduché.Cihlu nakrájíme na plátky o velikosti 1 cm a mezi ně jednotlivě vkládáme kolečko šunky nebo šunkového salámu.Potom vložíme do silnější silonové punčochy zavěsíme a udíme prř 70-80°C asi 3 hodiny. Po vyuzení sýr necháme vychládnou a zbavíme punčochy.při krájení vzniká krásná mozaika tzv.mramorovej sýr.

Pozor na kvalitu dřeva, musí být tvrdé aq pokud udíte švestkou a nebo meruňkou zbavte dřevo kůry a hlavně pozor na zpráchnivělé dřevo.Umí dost pokazit vůni uzeného. Přeji hodně štěstí a dobrou chuť

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 99.246 (?), 25.2.2009 21:05

Dobrý den

chtěl jsem požádat skušené o recept na naložení kapra před vyuzením. Honza.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 25.2.2009 21:21

Nevím, jestli je to tak správně, porce kapra jsem nakládal do osolené a okyselené vody na 1 den. Jindy jsem porce jen pocitronoval a osolil nasucho a nechal stejnou dobu odležet.. Výsledek byl skoro stejný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 99.246 (?), 25.2.2009 21:45

  ještě se zeptám nasucho osolené pak rovnou do udírny? a nechat odležet ve džberu na sobě jako maso nebo zvlášť. H.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 25.2.2009 22:04

Asi je to jedno, do džberu jsem to nedával, jen do kastrolu v lednici. Neudil jsem naráz víc, než jednu rybu, uzené rybí maso není trvanlivé. Většinou společně s klobásami - zhruba i stejně dlouho.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika